начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

чл. 169, ал. 3 от КТ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


чл. 169, ал. 3 от КТ

Мнениеот Нели Стефанова » 05 Яну 2005, 14:17

Студентка съм паралелно - редовно обучение. Тази година се дипломирам. Имам ли право на отпуска по чл. 169, ал. 3 от КТ?
Предварително благодаря за консултацията!
Нели Стефанова
 

Re: чл. 169, ал. 3 от КТ

Мнениеот monteskio » 05 Яну 2005, 17:06

Здравейте,

За съжаление, Вие нямате право да ползвате този вид отпуск, защото тъой се отнася за студенти, който следват без откъсване от производството, а за такива се има се има предвит тези, който следват задочно, тези който учат вечерно и тези който учат на дистанционно обучение. Смисъла на тази разпоредба, е че на тези обучаващи се, свободното време е сравнително по-ограничено , от тези,
който слеедват редовна форма на обучение. В този смисъл е и приложеното писмо на МТСП даващо указание за приложението на чл. 169 КТ.


ПИСМО ИЗХ. № 94-33-138 ОТ 14.10.2003 Г. НА МТСП ОТНОСНО: ПРАВОТО НА ПЛАТЕН ОТПУСК ЗА ПОДГОТОВКА НА ДИПЛОМНА РАБОТА

МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА

Съгласно разпоредбата на чл. 169, ал. 3 от Кодекса на труда, учащите се по ал. 1 имат право еднократно и на платен отпуск до 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация.
Разпоредбата на чл. 169, ал. 1 КТ определя, че работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година.
От този текст е видно, че, за да има работникът или служителят право на този вид отпуск, трябва да бъдат изпълнени следните изисквания:
- да учи в средно или висше училище без откъсване от производството и
- да има съгласието на работодателя.
Под обучение без откъсване от производството се имат предвид задочна, вечерна и дистанционна форма на обучение, поради което лицата, които са учащи се в редовна форма на обучение, нямат право на отпуск по чл. 169, ал. 1 КТ.


MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron