начало

Тълкувателно решение: И чиновниците в МВР имат право на пари за храна Тълкувателно решение: И чиновниците в МВР имат право на пари за храна

Реабилитация - Народен съд!

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Реабилитация - Народен съд!

Мнениеот mane_3 » 02 Ное 2006, 11:41

Какъв е редът за реабилитация на осъден и убит от Народен съд. Какви документи са необходими за целта и кой е компетентния орган по този въпрос? Какви са шансовете за успех, ако се предприеме процедура по такава реабилитация?
mane_3
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 01 Ное 2006, 17:23

Мнениеот gosho72 » 02 Ное 2006, 12:07

В началото на 90-те години на ХХ-ти век присъдите от т.нар "народен съд" са отменяни от ВС при преглед по реда на надзора.
Предполагам,че в днешно време отмяната следва да се извърши посредством производство за възобновяване по реда на Глава ХХІІІ от НПК.В правомощията на Главния прокурор е да иска възобновяване и след смъртта на осъдения.Производството е пред ВКС.
Не зная точно какви документи са Ви необходими и каква е процедурата.Ще Ви е необходим адвокат с добра практика в тази област,който да Ви представлява.
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

Реабилитация - Народен съд!

Мнениеот mane_3 » 03 Ное 2006, 09:31

Гошо 72, благодаря Ви за съвета! Вие адвокат ли сте!
mane_3
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 01 Ное 2006, 17:23

Мнениеот d_d » 03 Ное 2006, 10:32

Когато с влязла в сила осъдителна присъда въобще и в частност присъда на Народния съд, постановена по Наредбата-закон за съдене от Народен съд виновниците за въвличане България в Световната война срещу съюзените народи и злодеянията, свързани с нея, неправилно са били засегнати лични права и интереси на лице, починало след осъждането му, правото и процесуалната възможност за предизвикване и извършване на надзорна проверка на такъв съдебен акт, е предоставено само на главния прокурор. Това е така, защото съгласно чл. 126, ал. 2 от Конституцията, чл. 114, ал. 1 от ЗСВ и чл. 43, ал. 3 НПК главният прокурор осъществява и надзора по законност.
Правото и задължението на главния прокурор да упражнява надзор за законност върху влезли в сила съдебни актове е неограничено във времето, освен в случаите по чл. 351 НПК - когато се иска утежняване положението на подсъдимия. Преследваната с предложението цел чрез този вид надзор за законност не е ограничена и от обстоятелството, че осъденият е починал и поради това не може да участвува като страна.
С внесеното по негов почин предложение за преглед и отмяна по реда на надзора на присъда, осъденият по която е починал, главният прокурор като страна в наказателното производство, в случая няма обвинителна функция. С него и с участието си в надзорното производство той гарантира посмъртно интересите на осъдения, на наследниците му и на обществото като цяло.

Така беше досега, но как са нещата по новия НПК не мога да кажа, тъй като не работя с наказателно право.
d_d
Потребител
 
Мнения: 497
Регистриран на: 07 Май 2006, 13:07


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 30 госта


cron