Страница 1 от 1

съвет

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2004, 10:16
от михи
Имам следният проблем: пиян шофьор ми удари микробуса VW, в следствие на което щетите са тотални, а пътниците са съответно с натъртен крак и счупено ребро. Алкохолът е 2.2 по проба на местопроишествието. Не знам какво е правил този шофьор ( явно връзкар), но се е оправил в прокуратурата и оттам делото е внесено в съда, като държавата ще заведе само административно дело срещу шофьора за алкохола. Като попитах няма ли да заведат дело за имуществени вреди и нанасяне на средна телесна повреда ми отговориха, че реброто не било средна телесна повреда, а пък за моя бус да си водя гражданско дело. Само че аз разпитах и разбрах, че при едно гражданско дело трябва да доказвам, че дори е имало катастрофа, буса дори не могса да го продам на части, защото е доказателство и т. н. Аз пари за нов бус нямам и ми се искаше поне да разпродам този и с великата сума от 3 000 лв. на която ми оцениха буса застрахователите ( пазарната му стойност е около 9 000 лв.) да купя нов, макар и по- стар. аз с това си вадя хляба!
Как мога да протестирам срещу решението на прокуратурата. Аз знам, че той е дал подкуп на един от прокурорите! Какво мога да направя? Имам ли някакъв шанс ако заведа гражданско дело? А имам ли шанс и как може да стане, ако заведа дело срещу прокуратурата?
Моля за бърз отговор, защото ме размотаваха доста време и май ми изтичат някакви двунесечни срокове.

Re: съвет

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2004, 11:09
от d
Съгласно чл.78а от НК, за да се освободи от наказателна отговорност с налагане на административно наказание шофьорът трябва да е възстановил причинените от престъплението имуществени щети, затова и в това производство не се допуска граждански иск. Ако щетите не са възстановени, следователно липсва съществена предпоставка за прилагането на чл.78а.Можете да обжалвате постановлението на прокурора пред по-горестоящ прокурор или ако съдът е насрочил делото да обжалвате определението на съда за насрочване на делото пред по-горен съд

Re: съвет

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2004, 11:37
от doznatel
Едно кчупено ребро не е средна телесна повреда. Леката се преследва по частен път. Срещу прокуратурата недей. Може би жалба за причинени значителни материални щети по чл.343 от НК може да свърши някаква работа. При този случей трябва експертиза да останови щетите. Не си спомням от каква сума нагоре са значителни. Мисляче беше над 1500 лева.

Re: съвет

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2004, 12:01
от михи
Току що разбрах, че застрахователите не искат да ми платят от неговата гражданска отговорност защото бил с алкохол в кръвта и гражданската не важи. възможно ли е това? каква е тази наша държава? Той е пиян, причинява ми щети и ми пречи да си вадя хляба, а аз не мога да направя нищо!!!
Моля дайте някаква идеч какво да правя!

Re: съвет

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2004, 13:46
от адида
Съгласно чл.81 от Закона за застраховането Застрахователят не се освобождава от задълженията си по договора за застраховка "Гражданска отговорност",ако щетите са причинени от лице управляващо МПС при забраната по чл.5 ал.2 т.3 от Закона за движение по пътищата (т.е.имащо алкохол в кръвта над 0,5 промила)Следователно застрахователят е длъжен да Ви плати ,а след като Ви плати има право на Регресен иск срешу виновното лице.

Re: съвет

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2004, 14:09
от михи
кАКЪВ Е СРОКЪТ НА ПЛАЩАНЕ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНАТА ПРЕМИЯ?

Re: съвет

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2004, 14:35
от aдида
Каква заст.премия вие трябва да получите застрахователно обезщетение

Re: съвет

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2004, 14:39
от aдида
Правата Ви по застраховка Гражданска отговорност се погасяват с петгодишна давност