начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Възстановяване на работа на служител след като е бил съкрате

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Възстановяване на работа на служител след като е бил съкрате

Мнениеот shemer_50 » 11 Ное 2009, 13:09

Моля да ми съдействате при разрешаването на следния казус: Наша служителка беше съкратена преди близо две години на осн. чл.328 .(1) т.2 предложение второ като успоредно с това й бе предложена друга длъжност ( сходна със съкратената) , която тя отказа да приеме. След заведено съдебно дело от служителката, Съдът я възстановява на работа на длъжността, която е заемала. Междувременно тя е представила пред Съда решение на ТЕЛК за намалена трудоспособност 78% в което решение няма препоръка за трудоустрояване и което решение на ТЕЛК тя не е представяла изобщо на работодателя.
Въпросът ми е: На какво работно място трябва да възстановим служителката, след като мястото, което е заемала вече не съществува (съкратено)? (Става въпрос за длъжност "библиотекар". Библиотечният фонд съществува в архива на оргазицията и отделно е качен на компютърна програма, свързана с обща информационна система и за него отговаря друг служител, назначен четири месеца след съкращаването на библиотекаря, но с друго наименование на длъжността)
Благодаря ви предварително!
shemer_50
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 11 Ное 2009, 12:29

Re: Възстановяване на работа на служител след като е бил съкрате

Мнениеот dask » 11 Ное 2009, 17:34

Прочетете още един път диспозитива на решението и ще видите, че отговора на въпроса е в него.
Ако въпреки това не ви става ясно попитайте юриста на дружеството/ведомството/.
Само не казвайте, че нямате такъв или че по делото не сте имали адвокат и сте го водили с "напътствия" от форумите в нета. :idea:
dask
Потребител
 
Мнения: 163
Регистриран на: 17 Апр 2006, 10:59

Re: Възстановяване на работа на служител след като е бил съкрате

Мнениеот shemer_50 » 11 Ное 2009, 17:49

В съдебното решение наблягат върху решението на ТЕЛК и че не е спазена процедурата за искане разрешение от Инспекция по труда.
В организацията имаме юрист, който е на мнение, че служителката не може да бъде възстановена на същата длъжност, тъй като тя е съкратена и издава заповед до нашата служба да оформим трудов договор с нея за свободна длъжност, която е за трудоустроени лица.Имаме три такива свободни длъжности, но те се отнасят до нисшия персонал и са много по-ниско платени.
В съдебното решение се казва, че тя трябва да бъде възстановена на същата длъжност.
Юристконсулът на организацията ни е с малък трудов опит по трудовото право и се притеснявам да не направим грешка.
shemer_50
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 11 Ное 2009, 12:29

Re: Възстановяване на работа на служител след като е бил съкрате

Мнениеот inspectora » 11 Ное 2009, 17:55

А не Ви ли минава през ума, че щом юристът ви е дал мнение и Вие го изпълните, то после ако се окаже, че е грешка ще си "измиете ръцете" с него? И обратното - ако послушате някое от мненията тук и то се окаже грешно /което е много вероятно, тъй като мненията тук ще са въз основа на Вашите "свободни интерпретации", а не както на колегата - въз основа на непосредствени впечатления/ - и понеже сте действали не съобразно дадените Ви от компетеннтното лице указания можете да си изхвърчите после Вие от работа ...

... Вие си знаете най-добре все пак ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Възстановяване на работа на служител след като е бил съкрате

Мнениеот shemer_50 » 11 Ное 2009, 18:11

inspectora написа:А не Ви ли минава през ума, че щом юристът ви е дал мнение и Вие го изпълните, то после ако се окаже, че е грешка ще си "измиете ръцете" с него? И обратното - ако послушате някое от мненията тук и то се окаже грешно /което е много вероятно, тъй като мненията тук ще са въз основа на Вашите "свободни интерпретации", а не както на колегата - въз основа на непосредствени впечатления/ - и понеже сте действали не съобразно дадените Ви от компетеннтното лице указания можете да си изхвърчите после Вие от работа ...

... Вие си знаете най-добре все пак ...


Благодаря все пак за мнението.
Обърнах се за помощ към форума с единствената надежда, че някой все пак е имал подобен проблем и ще ми каже как е постъпил.
Когато създавам трудови договори се изисква и моя подпис отдолу и няма смисъл излишно да правя действия за нещо, което после могже да се окаже грешно.
...Е, разбира се, че ще оставя на компетентното лице да сбъдне решенията си по казуса.....
shemer_50
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 11 Ное 2009, 12:29


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 55 госта


cron