начало

ВСС отложи избора на главен прокурор, чака обнародването на промените в ЗСВ ВСС отложи избора на главен прокурор, чака обнародването на промените в ЗСВ

Правомощия на НЕЛК?

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Правомощия на НЕЛК?

Мнениеот kostova_s » 30 Окт 2006, 18:34

Колеги,

Предстои ми обжалване на решение на ТЕЛК пред НЕЛК за постановена трайно намалена работоспособност, чийто процент не ме устройва.
Четох съответните нормативи, но не ми стана ясно дали в правомощията на НЕЛК се включва и намаляването на тези проценти, т.е. утежняване положението на обжалващия. Знам основния принцип в правото, че не може да се влошава статуса на жалбоподателя, на дали е така и при протестирането пред НЕЛК?!

Благодаря Ви предварително!
kostova_s
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 23 Сеп 2004, 13:18

Мнениеот ogan » 30 Окт 2006, 21:44

:oops: Не съм юрист, но работата ми до известна степен, е свързана, с лица с нам. работоспособност!
И определено съм се сблъсквала със случаи при които ЦТЕЛК намаляват определените% от ТЕЛК, след обжалване!
ogan
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 12 Юли 2006, 06:42

Мнениеот kostova_s » 31 Окт 2006, 08:04

Благодаря,
но така не се ли обезмисля замисъла на правото на обжалване - ако има вариант да се намалят процентите ТНР, тогава колко от правоимащите ще се възползват от него?!
kostova_s
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 23 Сеп 2004, 13:18

Мнениеот Ledenata » 31 Окт 2006, 12:39

Аз съм лекар по образование и мога да Ви кажа, че обжалването пред НЕЛК е нож с две остриета. Документите Ви се разглеждат наново и не се знае дали всъщност неустройващия Ви % от ТЕЛК няма да се окаже по - устройващ, от този, който може да Ви даде НЕЛК. Като цяло с новата Наредба за експертиза на работоспособността от 31.05.2005г. за доста заболявания бяха намалени % нетрудоспособност, до които водят. Така че може и да имате съществено разминаване между онези % , които сте имали досега(ако сте освидетелсвана и преди това) и които сте получили тази година.
Ledenata
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 05 Окт 2006, 21:02

НЕЛК

Мнениеот marcogm » 31 Окт 2006, 12:59

Мисля ,че НЕЛК може да промени процента на инвалидност .Основание за това ми дава чл.49 от Правилник за устройството и ........ д.в. бр.47/07.06.05г.
marcogm
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 10 Ное 2004, 10:20

правомощия на НЕЛК

Мнениеот thristova_pencheva » 31 Окт 2006, 13:04

Здравейте,
позволявам си да Ви пиша, защото работих в системата на ТЕЛК повече от 14г.
Първо не пишете за какво заболяване става въпрос и от колко години лицето е инвалид. Наистина с влизането в сила на новата наредба от 2005г. много заболявания отпадат, но като водеща диагноза, по тази наредба по-голямо значение имат страданията до които е довело основното заболяване и те са изведени на преден план.
НЕЛК има правомощията да намалява процента, дори да го отнема напълно, но това не означава, че винаги в НЕЛК са прави, просто разчитат, че никой от инвалидите няма да сезира съда или, че нещата дори и да стигнат до съд- същият ще постанови лицето отново да бъде освидетелствувано от ТЕЛК.
Скоро имах такъв казус с мой близък, на който НЕЛК намали процента
работоспособност, без да се мотивира достатъчно добре т.е. без да промени диагнозата, без да промени анамнеза и статус , но % беше намален и това пък бяха нашите мотиви за иск пред СГС. В крайна сметка след 1г.-1,5г. успяхме да осъдим НЕЛК и процента ни беше възстановен.
Всичко зависи в крайна сметка от Вас дали искате да се борите и дали имате и малък шанс, съгласно новата наредба. Ако искате пишете ми на посочения маил.
thristova_pencheva
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Окт 2006, 10:12

Мнениеот kostova_s » 31 Окт 2006, 14:10

Благодаря на всички, писали по темата!
Ще си позволя да бъда по-конкретна, за което се надявам отново да се включите с компетентното си мнение!

Става въпрос за начално освидетелстване, което определя под 50 % трайно намалена работоспособност.

Проблемът според мен е там, че за аргументиране датата на освидетелстване се посочва чл. 65, ал.5 НМЕР, а не се признава датата на подаване на документите в ТЕЛК чрез РКМЕ / че документите са коректно подадени преди повече от 4 месеца чрез РКМЕ, има входящ номер /.
От деня на злополуката до подаване на документите чрез РКМЕ до ТЕЛК лицето не е било на работа, ползвало е само болнични и е чакало произнасянето на ТЕЛК/ знаело се е ,че не може да си възстанови работоспособността /.
За времето на произнасяне на ТЕЛК на пострадалото лице се е изплащало трудово възнаграждение от неговия работодател / все пак този човек трябва да разполага с някакви средства за преживяване /, като се е чакало за това време да му се издаде болничен лист, респ. да се посочи дата на освидетелстване, която да следва последния му болничен лист преди подаване на документите до ТЕЛК чрез РКМЕ.
Това е в общи линии.
Знам, че се разчита на това, че малко хора ще тръгнат да си търсят правата, но с тези правомощия на НЕЛК, тази защита сякаш се обезмисля...
Благодаря Ви предварително за добронамереността!
kostova_s
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 23 Сеп 2004, 13:18

Мнениеот Ledenata » 20 Ное 2006, 23:02

За дата на освидетелтсване ТЕЛК може да реши да приеме или датата на подаване на документите в Картотеката или деня на самото освидетелстване. За целта - за справка - погледнете чл.65 от Наредбата за експертиза на работоспособността. В чл. 2, чл.5 и чл. 7 се обсъждат възможностите. Какво трудово възнаграждение му се е изплащало - на база на начилслена заплата или заради временната нетрудоспособност???
Ledenata
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 05 Окт 2006, 21:02

Мнениеот kostova_s » 03 Дек 2006, 18:21

Здравейте отново!

Много бързо се насрочи дата от НЕЛК за преглед на лицето - по-малко от месец след подаване на жалбата чрез РКМЕ!
Моят доверител обаче не вярва съвсем в обективността на комисията и иска и аз да го придружа. Четох правилника, където пише, че клиничният преглед и анамнезата се извършват само в присъствие на лекари, но смятам да се позова на Конституцията - в нея е указано правото на всеки гражданин да се явява с адвокат в държавни учреждения.

Благодаря предварително на тези, които ще споделят опит и идеи в тази насока!
kostova_s
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 23 Сеп 2004, 13:18

Мнениеот Ledenata » 03 Дек 2006, 19:53

Аз лично не ви съветвам да подходите така. Общо взето напълно е възможно вие самата да не разберете какво се случва от гледна точка на медицинската експертиза. Не мисля, че присъствието на адвокат е много удачно в този случай, защото това ще наведе лекарите от НЕЛК на идеи относно истиността на заболяванията на пациента - има ли ги или не. Не че искам да щадите нервите на колегите, не ме разбирайте погрешно. Но според мен присъствието ви в качеството на адвокат ненужно ще градира напрежението и това може да обуслови недобър изход за клента ви. По - скоро ще ви посъветвам този човек , когото представлявате, да пролежи отново в болница няколко дни по основната си диагноза ( до явяването на НЕЛК). Ако се сдобие с епикриза с по - тежка диагноза, по - конкретна диагноза, допълнителни изследвания, сочещи тежестта на състоянието му, ще има много по - голяма полза.
Сумарният процент на трайната нетрудоспособност се определя и от наличието на други страдания. В този смисъл ви съветвам да потърсите и други болести, които да допринесат със своя % към общия. Ако е допустимо изнесете казуса в детайли, за да мога да ви насоча какви диагнози да търсите още. Имам предвид - на колко години е човека, мъж, жена, професия(това е мн важно, т.к. трайната нетрудоспособност се определя с оглед на професионалната сфера) и пр. Ако искате и намирате за по - уместно - пишете ми на iren_75@abv.bg.
Но в крайна сметка моят съвет е - нека клиентът ви се подготви максимално добре документално за явяването на НЕЛК. Знаете, че след това доверителят ви може да си потърси правата в съда, ако се оправдаят съмненията му в коректността на НЕЛК и не постигне търсените %.
Ledenata
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 05 Окт 2006, 21:02

Мнениеот drrahnev » 10 Дек 2006, 18:01

На практика нищо не мога да допълня, по-горе колегите бяха достатъчно изчерпателни. Само ще наблегна на факта, че и ТЕЛК и НЕЛК трябва да се съобразяват с обективните критерии по НАРЕДБА за медицинската експертиза на работоспособността, приета с ПМС № 99 от 31.05.2005 г., обн., ДВ, бр. 47 от 7.06.2005 г. Обърнете внимание на Приложение № 1 към чл. 58, ал. 1 ОТПРАВНИ ТОЧКИ ЗА ОЦЕНКА НА ТРАЙНО НАМАЛЕНАТА РАБОТОСПОСОБНОСТ В ПРОЦЕНТИ. Там има обективни критерии, по които се прави оценката. От друга страна по юридическа стойност епикризата от болнично заведение е с най-висока стойност след решенията на ТЕЛК и НЕЛК. В нея се отразяват извършени в болнична обстановка инстументални изследвания и измервания и консултации с различни специалисти по налични или обсервирани съпътстващи заболявания. За да има максимална тежест тя трябва да отговаря на следните критерии:
1) да е със скорошна давност в зависимост от заболяванията - до 3 м. , но не повече от 1г.;
2) да е от съответното отделение в зависимост от основното заболяване. Още по-голяма е тежестта, ако е от специализирана болница. Аз лично съм има случаи на освидетелствани пациенти с няколко тежки диагнози и съм успявал да ги хоспитализирам в различни болници за различните заболявания за период от 6 м.
3) друг важен момент е да говорите с лекуващия лекар, който съставя епикризата, за да може в максимален смисъл да изпълнява критериите на гореспоменатата наредба.
Аз лично, когато насочвам пациент към ТЕЛК, при написването на Етапната епикриза и Талона за ТЕЛК, работя постоянно с наредбата и имам наистина голяма успеваемост. Надявам се, да попаднете на колега, който да ви влезе в положенито.
Иначе наистина би било добре да дадете повече данни за заболяванията на клиента си, както и в кой град живеете за да можем да Ви бъдем максимално полезни.
Що се отнася до клиничния преглед от комисията на НЕЛК - това е абсолютна бюрократична глупост, понеже въпросния човек е бил изследван и преглеждан достатъчно, а комисията може да вземе решение по медицинската документация. Единствен смисъл виждам в избягването на груби манипулации и фалшификации. При условие, че представената от Вас медицинска документация отговаря на обективните критерии, субективният момент в оценката може да бъде избегнат, независимо дали решението се взема от ТЕЛК, НЕЛК или от съда.
drrahnev
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 08 Дек 2005, 20:03

Мнениеот drrahnev » 10 Дек 2006, 18:25

kostova_s написа:Здравейте отново!

Много бързо се насрочи дата от НЕЛК за преглед на лицето - по-малко от месец след подаване на жалбата чрез РКМЕ!
Моят доверител обаче не вярва съвсем в обективността на комисията и иска и аз да го придружа. Четох правилника, където пише, че клиничният преглед и анамнезата се извършват само в присъствие на лекари, но смятам да се позова на Конституцията - в нея е указано правото на всеки гражданин да се явява с адвокат в държавни учреждения.

Благодаря предварително на тези, които ще споделят опит и идеи в тази насока!


Само да допълня по този въпрос, не съм чел въпросния правилник, но предполагам целта му е защита на информацията за здравословното състояние на лицето. При клиничен преглед, освен медицинския персонал - висш и полувисш, може да присъства лице, доверено на пациента по изрично негово желание. Това се отнася и за изследвания и маниупулации, извършвани в амбулаторни условия, стига присъствието на третото лице(а) да не застрашава и/или компрометира извършването на прегледа и др. дейности. Оттук идват ограниченията това да става само в амбулаторни условия, както и за броят на лицата - обикновено до 1. Не виждам никаква пречка в осъществяването на клиничния преглед в НЕЛК в присъствието на адвокат, а ако правилникът на НЕЛК, не го допуска, той явно противоречи на конституцията. Не се сещам за закони и наредби, конкретизиращи този случай, евентуално в закона за здравето трябва да се погледне като първоизточник. Само ще допълня, че в преглед на НЕЛК определено не могат да се изтъкнат пречки от сорта на изисквания за стерилност и др. подобни.
drrahnev
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 08 Дек 2005, 20:03


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron