Проблемът е, че законодателят е използвал култовото "не пораждат правни последици" (действията по разследването). Т.е. все едно направеният разпит на обвиняем извън срока не е направен. За привличането, предявяването и предявяването на разследването няма проблем, тъй като както вече се посочи не са действия по разследване, но как да повдигнеш обвинение пред съд без да имаш разпит на обвиняем?
Естествено, възможно е ВКС да наложи изправително (или както там се казваше) тълкуване на тази разпоредба, ако законодателят междувременно не се поправи сам, защото тя е лишена от всякаква логика. Нали идеята на тия срокове е гарантиране правото на обвиняемия (и по Европейската конвенция; странно как трансформирано в принцип на процеса от родния законодател) делото му да се реши в разумен срок. Е, излиза, че ако си направил разпит на обвиняемия извън въпросния срок (примерно с един ден),
единствената възможност да се поправи това е да ИЗТЕЧЕ ДОПЪЛНИТЕЛЕН ПЕРИОД ОТ ВРЕМЕ (примерно един месец), в който да санираш по някакъв начин въпросния срок (примерно с измислено спиране-възобновяване и пак призовавания за нов разпит и прочее), за да имаш валиден разпит на обвиняем. Или ако внесеш делото, съдът да ти го върне за отстраняването на съществено процесуално нарушение, довело до ограничаване правата на обвиняемия (не си го разпитал) и се минат още примерно три месеца. Подчертавам "единствената възможност", защото няма основание за прекратяване на делото, ако въпросното не е било изработено в сроковете, а те са изтекли.
Е, ако някой ми посочи логика в това нещо, ще го черпя каквото поиска.
На мене любопитно ми е и друго. Има процесуално-следствени действия, които по своя характер се отличават от разпита, който да речем можеш да си направиш, когато си поискаш - примерно претърсване и изземване в сграда, която утре предстои да бъде разрушена. Какво би станало, ако обвиняемият при предявяване на разследването (на последния ден от срока) направи искане да се извърши такова действие, искането му е за събиране на относими доказателства, които ще го оневинят и прокурорът го уважи и извърши исканото действие извън срока?
Нали не поражда правни последици, нали събраните доказателства не могат да се ползват пред съда... И кво, ще вземем да осъдим човечеца, а
Или в тоя случай няма да важи култовата алинея?
Въобще идейните носители на Новото в наказателнопроцесуалната теория и практика са ги нароили едни...