Изпадала съм вече в нея, на два пъти.
По единия въпрос - ОА, а е ЧХ - едно решение съм срещала - р 131/1994 г., няма го в Бюлетини и Сиела, мисля.в практиката по чхдела , пак на Сиела, на Ралица Илкова.В него ВС, понеже предварит.производство тогава е било образувано по жалба на пострадалия, е указал, че съдът, при доклада , трябва да преценява, има ли редовна тъжба по смисъла на стария чл.57 от НПК/ с жалбата до МВР/, след което да реши дали да се образува чхд , ако предпоставките са налице и тъжителят поддържа тъжбата си , като нохд не се образува- такъв е бил казусът.Т.е. вярната преценка е да не се образува нохд, защото няма "валиден" ОА.Белята идва пост фактум, с образуването, липсата на досъд.пр-во,както и на изрично основание за прекратяване във фаза доклад.Стриктното тълкуване, означава да следва да започне съд.производство, а такова е недопустимо, защото Чхарактер ни е ясен по начало, няма да блесне в с.з.
Мисля, че няма пречка съдът да прецени, че е налице прекратително основание по чл.24, ал.4 т.1, както казвате.Аналогия на проц.закон, много е щуро да е точно за прекратяване, но ... Повечето съдилища, доколкото ми се простира информацията, предпазливо не прекратяват ОХ дела с такива аргументи.Просто насрочват с.з., за да запазят евентуално и възможностите на постр.
ВКС обезсилва актовете по ОХД , които са били с предмет чх обвинение, като недопустими и прекратява. Да , де, ама , от висотата си и без да е ясно недопустимата висящност на съдебното ОХд от кога настъпва.
Значи, след образуването по чх делото, което всъщност е за ОХ няма как да се прекратява в разпоред, според мен.Трябва да е с участието на страните, в открито с.з.Проспал го е предс.