Страница 1 от 1

Неизплатен отпуск при напускане

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2007, 22:15
от foregner__
Здравейте,
На 15.03.2007г. след изтичане на подаденото от мен едномесечно предизвестие напуснах старата си работа.
Въпреки, че в заповедта за напускане е отразено да ми бъде изплатен неизползваният от мен отпуск за отминалата година, към настоящият момент това все още не се е състояло.
Посъветвайте ме в случая, какво бих могъл да предприема за да си получа дължимите пари?

Предварително Ви багодаря за отговорите.

МнениеПубликувано на: 06 Юни 2007, 02:17
от monteskio
Здравейте,

В конкретния случай следва да се предяви иск срещу бившия Ви работодател. това искане трябва да се предяви пред Районния съд, в района на който е седалището на работодателя Ви. Поради тази причина е необходимо да имате познания в областта на правото, за да защитите по-най-добър начин интересите, или да потърсите компетентна помощ от адвокат.

Повече относно правото Ви на платен отпуск и възможността за неговото заплащане след прекратяване на трудовото правоотношение, можете да прочетете тук: http://lex.bg/members/monteskio/

Раздел Трудово право


УСПЕХ!

МнениеПубликувано на: 06 Юни 2007, 11:43
от genius75
По-лесният начин е напишете оплакване, обективирано в искане по АПК и да го адресирате до съответната инспекция по труда. Лично аз много добре работя с тях.
Успех!!!

МнениеПубликувано на: 06 Юни 2007, 13:41
от dask
В случай на неизплатено обезщетение по чл.224 КТ ДОИТ не би могла ефективно да наложи санкция, а още по-малко да принуди по админстративен ред работодател да плати обезщетение. Може би става когато работодателя е малка фирма, нямат юрист или не им се занимава.
Но поне можете да опитате-напишете жалба до ДОИТ като изложите случая и може да има ефект.

МнениеПубликувано на: 06 Юни 2007, 15:40
от rts
Ако сте си искали обезщететнието в счетоводството и са Ви отказали, преди да показвате "мускули" е добре да опитате с разбирателство: идете на среща с управителя и спокойно му покажете заповедта си за прекратяване на договора. Обяснете, че до момента не сте си получили парите и, че въпреки, че сте ги поискали, Вие е отказано. Помолете го да Ви съдейства за незабавно изплащане (или в кратък срок). Добавете, че ако фирмата не изпълни задължението си, сте решили да си търсите правата където тярбва, а също и да сигнализирате контролните органи. Ако видите, че от разговора не се очаква полза, пуснете писмена жалба в деловодството на фирмата, в която давате срок доброволно да ви платят. Направете копие на жалбата за себе си и искайте на вашето копие да бъде поставен входящ номер, дата, имена и подпис на служителя, приел жалбата, а също и печат на фирмата. Изчакайте срока, даден от Вас и ако няма резултат - заведете дело.