начало

дисциплинарно уволнение

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


дисциплинарно уволнение

Мнениеот radini » 20 Юни 2006, 12:15

Може ли да се наложи дисциплинарно уволнение за неявяване на работа повече от два поредни работни дни и заедно с това да се наложи санкция за неспазване на предизвестие.
Благодаря Ви предварително!
radini
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 14 Мар 2006, 13:27

Мнениеот lawhope » 20 Юни 2006, 14:42

Може и точно това е едно от основанията за дисциплинарно уволнение ,посочени в чл.190 ,ал.1 т.2 от Кодекса на труда.
lawhope
Потребител
 
Мнения: 123
Регистриран на: 09 Апр 2006, 10:25
Местоположение: SOFIA

Мнениеот spravedlivost » 20 Юни 2006, 15:25

Не може при дисциплинарно уволнение да Bи санкционират за неспазено предизвестие! Дисциплинарното уволнение е прекратяване на трудовото правоотношение от работодателя при предвидените законови предпоставки, а за да ви санкционират за неспазено предизвестие трябва да е било налице прекратяване от Ваша страна на правоотношението, при което Вие не сте спазили дължимото предизвестие... Не могат да се смесват двете основания!
spravedlivost
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 26 Май 2006, 14:00

Мнениеот radini » 20 Юни 2006, 15:36

Само да поясня.
Сключеният договор е срочен със срок за изпитване в полза на работодателя.
Работникът самоволно не се явява на работа два поредни дни и не счита за необходимо да се яви с някакви обяснения.


С две думи работника си хваща чукалата и не носи никаква отговорност за нищо. Не се притеснява от дисциплинарно уволнение, защото при следващия работодател ще занесе друга трудова книжка.
Работодателят как да се защити от такива служители.
radini
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 14 Мар 2006, 13:27

Мнениеот fetisov » 20 Юни 2006, 19:22

При дисциплинарно уволнение (за което очевидно имате основания съгл. чл.190, ал.1, т.2) наказанието се счита за наложено от деня на връчване на заповедта или на получаването й от работника по пощата с обр. разписка (чл.195, ал.3 КТ). В този случай трудовото правоотношение се счита за прекратено от този момент съгласно чл.330, ал.2, т.6 КТ (вкл. и при срочен трудов договор), т.е. не се дължи някакво предизвестие. Не разбирам за какво предизвестие тогава говорите и какъв проблем възниква в тази връзка?
А това, че ще занесе нова книжка на другия си работодател е отделен въпрос, за което ефективно противодействие едва ли има (освен ако някой не се порови в регистрираните трудови договори на този работник и основанията за прекратяването им в НАП, но тази информация не се дава на всеки и по всякакъв повод, така че...).
fetisov
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 31 Май 2006, 17:40

Мнениеот radini » 20 Юни 2006, 22:54

Ако работникът не спази срока за предизвестие и напусни самоволно, той дължи обезщетение на работодателя. Тоест последната си заплата. В нашия случай става въпрос за пет дни.
Разбира се това е нищо в сравнение с проблемите, които причинява на работодателя в следствие самоволното си напускане.

Питах, дали може да му се наложи и дисциплинарно наказание, защото така неможе. В края на краищата има и много свястни работодатели.
radini
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 14 Мар 2006, 13:27

Мнениеот monteskio » 20 Юни 2006, 23:06

spravedlivost написа:Не може при дисциплинарно уволнение да Bи санкционират за неспазено предизвестие! Дисциплинарното уволнение е прекратяване на трудовото правоотношение от работодателя при предвидените законови предпоставки, а за да ви санкционират за неспазено предизвестие трябва да е било налице прекратяване от Ваша страна на правоотношението, при което Вие не сте спазили дължимото предизвестие... Не могат да се смесват двете основания!


Ще си позволя да не се съглася с така изразеното становище по поставения правен въпрос.

Принципно положение, е че работникът предсотавя на работодателя си трудовата си сила за определен период. При настъпване на предвидените в закона основание за работодателят е налице открита правната възможност да наложи най0тежкото дисциплинарно наказание - уволнение. В този случай, предвид виновното поведение на работника, работодателят ес лишава от възможността да изплзва работната сила на уволнения работник и търпи вреди. Ето защо съгласно чл. 221 ал. 2 КТ работникът дължи на работодателя обезщетение за неспазено предизвестие в определен размер, който не може да бъде по-малък от брутното трудово възнагражцдение на работника.
Този принцип на санкция е в унисон и в съгласие на друг основен принцип а именно за добросъвестност при престиране на работната сила / чл.125 КТ /. Срав. чл.63 вр. чл.79 ЗЗД /

Повече информация относно дисциплинарното уволнение можете да прочетете тук: http://lex.bg/members/monteskio/


УСПЕХ!
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron