начало

Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент

Прекратяване на трудов договр по чл. 327 ал. 1 т. 2

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на трудов договр по чл. 327 ал. 1 т. 2

Мнениеот clbrn88 » 25 Апр 2020, 14:38

Здравейте,

От месец януари т.г. започнах нова работа на пълен работен ден, първоначално с 6-месечен изпитателен срок, след което трудовият договор автоматично би трябвало да стане безсрочен.

За съжаление досега работодателят ми е изплатил само половин заплата за м. Януари на датата, определена от фирмата за изплащане на възнагражденията от предходния месец - в случая това беше 22.02.2020 г.

Въпреки обещанията, до вчера не съм получил нито стотинка повече и по тази логика смятам да не чакам и минута повече. Бих искал да прекратя договора си по чл. 327 ал. 1 т. 2, тъй като работодателят ми не желае незабавно прекратяване по взаимно съгласие и държи да дам едномесечно предизвествие или да изчакам края на изпитателния срок, след което да не продължим договора. Аз, обаче, не съм готов да чакам до края на Май или Юни.

Предвид извънредната обстановка в момента имам няколко въпроса:

1. Офисът е в карантина с подписана, сканирана и изпратена заповед до служителите, от 16.03 до 20.03 вкл., която впоследствие се удължава седмица за седмица с нов email от отдел Човешки ресурси, но без да прилагат сканирано копие на нова заповед или заповед за удължаване. Т.е. в момента аз не знам дали в действителност работното ми място е затворено официално със заповед. Самият офис действително е заключен и никой не идва физически на работното си място (естественото ѝ позволява работа от вкъщи). При тези условия как бих могъл да подам молбата си за прекратяване на договора, ако няма как да я връча физически на прекия ми ръководител (в случая изпълнитления директор, тъй като моята позиция е в отдел без назначен директор).

2. Възможно ли е работодателят да се заинати и да приеме/зачете/подпише молбата ми и вместо това да ми връчи заповед за дисциплинарно уволнение (винаги може да си измисли причини и да се подпише от свидетел без мое присъствие)

3. Ако нещата все пак се официализират по желания от мен начин, следва ли да получа някога дължимите ми възнаграждения до момента на едностранното прекратяване на договора от моя страна по вина на работодателя. В случая заплатите за м. Февруари, м. Март и изработените дни от м. Април? Или се дължат съвсем различни обезщетения и няма да получа изработените, но неизплатени възнаграждения?

Благодаря ви.
clbrn88
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 10 Юни 2018, 20:58

Re: Прекратяване на трудов договр по чл. 327 ал. 1 т. 2

Мнениеот jhoro » 25 Апр 2020, 18:08

Здравейте.
Казвате, че сте сключили договор със срок за изпитване, но не сте посочили в чия полза е уговорен срокът за изпитване! Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни. чл. 70, ал. 2. На практика този договор си е безсрочен - различното е само правото на едната страна да го прекрати без предизвестие през срока за изпитването.
Също така - освен подписания ТД, работодателят е трябвало да ви предостави копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3, заверено от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите. чл. 63, ал. 1.
Щом определената дата на изплащане на трудовото възнаграждение е 22 число на следващия месец - работодателя е в нарушение още на 23 март. Още тогава е можело да приложите разпоредбата на чл. 327, ал. 1, т. 2.
Чл. 327. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
2. работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение или на обезщетение по този кодекс или по общественото осигуряване;

Тоест - само уведомявате работодателя, не е нужно неговото съгласие!
Чл. 335. (1) Трудовият договор се прекратява писмено.
(2) Трудовият договор се прекратява:
3. при прекратяване без предизвестие - от момента на получаването на писменото изявление за прекратяването на договора.

Физически - това може да стане с препоръчано писмо, с обратна разписка.

Дисциплинарно уволнение може да се налага само при определени случаи - чл. 190.

Относно парите
Чл. 267а. (Нов - ДВ, бр. 28 от 2020 г., в сила от 13.03.2020 г. до отмяна на извънредното положение) За времето на преустановяване на работата в случаите по чл. 120в работникът или служителят има право на брутното си трудово възнаграждение.

Освен това - ако през това време не сте ползвал отпуск - парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прекратяване на трудов договр по чл. 327 ал. 1 т. 2

Мнениеот doondie » 26 Апр 2020, 11:53

jhoro написа:Физически - това може да стане с препоръчано писмо, с обратна разписка.
До кого? Домашния адрес на директора? Не мисля, че пощата върши работа, когато офисът не работи.

clbrn88 написа:Офисът е в карантина с подписана, сканирана и изпратена заповед до служителите, от 16.03 до 20.03 вкл., която впоследствие се удължава седмица за седмица с нов email от отдел Човешки ресурси
Не виждам проблем предвид ситуацията – извънредно положение и неработещ офис – изявлението за прекратяване да се изпрати по имейл. За получатели съответно могат да се посочат HR отделът и директорът, пък който иска да го заведе с входящ номер и дата и да ти върне отговор.

Ако работодателят продължава виновно да не изплаща безспорно дължимото, при положение че дейността на компанията реално не е прекратявана, т.е. ТРЗ работи, макар и от разстояние, и извънредното положение не представлява форсмажорно препятствие за работодателя да спазва задълженията си по трудовия договор, не виждам друг вариант освен дължимото да се изиска чрез съда. Разбира се, преди това можеш да сигнализираш Инспекцията по труда и/или Омбудсмана с цел евентуалното избягване на дело, ако работодателят прецени, че е в негов интерес да се разплати веднага.

clbrn88 написа:Възможно ли е работодателят да се заинати и да приеме/зачете/подпише молбата ми и вместо това да ми връчи заповед за дисциплинарно уволнение (винаги може да си измисли причини и да се подпише от свидетел без мое присъствие)
Тъй като не съм запознат с материята, какъв е проблемът да бъдеш уволнен? Ако подобно действие не е в твой интерес, винаги можеш да го оспориш в съда.
Във връзка с извънредното положение преди няколко седмици по телевизията съветваха да не се съгласяваме на прекратяване на трудов договор по взаимно съгласие, тъй като след това не можем да се възползваме от правото на обезщетение (да отидем на борсата).
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 539
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Прекратяване на трудов договр по чл. 327 ал. 1 т. 2

Мнениеот jhoro » 26 Апр 2020, 14:36

doondie написа:Тъй като не съм запознат с материята ...

С това трябваше да започнеш ... и да не продължаваш!
doondie написа:До кого? Домашния адрес на директора? Не мисля, че пощата върши работа, когато офисът не работи.
... при положение че дейността на компанията реално не е прекратявана, т.е. ТРЗ работи, макар и от разстояние ...

Последно - фирмата работи ли или не? На място, дистанционно, виртуално ...
Има и друг вариант
Чл. 327. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
10. работодателят преустанови дейността си;
(2) В случаите по ал. 1, т. 10, когато работникът или служителят не може да подаде писменото си заявление за прекратяване на трудовия договор, поради това че работодателят, лицето, което го представлява, или лицето, определено да получава кореспонденцията на работодателя, не могат да бъдат намерени на адреса на управление, посочен в трудовия договор, заявлението може да се подаде в инспекцията по труда по седалището или адреса на управление на работодателя. Заявлението може да се изпрати в инспекцията по труда с препоръчано писмо с обратна разписка или по електронен път подписано с усъвършенстван електронен подпис, усъвършенстван електронен подпис, основан на удостоверение за електронни подписи, или квалифициран електронен подпис, съгласно изискванията на Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (OB, L 257/73 от 28 август 2014 г.) и на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги. Ако след проверка, извършена съвместно от контролните органи на инспекцията по труда, Националния осигурителен институт и Националната агенция за приходите, се установи, че действително работодателят е преустановил дейността си, трудовият договор се смята прекратен от датата на завеждане на заявлението в инспекцията по труда по седалището или адреса на управление на работодателя.

Виждаш, че „обикновен е-мейл“ не е легитимна форма на официална кореспонденция. Но може да се използва за информация.
doondie написа:Във връзка с извънредното положение преди няколко седмици по телевизията съветваха да не се съгласяваме на прекратяване на трудов договор по взаимно съгласие, тъй като след това не можем да се възползваме от правото на обезщетение (да отидем на борсата).

Тази препоръка не е само за извънредното положение и правото на обезщетение не се губи! Просто е редуцирано - получава се минималния дневен размер на обезщетението за безработица за срок 4 месеца.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прекратяване на трудов договр по чл. 327 ал. 1 т. 2

Мнениеот clbrn88 » 27 Апр 2020, 11:07

Здравейте и благодаря много за отговорите.

По същество:

Изпитателният срок в договора е уреден в полза на работодателя - той има право да го прекрати във всеки един момент, но просто на този етап явно не иска да се лиши от моите (вече безплатни) умения, тъй като към днешна дата единствен от наетите служители мога да работя със специфичен софтуер.

Работодателят не ми е предоставил обратно подписан договор, нито заверено от НАП копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3. Имам копие от договора само с моя подпис, тъй като подписването се извърши в отдел човешки ресурси и още не бяха събрални подписите от ръководителите. Моя грешка, че не съм ги потърсил досега, но подозирам, че би трябвало нещата да са наред документално. Реално необходими ли са ми тези документи при прекратяване на трудовите взаимоотношения с работодателя?

Не съм ползвал нито ден отпуск по някаква причина, вкл. съм работил извънредно през уикендите, без това по някакъв начин да се овъзмездява като извънреден труд или да е упоменато в договора.

Офисът е затворен и няма кой да приеме препоръчано или каквото и да е друго писмо, но реално работодателят не е преустановил дейност - всички работим дистанционно от вкъщи със заповед.
От инспекция по труда ме посъветваха да потърся консултация с адвокат, тъй като те нямат представа как да се действа в това извънредно положение (техни думи), а моят казсус не попада в хипотезата на преустановена дейност от страна на работодателя.

Осигуровки са изплатени за м. Януари и м. Февруари т.г., но не и за м. Март (възможно е още информацията да не е стигнала до НОИ, или в действителност да не са изплатени, както не са изплатени възнагражденията на служителите).

Реално не разбирам много ясно чл. 221 от КТ. Ако прекратя без предизвестие по вина на работодателя заради неизплащане на възнаграждението (чл. 327, т. 2) следва ли да си получа изработеното досега през предните месеци или ми се дължи само обезщетение и забравям за неизплатените заплати? И какво е това обезщетение - при безсрочен договор (какъвто явно е моят) е записано, че то е брутното възнаграждение за срока на предизвестието. Но за кое предизвестие става дума и какъв е неговият срок?
Също така, ако работодателят трябва да ми изплати изработеното, но неразплатено преди прекратяване на трудовия договор, следва ли да внесе и дължимите за периода здравни и социални осигуровки, тъй като очевидно при обезщетението това не е негово задължение.

Благодаря!
clbrn88
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 10 Юни 2018, 20:58

Re: Прекратяване на трудов договр по чл. 327 ал. 1 т. 2

Мнениеот jhoro » 27 Апр 2020, 14:03

clbrn88 написа:Работодателят не ми е предоставил обратно подписан договор, нито заверено от НАП копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3. Имам копие от договора само с моя подпис, тъй като подписването се извърши в отдел човешки ресурси и още не бяха събрани подписите от ръководителите. Моя грешка, че не съм ги потърсил досега, но подозирам, че би трябвало нещата да са наред документално. Реално необходими ли са ми тези документи при прекратяване на трудовите взаимоотношения с работодателя?

Не е ваша, а на работодателя грешка! Защото
Чл. 62. (3) В тридневен срок от сключването или изменението на трудовия договор и в седемдневен срок от неговото прекратяване работодателят или упълномощено от него лице е длъжен да изпрати уведомление за това до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. Националната агенция за приходите предоставя в реално време на оправомощени лица от дирекции "Инспекция по труда" електронен достъп до регистъра на трудовите договори и при поискване в срок три работни дни изпраща копие от съответното заверено уведомление.
(4) След срока по ал. 3 уведомление за сключен трудов договор се изпраща само след влязло в сила задължително предписание от контролните органи на инспекцията по труда.
Чл. 63. (1) Работодателят е длъжен да предостави на работника или служителя преди постъпването му на работа екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, и копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3, заверено от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите.
(2) Работодателят няма право да допуска до работа работника или служителя, преди да му предостави документите по ал. 1.

Тези документи са необходими не само за прекратяването, а изобщо за удостоверяване на трудовото правоотношение!

clbrn88 написа:Не съм ползвал нито ден отпуск по някаква причина, вкл. съм работил извънредно през уикендите, без това по някакъв начин да се овъзмездява като извънреден труд или да е упоменато в договора.
И най-вероятно е ставало на устна договорка, без изрична заповед?
По принцип - извънредния труд е забранен, освен по изключение. Чл. 143 и 144.
Допълнителното заплащане изобщо не се коментира.
Чл. 262. (1) Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:
1. 50 на сто - за работа през работните дни;
2. 75 на сто - за работа през почивните дни;
3. 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;
4. 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.
(2) Когато не е уговорено друго, увеличението по предходната алинея се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор.

Щом имате неизползван отпуск - при прекратяване на ТД същия се компенсира с пари!
clbrn88 написа:Осигуровки са изплатени за м. Януари и м. Февруари т.г., но не и за м. Март (възможно е още информацията да не е стигнала до НОИ, или в действителност да не са изплатени, както не са изплатени възнагражденията на служителите).

Абсолютно нормално. Просто текат срокове и данните за март не са обработени.
Проверявам моите данни към момента - подадени и обработени са декларации обр.1 и обр.5 по Наредба Н-8 само за януари и февруари.

clbrn88 написа:Реално не разбирам много ясно чл. 221 от КТ. Ако прекратя без предизвестие по вина на работодателя заради неизплащане на възнаграждението (чл. 327, т. 2) следва ли да си получа изработеното досега през предните месеци или ми се дължи само обезщетение и забравям за неизплатените заплати? И какво е това обезщетение - при безсрочен договор (какъвто явно е моят) е записано, че то е брутното възнаграждение за срока на предизвестието. Но за кое предизвестие става дума и какъв е неговият срок?
Също така, ако работодателят трябва да ми изплати изработеното, но неразплатено преди прекратяване на трудовия договор, следва ли да внесе и дължимите за периода здравни и социални осигуровки, тъй като очевидно при обезщетението това не е негово задължение.

Без значение причината за прекратяване на ТД - имате право да си получите парите!
Чл. 245. (1) При добросъвестно изпълнение на трудовите задължения на работника или служителя се гарантира изплащането на трудово възнаграждение в размер 60 на сто от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата за страната.
(2) Разликата до пълния размер на трудовото възнаграждение остава изискуема и се изплаща допълнително заедно със законната лихва.

Срока на предизвестие е същия, който е посочен в договора, и който трябва вие да спазите, при прекратяване с предизвестие! Това, че има клауза за изпитване, но работодателя не я използва - я прави невалидна!
Осигуровките е длъжен да ги внесе - както частта, която е за ваша сметка (от брутното възнаграждение), така и частта за негова сметка. До датата на прекратяване на ТД.

clbrn88 написа:Офисът е затворен и няма кой да приеме препоръчано или каквото и да е друго писмо, но реално работодателят не е преустановил дейност - всички работим дистанционно от вкъщи със заповед.
От инспекция по труда ме посъветваха да потърся консултация с адвокат, тъй като те нямат представа как да се действа в това извънредно положение (техни думи), а моят казсус не попада в хипотезата на преустановена дейност от страна на работодателя.

Това, че нямате физически достъп до сградата изобщо не означава прекратяване на дейността! Просто работите дистанционно.
Колкото до въпросната (вероятно - териториална) Инспекция по труда - явно не им се занимава. Без значение причината. Нещата много ясно са казани както в КТ, така и в ЗМДВИП
Чл. 120б. (Нов - ДВ, бр. 28 от 2020 г., в сила от 13.03.2020 г. до отмяна на извънредното положение) (1) Работодателят може при обявено извънредно положение да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно надомна работа и/или работа от разстояние. В този случай се изменя само мястото на работа, без да се променят другите условия по трудовия договор.

Явно ще трябва да се обърнете „по-нагоре“ - ако трябва и до Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прекратяване на трудов договр по чл. 327 ал. 1 т. 2

Мнениеот galinanikolova84 » 16 Юли 2020, 15:38

Здравейте,

Преди един месец напуснах фирмата в която работех на постоянен трудов договор по чл.327,ал.1.т.2.

Моля за информация по закон колко обещетения се дължат по този член?

Дължат ли ми обещетение за оставане без работа за един месец?
galinanikolova84
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Юли 2020, 15:33

Re: Прекратяване на трудов договр по чл. 327 ал. 1 т. 2

Мнениеот jhoro » 16 Юли 2020, 17:38

galinanikolova84 написа:Здравейте,
Преди един месец напуснах фирмата в която работех на постоянен трудов договор по чл.327,ал.1.т.2.
Моля за информация по закон колко обещетения се дължат по този член?
Дължат ли ми обещетение за оставане без работа за един месец?

Здравейте!
Дължат Ви едно обезщетение - за неспазено предизвестие.
Чл. 221. (1) При прекратяване на трудовото правоотношение от работника или служителя без предизвестие в случаите по чл. 327, ал. 1, т. 2, 3 и 3а работодателят му дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието - при безсрочно трудово правоотношение, и в размер на действителните вреди - при срочно трудово правоотношение.

Обезщетение по чл. 222, ал. 1 (за незапочване на работа) се изплаща само при прекратяване на ТД на основание чл. 328, ал. 1.
Ако е и без предизвестие - стават две обезщетенията!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прекратяване на трудов договр по чл. 327 ал. 1 т. 2

Мнениеот sunrise » 17 Юли 2020, 22:48

jhoro написа:
galinanikolova84 написа:Здравейте,
Преди един месец напуснах фирмата в която работех на постоянен трудов договор по чл.327,ал.1.т.2.
Моля за информация по закон колко обещетения се дължат по този член?
Дължат ли ми обещетение за оставане без работа за един месец?

Здравейте!
Дължат Ви едно обезщетение - за неспазено предизвестие.
Чл. 221. (1) При прекратяване на трудовото правоотношение от работника или служителя без предизвестие в случаите по чл. 327, ал. 1, т. 2, 3 и 3а работодателят му дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието - при безсрочно трудово правоотношение, и в размер на действителните вреди - при срочно трудово правоотношение.

Обезщетение по чл. 222, ал. 1 (за незапочване на работа) се изплаща само при прекратяване на ТД на основание чл. 328, ал. 1.
Ако е и без предизвестие - стават две обезщетенията!

Не пишете глупости, ако обичате!
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Прекратяване на трудов договр по чл. 327 ал. 1 т. 2

Мнениеот jhoro » 17 Юли 2020, 23:16

sunrise написа:Не пишете глупости, ако обичате!

:shock:
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron