начало

Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург

Може ли работник да претендира за заплата при прекратен дого

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Може ли работник да претендира за заплата при прекратен дого

Мнениеот Niko144 » 16 Юли 2007, 10:45

Един приятел работеше във частна фирма на срочен договор с изпитателен срок 3м, с клауза в договора 3м предизвестие.

Налага се да напусне поради влошени условия на труд.
Постоянни неприятности с работодателя.
На всяка крачка в грешка (според работодателя).

Той напусна без предизвестие, след като вече не се издържаше непрестанното негативно отношение от страна на работодателя.
А според приятеля ми той си е изпълнявал 100% задълженията по длъжностна характерисика.

И както в повечето случай подписва се заповедта за прекратяване на договора и после се сеща да си търси правата!

Има ли право да претендира пред работодателя за възнаграждението което би трябвало да получи за последния месец?

Ако има възоснова на кои членове от КТ може да обоснове своето искане?

Каква е процедурата?

Правомерно ли е на договор с изпитателен срок да се поставя клауза за предизвестие, тъй като работодателя го наема да го изпита дали е годен за работата?

3 месечния срок на договора не беше изтекъл.
Niko144
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Юли 2007, 09:58

Мнениеот dalila2308 » 16 Юли 2007, 17:12

В договорите с изпитателен срок се конкретизира в чия полза е изпитателният срок и какъв е срока на предизвестието - 1, 2, 3...месеца.
Ако предизвестието е в полза на работодателя, при напускане по желание на работника, той /работника/ дължи срока на предизвестието.
Във вашия случай, дължи остатъка до трите месеца предизвестие.
Работната му заплата се начислява до датата на освобождаването. Но след като лицето не е подало молба, не знае от кога и по кой член от КТ е освободено. Може и да уволнено дисциплинарно във връзка с чл. 190 т.2 КТ, което няма нищо общо с начислението на заплатат, разбира се :)
dalila2308
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 12 Юли 2007, 16:36

Мнениеот genius75 » 19 Юли 2007, 13:58

dalila2308 написа:В договорите с изпитателен срок се конкретизира в чия полза е изпитателният срок и какъв е срока на предизвестието - 1, 2, 3...месеца.
:)

Закона не позволява повече от 3 месеца предизвестие. Незнам кво означават точките. :roll: Може би според далила предизвестието може и да е 6 месеца?!?!? :wink:
genius75
Потребител
 
Мнения: 525
Регистриран на: 20 Ное 2006, 18:35

Мнениеот dalila2308 » 19 Юли 2007, 16:35

genius75, само това ли забелязахте от изказването ми? :wink:
dalila2308
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 12 Юли 2007, 16:36

Мнениеот genius75 » 26 Юли 2007, 15:47

Незнам пък кво толкова трябваше да забележа!?!
Може би, че не е задължително да се изписва в точно чия полза е срока за изпитване, щото може да е в полза и на двете страни?
Тва не се ли сетихте?!? (чл.70 ал.2 изр.второ от КТ)
genius75
Потребител
 
Мнения: 525
Регистриран на: 20 Ное 2006, 18:35

Мнениеот nat » 26 Юли 2007, 16:57

към Нико144
Съгласно чл.66 КТ във всеки трудов договор без значение дали е сключен като такъв за неопределено време или като срочен трябва да се уговори срок на предизвестие. Това предизвестие важи при прекратяване на договор на някое от основанията на чл.326 и 328 КТ. т.е. при едностранно прекратяване на трудовото правоотношение от работинка или работодателя. Уговореният срок за предизвестие трябва да е еднакъв за двете страни като съгласно чл.326, ал.2 за безсрочен договор предизвестието е най-малко един месе, но не повече от 3, а за срочен трудов договор е най-малко 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора. Тази уговорка се използва и за определяне на дължимото обезщетение за неспазен срок на предизвестие по чл.220 КТ при прекратяване на договора едностранно на основание 326 и 328 КТ без отработване на предизвестието.
Клаузата срок на изпитване не е срок на трудовия договор. С уговаряне на срок за изпитване се създава още едно основание за прекратяване на трудовия договор извън посочените по-горе за сраната, в чиято полза срокът за изпитване е уговорен. Ако в трудовия договор не е уговорено в чия полза е той, то той е в полза и на двете страни - работник и работодател. Срокът за изпитване не може да е по-дълъг от 6 месеца, или да е равен на срока на действие на договора по чл.68, ал. 1, т.1 КТ.
в рамките на уговорения срок на изпитване страната, в чиято полза е уговорен той, може да прекрати трудовия договор без предизвестие и без каквато и да е допълнителна мотивация, на основание чл.71 КТ. След неговото изтичане това право отпада.
От поста Ви не става ясно: 1. в чия полза е бил уговорен срока за изпитване,
2. дали трудовия договор е сключен за неопределено време или като срочен на едно от основанията на чл.68 КТ
Поради това не може да се прецени доколко законосъобразни са действията на работодателя и работника.
Трудовото възнаграждение се дължи и след прекратяване на трудовия договор. То може да се търси по съдебен ред в тригодишен срок от дадата, когато то е станало дължимо.
Трудовите дела са безплатни за работиците и служителите. Те плашат само за адвокат.
Трябва да отбележа, че в някои случаи може да се стигне до законно неизплащане на трудово възнаграждение или части от него - напр. реализиране на имуществена отговорност, удръжки за данъци и т.н., и пр. За това Вашият приятел трябва да си събере книжата и да потърси компетентна помощ от адвокат като представи всички документи, които притежава, свързани с цялата история.
И един съвет - Трудовите права са лични и непрехвърими. Основен принцип в правото е всеки да си гони личния интерес и правата. Воденето на чужда работа без надлежно упълномощаване може да Ви донесе доста неудобства. Тъй че не си пъхайте носа в подобни истории, защото най-накрая може да излезе като в един детски филм - "посредникът е л..."
nat
Потребител
 
Мнения: 189
Регистриран на: 11 Юли 2006, 16:52

Мнениеот nat » 26 Юли 2007, 17:01

извинете ме за неволно допуснатите грешки в поста ми, ама не ми се поправяха
nat
Потребител
 
Мнения: 189
Регистриран на: 11 Юли 2006, 16:52


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron