начало

Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург

ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВ ДОГОВОР В БОЛНИЧНИ.

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВ ДОГОВОР В БОЛНИЧНИ.

Мнениеот kris_maturata » 15 Авг 2007, 02:50

Колеги, имам един особен въпрос за разрешаване, на който имам своя отговор, но бих искал да се консултирам с Вас.
По стечение на обстоятелствата в гр.Пловдив Директор на Националната Търговска Гимназия е г-жа Юлия Юрдекова. През тази календарна година, въпросната дама навърши 59 години и следва по разпоредби да бъде пенионирана. С писмо на Министъра на образованието и науката от края на 2006 г. е наредено на началниците на инспекторатите по образование да прекратят до 20-ти август трудовите договори на всички директори, които са за пенсиониране. В случая тъй като училището е държавно, заповедта за пенсиониране ще следва да е от министъра.
Във връзка с горната ситуация се задава обаче следния казус : г-жа Юрдекова следва да защити докторат, който може да я остави на работа до 65 години обаче следва да го защити септември, а ако преди това я пенсионират, то действието на получения докторат ще е за напред и няма да може да я върне на работа. г-жа Юрдекова обаче внезапно получи сърдечна криза и от средата на юли до настоящия момент е в болнични. Въпросите са ми следните : Ако тя не е получила предварително предизвестие за прекратяване на договора й, може ли Министъра да го прекрати докато е в болнични и ако го направи дали ще е законосъобразно ? Ако Министърът вече е издал заповед за прекратяване на договорът й, но понеже тя е в болнични, може ли тази заповед да влезе в сила или ще влезе в сила, когато тя се върне на работа ? Ако преди да се върне на работа е защитила своя докторат по време на болничните си, тази заповед следва ли да отпадне или ще влезе в сила и независимо от доктората й, договора ще се прекрати ?


Интересно ми е мнението ви по върпоса. Моето е, че ако не е получила предизвестие и е в болнични, не могат да и прекратят договора, а ако през това време защити доктората си, следва да остане на работа до 65 години и заповедта на министъра да не влезе в сила или просто да бъде отменена от него, поради настъпване на новите обстоятелства.
Кристиан Гьошев (юрист)

Правото не е за спящите, а за бдящите...
kris_maturata
Потребител
 
Мнения: 199
Регистриран на: 09 Май 2007, 00:20

Re: ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВ ДОГОВОР В БОЛНИЧНИ.

Мнениеот Julyan » 15 Авг 2007, 11:00

kris_maturata написа:...Въпросите са ми следните : Ако тя не е получила предварително предизвестие за прекратяване на договора й, може ли Министъра да го прекрати докато е в болнични и ако го направи дали ще е законосъобразно ? Ако Министърът вече е издал заповед за прекратяване на договорът й, но понеже тя е в болнични, може ли тази заповед да влезе в сила или ще влезе в сила, когато тя се върне на работа ? Ако преди да се върне на работа е защитила своя докторат по време на болничните си, тази заповед следва ли да отпадне или ще влезе в сила и независимо от доктората й, договора ще се прекрати ?




Без да се впускам в конкретиката и да изчислявам придобило ли е лицето право на ПОСВ мисля следното:
1.Предполагам, че министърът ще използва като основание за пректяване на трудовия договор чл. 328, т.10 от КТ- прекратяване ТрПО с едномесечно предизвестие, поради придобиване право на ПОСВ.Закрилата при уволнение по време на разрешен отпуск /включително и отпуск поради временна неработоспособност/ по чл. 333/КТ се отнася до прекратяване на трудови договори само на изрично посочените основания, а именно: "В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:..."- или т.10 на чл. 328 от КТ не влиза при тези защити. Следователно болничният не защитава служителят от уволнение на това основание.
2.Ако на лицето не е връчено още предизвестие за прекратяване на ТрПО за уволнение още не може да се говори въобще.
3.Не разбрах точно, но май министърът желае предизвестието и освобождаването да станат едновременно, като изплати обезщетение за неспазено предизвестие и за това е издал заповед за прекратяване на трудовия договор. /Извинявам се, ако не съм разбрала фактологията добре, когато аз работех в Инспекторат най- често се процедираше именно така/. Тъй като не става въпрос за административно, а за трудово правоотношение, прекратяването на трудовия договор става от момента, посочен в чл. 335 от КТ, а не от момента на издаването на заповедта за освобождаване. Така че само по себе си една само издадена, но неполучена заповед не поражда такива правни последици като прекратяване на ТрПО.
Между другото точно когато съм работила в ИО на МОН уволнихме директор на училище по чл. 328, т.10/КТ, като той имаше и болничен /знаеше защо ще му гостуваме с шефа на Инспектората и личния състав/, но никоя от инстанциите не реши, че болничният ще го ползва, тъй като няма основание за това.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот kris_maturata » 15 Авг 2007, 18:43

До колкото ми е известно, предизвестието за прекратяване на договора не е връчено, а май заповедта е издадена, но лицето е в болнични. Въпроса е при тази ситуация дали може докато е в болнични и не си е получила нито предизвестието, нито заповедта, да бъде пенсионирана или това ще стане след като се върне на работа ? А ако се върне на работа и вече е защитила докторат, дали ще остане на работа до 65 г. по т.10 от 328 КТ ?
Кристиан Гьошев (юрист)

Правото не е за спящите, а за бдящите...
kris_maturata
Потребител
 
Мнения: 199
Регистриран на: 09 Май 2007, 00:20

Мнениеот Julyan » 16 Авг 2007, 10:15

kris_maturata написа:До колкото ми е известно, предизвестието за прекратяване на договора не е връчено, а май заповедта е издадена, но лицето е в болнични. Въпроса е при тази ситуация дали може докато е в болнични и не си е получила нито предизвестието, нито заповедта, да бъде пенсионирана или това ще стане след като се върне на работа ? А ако се върне на работа и вече е защитила докторат, дали ще остане на работа до 65 г. по т.10 от 328 КТ ?


Пенсионирането - ПОСВ става след като бъде прекратено трудовото правоотношение с работника/ служителя. От няколко години вече не може да се пенсионирате докато сте на работа.
КСО: "Дата на отпускане на пенсията
Чл. 94. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., предишен текст на чл. 94, бр. 112 от 2004 г.) Пенсиите се отпускат от датата на придобиване на правото, а за пенсиите за осигурителен стаж и възраст - от датата на прекратяване на осигуряването, ако заявлението с необходимите документи е подадено в 6-месечен срок от придобиване на правото, съответно от прекратяване на осигуряването. Ако документите са подадени след изтичане на 6-месечния срок от придобиване на правото, съответно от прекратяване на осигуряването, пенсиите се отпускат от датата на подаването им."

Прекратяването на трудовия договор по чл. 328, т.10/КТ може да стане и по време на болничен, но след като бъде връчено предизвестие и след неговото изтичане или направо с връчване на заповедта, която предвижда, че на лицето ще бъде изплатено и обезщетение за неспазено предизвестие. Дали ще реализира това свое начинание си зависи от самия работодател.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот kris_maturata » 16 Авг 2007, 13:24

И все пак конкретно - ако предизвестието не е връчено, съответно и заповедта за прекратяване, може ли ТД да се прекрати докато лицето е в болнични ? -ДА или НЕ
Ако не може да се прекрати в болнични и докато е в болнични лицето защити докторска степен, ще му се прекрати ли договора или не ?
Кристиан Гьошев (юрист)

Правото не е за спящите, а за бдящите...
kris_maturata
Потребител
 
Мнения: 199
Регистриран на: 09 Май 2007, 00:20

Мнениеот rts » 16 Авг 2007, 13:26

Действително, при придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст директорката няма да се ползва от защита и може да бъде уволнена и по време на болничния (но заповедта трябва да й бъде връчена-уволнението ще тече най-рано от деня, следващ връчването). Ако не е връчено предизвестие, или не е спазен срока на предизвестието, се дължи обезщетение. Ако до връчването на заповедта е станала доктор на науките, мисля, че е спорно дали ще се ползва от защита, защото учебното заведение, в което работи не е научен институт, а гимназия и едва ли в длъжностната характеристика на директорката е написано, че е необходимо да притежава научна степен.
МОЛЯ ЗА БЪДА ИЗВИНЕНА ЗА ПРЕДИШНИЯ СИ ПОСТ, който поправям (действително случаят не попада под защитата по чл.333 от КТ).
Последна промяна rts на 16 Авг 2007, 14:10, променена общо 2 пъти
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Мнениеот Julyan » 16 Авг 2007, 13:27

kris_maturata написа:И все пак конкретно - ако предизвестието не е връчено, съответно и заповедта за прекратяване, може ли ТД да се прекрати докато лицето е в болнични ? -ДА или НЕ
Ако не може да се прекрати в болнични и докато е в болнични лицето защити докторска степен, ще му се прекрати ли договора или не ?


По- конкретно от горенаписаното не мога да отговоря. Има конкретни отговори на поставените въпроси. Просто прочети.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот Julyan » 16 Авг 2007, 13:32

kris_maturata написа:И все пак конкретно - ако предизвестието не е връчено, съответно и заповедта за прекратяване, може ли ТД да се прекрати докато лицето е в болнични ? -ДА или НЕ
Ако не може да се прекрати в болнични и докато е в болнични лицето защити докторска степен, ще му се прекрати ли договора или не ?


RST- виж на кое основание се търси прекратяването на ТрПО в настоящия случай и за какви основания за прекратяване важи чл. 333/КТ- там няма защити при ползване на чл. 328, т.10. Чл.333 не се прилага поголовно за всяко прекратяване по чл. 328.
По- конкретно от горенаписаното не мога да отговоря. Има конкретни отговори на поставените въпроси. Просто прочети.
Ако лицето защити доктора и до тогава трудоговото му правоотношение не бъде прекратено, това би имало значение само ако заема длъжност, за която се изисква наличието на съответната н.степен или н. званеие. Забележете, че чл. 328, т.10 говори за "доцент, професор, ст. н. сътрудник І и ІІ степен и доктор на науките /което е различно от н. ст. "доктор"/, също така.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот Julyan » 16 Авг 2007, 13:43

rts написа:Кт не дава право на защита от уволнение поради придобиване на докторска степен. По силата на кой специален ЗАКОН считате, че директорката придобива право на защита от уволнение, защото междувременно е защитила докторат ?


Вероятно питащата/питащият има предвид отново чл. 328, т.10, където се дава възможност на лица, придобили съответната научна степен или научно звание по ЗНСЗ да останат на работа до по- късна възраст /65 г./, но пак казвам, това се прилага предимно във ВУЗ и научни институти, където се ползват тези степени и звания. Освен това питащата май каза "докторат", а не защита на "н.ст. доктор на науките"...
Ако един доцент си смени работата и стане началник цех в ТД, работещ по трудов договор, "доцентурата" му няма да го ползва.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот fester1 » 16 Авг 2007, 13:48

Не ми е ясно само какво не е ясно :lol: :lol: :lol: :lol:
fester1
Потребител
 
Мнения: 245
Регистриран на: 08 Дек 2006, 15:25

Мнениеот Julyan » 16 Авг 2007, 13:56

Вероятно "не е ясно" това, че аз казвам, че при прекратяване на ТрПО по чл. 328, т.10/КТ не се ползват защитите по чл.333, ал.1, а другият съфорумец казва обратното, та питащият/тата е в чуденка.
Втората чуденка беше свързана именно с това- ако докато е в болнични и не бъде "пенсионирана" /както той/тя/ се изразява дали на въпросната дама ще й помогне новопридобитата докторска степен, та да се ползва от възрастта по тази т.10.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот fester1 » 16 Авг 2007, 14:31

Ами то си го пише черно на бяло в чл. 333 КТ в кои случаи се ползва закрила. Затова и аз съм "в чуденка". :shock:
Към питащия - хвърляй по някое око на кодекса, че и на практиката по него, ако не те мързи, разбира се. :wink:
fester1
Потребител
 
Мнения: 245
Регистриран на: 08 Дек 2006, 15:25

Мнениеот Julyan » 16 Авг 2007, 14:42

"МОЛЯ ЗА БЪДА ИЗВИНЕНА ЗА ПРЕДИШНИЯ СИ ПОСТ, който поправям (действително случаят не попада под защитата по чл.333 от КТ)."


Аз пък ти се извинявам, че ти размених буквите при изписването на името, неволно е. Това май го правя редовно, когато се обръщам към някой, тъй като не копирам, а пиша.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот kris_maturata » 16 Авг 2007, 16:48

хехе :) Аз долу съм се подписал, така че едва ли съм жена хаха :) Няма значение. Става дума за това, че това, че ще стане доктор на науките и това ще я остави на работа. Предизвестие не е връчено, а заповедта е издадена. Но последната също не е връчена. И какво правим от тук. Тя се връща на работа, примерно октомври и държи в ръката си дипломата за доктор на науките, което би следвало да я остави на работа. Правните норми имат сила занапред. Какво правим от тук насетне ? Ще има ли сила тази заповед след като примерно и я връчат октомври, а тя вече е доктор ?

P.S. Гимназията е Национална. В случая никъде не пише, в кое или в какво учебно заведение трябва да си, за да вземеш докторска степен и тя да те остави на работа. В този смисъл дали ще е ВУЗ или Гимназия е от беззначение.
Кристиан Гьошев (юрист)

Правото не е за спящите, а за бдящите...
kris_maturata
Потребител
 
Мнения: 199
Регистриран на: 09 Май 2007, 00:20

Мнениеот fester1 » 16 Авг 2007, 17:20

Цитирам буквално:

ПИСМО ИЗХ. № 94-ББ-217 ОТ 01.11.2003 Г. НА МТСП ОТНОСНО: ПЕНСИОНИРАНЕТО НА РАБОТЕЩИТЕ ИЗВЪН НАУЧНИ ОРГАНИЗАЦИИ СТАРШИ НАУЧНИ СЪТРУДНИЦИ II СТЕПЕН


МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА


На работещите извън научни организации старши научни сътрудници II степен трудовото правоотношение може да се прекрати поради придобито право на пенсия и преди навършване на 65 години.

Разпоредбата на чл. 328, ал. 1, т. 10 от Кодекса на труда предвижда, че работодателят не може да прекрати трудовия договор при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст за професори, доценти, старши научни сътрудници I и II степен и доктори на науките преди навършване на 65-годишна възраст. Това не се отнася за посочените лица, които не работят в научни организации.


Вече ясно ли е? :wink:
fester1
Потребител
 
Мнения: 245
Регистриран на: 08 Дек 2006, 15:25

Мнениеот kris_maturata » 16 Авг 2007, 20:06

Ами ако работят в училище ? Аз си мисля, че то също е свързано малко или много с науката и обучението :)
Кристиан Гьошев (юрист)

Правото не е за спящите, а за бдящите...
kris_maturata
Потребител
 
Мнения: 199
Регистриран на: 09 Май 2007, 00:20

Мнениеот fester1 » 17 Авг 2007, 09:38

УЧИЛИЩЕТО НЕ Е НАУЧНА ОРГАНИЗАЦИЯ :!:
fester1
Потребител
 
Мнения: 245
Регистриран на: 08 Дек 2006, 15:25

Мнениеот Julyan » 17 Авг 2007, 09:52

fester1 написа:Цитирам буквално:

[color=red]ПИСМО ИЗХ. № 94-ББ-217 ОТ 01.11.2003 Г. НА МТСП ОТНОСНО: ПЕНСИОНИРАНЕТО НА РАБОТЕЩИТЕ ИЗВЪН НАУЧНИ ОРГАНИЗАЦИИ СТАРШИ НАУЧНИ СЪТРУДНИЦИ II СТЕПЕН


===Вече ясно ли е? :wink:


Точно това и аз се канех да цитирам тази сутрин, след като зачетох мнението на Кристиян /извинявам се за пола, надявам се, че не възприемаш това като обида, просто не чета подписите, не ме интересуват/. Научните степени и звания са валидни за научните институти, какъвто е БАН и за ВУЗ- овете, а нито общинските, нито държавните училища попадат в тези категории. Вече писах това в предходни постинги по темата.
Крис, виж и буквара на Мръчков. Не знам студент ли си, завършил ли си, но в тази област това си остава класиката в жанра.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот kris_maturata » 17 Авг 2007, 15:53

Благодаря Ви за отговорите. Последна година съм студент. Скоро се потих над трудовото право и букварите на Мръчков, добре че в благоевград не ни преподава той та си го взех, но си беше зор :)
Сега е важно да спрем казусите от държавните изпити и всичко ще е наред :)
А иначе от отговора ми стана ясно, че директорката няма шанс да бъде запазена, освен ако министъра не направи компромис.
Кристиан Гьошев (юрист)

Правото не е за спящите, а за бдящите...
kris_maturata
Потребител
 
Мнения: 199
Регистриран на: 09 Май 2007, 00:20


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 58 госта


cron