начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

Конкурс за старши сестри

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Конкурс за старши сестри

Мнениеот Vanyna » 22 Юни 2011, 19:05

Много моля за отговор! Дава ли законодателството възможност, до конкурс за старши сестри да бъдат допускани кандидати без диплома за ръководител по здравни грижи (бакалавър/магистър по управление на здравните грижи), ако няма кандидати с необходимата образователно-квалификационна степен (т.е. "управление на здравни грижи")? Сега всички сестри са "бакалаври" по здравни грижи, а бакалавър/магистър по управление (ръководител) на здравните грижи е по-високата степен, която се изисква от юли 2009 г. насам. Та как се произнася законът по това?
Последна промяна Vanyna на 22 Юни 2011, 19:47, променена общо 1 път
Vanyna
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 16 Дек 2007, 04:22

Re: Конкурс за старши сестри

Мнениеот Vanyna » 22 Юни 2011, 19:45

...и защо на редица запитвания, БАПЗГ(Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи) отговаря по следния начин:
"С писмо на БАПЗГ Изх.№ 50 /2009г. Ви уведомяваме:
Цитат:
„Във връзка със зачестилите напоследък запитвания и съдебни спорове относно провеждането на конкурси за ръководители по здравни грижи (главни, старши сестри и директори на детски ясли), УС на БАПЗГ счита за наложително да предостави следната информация:Съгласно §7 от Преходни и заключителни разпоредби на Закона за лечебните заведения, гратисният период за заемане на длъжности главна/старша сестра и директор на детски ясли от лица, които непритежават образователно-квалификационна степен бакалавър/магистър по управление (ръководител) на здравните грижи изтича през месец юли тази година. Това означава, че при провеждане на конкурсите, лица без диплома за ръководител по здравни грижи (бакалавър/магистър) могат да бъдат допускани до конкурс, само ако няма кандидати с необходимата образователна степен.
Много важно!!!
Всички професионалисти по здравни грижи, които са завършили образованието си (независимо в каква образователна степен и независимо дали са приравнявали часове) до влизане в сила на Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти (ЗСОМСААМС) се ползват с правата на„професионален бакалавър”, без да имат право да заемат ръководни длъжности, съгласно §3 от Преходни и заключителни разпоредби на ЗСОМСААМС, §5 от Преходни и заключителни разпоредби на Закона за висшето образование, §32 от Преходни и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за висшето образование.Целта на приравняването на правата е да не се прави разлика между завършилите преди 2007 г. и завършилите през и след 2007 г. с образователно-квалификационна степен „бакалавър” – което също е базово образование за редови длъжности.
Накратко: При провеждане на конкурс за главна/старша сестра трябва да бъде представена диплома за бакалавър/магистър със специалност „Управление на здравни грижи”, професионална квалификация „Ръководител на здравни грижи и преподавател по практика” – издадена от Факултет Обществено здраве на висшите медицински училища. „
Проф. Д-р Станка Маркова

Приложение:
Юридическо тълкувание на изискванията и реда за заемане на длъжността „главна медицинска сестра (акушерка, рехабилитатор)” и на длъжността „старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор)”.”
І. Изисквания и ред за заемане на длъжността “главна медицинска сестра (акушерка, рехабилитатор)” и на длъжността “старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор)”
1. Изисквания и ред за заемане на длъжността “главна медицинска сестра(акушерка, рехабилитатор)”
Изискванията за заемане на длъжността “главна медицинска сестра (акушерка, рехабилитатор)” са определени в чл.70, ал.1 от Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ). След приемането на Закона за изменение и допълнение на закона за лечебните заведения , обн. ДВ, бр.59 от 20.07.2007 г., длъжността “главна медицинска сестра (акушерка, рехабилитатор)” може да бъде заемана от лица с образователно-квалификационна степен “бакалавър” или “магистър” по специалността “Управление на здравните грижи”. До изменението на разпоредбата на чл.70, ал.1 се изискваше придобито образование на образователно-квалификационна степен “бакалавър” по специалността “Здравни грижи” Редът за заемане на длъжността е посочен в разпоредбата на чл. 68, ал. 7 от ЗЛЗ, съгласно която длъжността се заема след провеждане на конкурс по реда на Кодекса на труда, по трудово правоотношение, за определен срок от време.Трудовите договори с главната медицинска сестра (акушерка, рехабилитатор) се сключват от ръководителя на лечебното заведение за срок от три години.
В чл. 90, ал. 1 от Кодекса на труда е посочено, че длъжностите, които ще се заемат въз основа на конкурс, се определят в закон, в акт на Министерския съвет, на министър или ръководител на друго ведомство или от работодателя. В посочения случай, със специален закон- ЗЛЗ, с разпоредбата на чл.68, ал.7 е определено заемането на длъжността "главна медицинска сестра (акушерка, рехабилитатор)" да се извършва въз основа на конкурс. Със същата разпоредба е регламентирано, че провеждането на конкурс става по Кодекса на труда, т. е. спазване на разпоредбите на глава Пета, раздел IV - "Конкурс". Съгласно чл. 90, ал. 2 КТ конкурс се обявява, когато длъжността е свободна или предстои да бъде освободена, както и при продължително отсъствие на лицето, което я заема, за времето до завръщането му или лицето, което я заема не отговаря на изискванията на законите.
Предвид изложеното следва, че за длъжностите, посочени в чл. 68, ал. 7 от ЗЛЗ, може да бъде обявен конкурс, само ако са свободни, предстои да бъдат освободени или лицето, което заема тези длъжности, отсъства продължително, например отпуск по майчинство, продължителен неплатен отпуск и др или, ако не отговаря на нормативните изисквания за заемане на длъжността.
Съгласно чл. 91 от КТ, конкурсът се обявява от работодателя чрез централния или местния печат. При необходимост конкурсът може да се обяви и по друг подходящ начин.
Обявлението за конкурса трябва да съдържа:
1. наименованието на предприятието, мястото и характера на работата и изискванията за длъжността;
2. начина за провеждане на конкурса;
3. необходимите документи, мястото и срока за подаването им, който не може да бъде по-кратък от 1 месец.
Разпоредбата на чл.91, ал.3 задължава работодателя да предостави предварително на кандидатите характеристиката на конкурсната длъжност, за да се запознаят с нея.
2. Изисквания и ред за заемане на длъжността “старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор)” .
Изискванията за заемане на длъжността “старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор)” са определени в чл.68, ал.6 от ЗЛЗ. След приемането на Закона за изменение и допълнение на закона за лечебните заведения , обн. ДВ, бр.59 от 20.07.2007 г., длъжността “старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор)” може да бъде заемана от лица с образователно-квалификационна степен “бакалавър” или “магистър” по специалността “Управление на здравните грижи”. До промяната се изискваше придобито образование на образователно-квалификационна степен “бакалавър” по специалността “Здравни грижи”.
Законът не предвижда специален ред за възникване на трудовото правоотношение за тази длъжност, поради което следва да се прилагат общите правила за сключване на трудов договор по Кодекса на труда, посочени в глава Пета, раздел I от КТ - “Трудов договор”. Срокът на трудовия договор се определя от страните по договора..
При разглеждането на трудовите договори, сключени за заемане на длъжностите “старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор) следва да се имат предвид и разпоредбите на чл.68, ал.3, 4 и 5 от КТ, в които са посочени условията за сключване на срочен трудов договор.
Съгласно чл.68, ал.3 от КТ срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 се сключва за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия. Разпоредбата на чл.68, ал.4 от КТ посочва, че по изключение срочен трудов договор по чл.68, ал. 1, т. 1 от КТ за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер. Такъв трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи срочният трудов договор по ал. 1, т. 1 със същия работник или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най- малко една година.
Съгласно чл.68, ал.5 от КТ трудовият договор по чл. 68, ал.1, т.1, сключен в нарушение на чл.68, ал. 3 и 4, се смята за сключен за неопределено време.
II. Ред за заемане на длъжностите “главна медицинска сестра (акушерка, рехабилитатор)” и “старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор)”след изтичане на срока по чл.68, ал.7 от ЗЛЗ или след изтичане на срока, определен в трудовия договор
1. Ред за заемане на длъжността “главна медицинска сестра (акушерка,рехабилитатор)” след изтичане на срока по чл. 68, ал.7 от ЗЛЗ
След изтичане на определения в чл.68, ал.7 от ЗЛЗ тригодишен срок за заемане на длъжността “главна медицинска сестра (акушерка, рехабилитатор)” следва да се проведе отново конкурс за заемане на длъжността. Съгласно чл.90, ал.3 от КТ длъжностите, определени като конкурсни, се заемат само въз основа на конкурс. До провеждането на конкурса длъжността може да се заеме със срочен трудов договор за времето, докато бъде заета въз основа на конкурс.
2. Ред за заемане на длъжността “старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор) след изтичане на срока, определен в трудовия договор.
В случаите, когато трудовият договор е сключен като срочен, може да се приложи разпоредбата на чл.69, ал.1 от КТ, съгласно която трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна. Тази разпоредба се прилага и при срочния трудов договор за заместване на отсъствуващ работник или служител, ако трудовият договор със замествания се прекрати през време на заместването.
ІІІ. Относно процедурата по обявяване, допускане и провеждането на конкурси за длъжностите главна медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор) и старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор)
Процедурата по обявяване, допускане и провеждането на конкурси е уредена с разпоредбите на чл. 91 - 96 от Кодекса на труда. Съгласно нормата на чл. 93 от КТ допускането на кандидатите до конкурс се извършва от комисия, назначена от работодателя, която следва да извърши преглед на документите на кандидатите относно съответствието им с изискванията за заемане на длъжността, посочени в обявлението за конкурса по чл.91, ал.2.
Параграф 7 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за лечебните заведения, обн. ДВ, бр.62 от 9 юли 1999 г., в сила от 12 юли 1999 г. дава възможност в срок десет години от влизането му в сила, т.е до 12 юли 2009 г. на длъжностите главна медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор) и старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор) да “могат да бъдат назначавани лица с образователно-квалификационна степен, по-ниска от "бакалавър", ако не се яви кандидат по изискванията на този закон.”
Следователно при подадени документи от страна на лица, които отговарят на изискванията на чл.70, ал.1 от ЗЛЗ, до участие в конкурс не следва да се допускат лицата, които не отговарят на тези изисквания, а именно със образователно-квалификационна степен по ниска от “бакалавър”. Тези лица могат да бъдат назначавани само при липса на кандидати с изискваното съгласно 70, ал.1 от ЗЛЗ образование.
Съгласно чл. 94 от КТ в комисията по провеждане на конкурси се включват “съответни специалисти”, като не се посочват други изисквания. Следователно, работодателят определя състава на комисията, в зависимост от областта на изискванията за заемане на длъжността. В конкретния случай, в комисията за провеждане на изпита за заемане на длъжностите “главна медицинска сестра (акушерка, рехабилитатор)” или “старша медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор) следва да бъдат включени съответно лица, с образователно-квалификационна степен ”бакалавър” или “магистър” по специалността “Управление на здравните грижи”. Законът не е определил изрично, че в комисията по чл.94 от КТ следва да бъде включен представител на съответната съсловна организация. Независимо от това няма пречка в комисията да бъде назначен представител на съответната съсловна организация, ако същият е специалист в съответната област.
Съгласно нормата на чл. 95, ал. 2 от КТ "резултатът от конкурса се съобщава на участвувалите в него лица в 3-дневен срок от провеждането му". С разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от КТ е предвидено, че "трудовото правоотношение възниква с лицето, класирано на първо място, от деня, в който е получило съобщение за резултата". Нарушенията на тези разпоредби, както и на разпоредбата на чл.93, ал.3 за уведомяване на кандидатите за датата и мястото на провеждане на конкурса, особено в случаите, в които късното уведомяване е лишило кандидата от възможност за участие в конкурса са нарушения на процедурата, определена в чл.91-96 от КТ.
Съгласно трайната съдебна практика оспорването на законосъобразността на проведения конкурс по същество представлява трудов спор по смисъла на чл. 357 от КТ. Тази разпоредба дефинира като трудови споровете между работника и служителя и работодателя относно възникването, съществуването, изпълнението и прекратяването на трудовото правоотношение, както и споровете по изпълнението на колективните трудови договори и установяването на трудов стаж."
.................................................

Може би сега (2011г) има нови положения?...
Vanyna
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 16 Дек 2007, 04:22


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron