Страница 1 от 1

ИЗПИТАТЕЛЕН СРОК

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2007, 17:52
от zdravkoshopov
РАБОТНИК ИМА СКЛЮЧЕН ТРУДОВ ДОГОВОР С РАБОТОДАТЕЛЯ СИ СЪС СРОК НА ИЗПИТВАНЕ ЗА 6 МЕСЕЦА. РАБОТНИКЪТ Е ПОДАЛ МОЛБА ЗА НАПУСКАНЕ В ТРЕТИЯ МЕСЕЦ. ТЪЙ-КАТО РАБОТНИКА В ТОЗИ СЛУЧАЙ НЕ ДЪЛЖИ ЕДНОМЕСЕЧНО ПРЕДИЗВЕСТИЕ, ТО РАБОТОДАТЕЛЯ МОЖЕ ЛИ ДА ЗАБАВИ РАБОТНИКА С ПОВЕЧЕ ОТ ЕДИН МЕСЕЦ ЗА ДА ГО ОСВОБОДИ?

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2007, 16:29
от zdravkoshopov
В ПОЛЗА НА РАБОТОДАТЕЛЯ.

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2007, 16:52
от zdravkoshopov
АКО Е В ПОЛЗА НА РАБОТОДАТЕЛЯ И В ТОЗИ СЛУЧАЙ РАБОТОДАТЕЛЯ МОЖЕ ДА ГО ЗАБАВИ С ПОВЕЧЕ ОТ ЕДИН МЕСЕЦ, ТО ЗАЩО ЗАКОНОДАТЕЛЯ Е ПРЕДВИДИЛ 4Е НЕ СЕ ДЪЛЖИ ЕДНОМЕСЕЧНО ПРЕДИЗВЕСТИЕ?

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2007, 17:09
от REVOLUTION
zdravkoshopov написа:АКО Е В ПОЛЗА НА РАБОТОДАТЕЛЯ И В ТОЗИ СЛУЧАЙ РАБОТОДАТЕЛЯ МОЖЕ ДА ГО ЗАБАВИ С ПОВЕЧЕ ОТ ЕДИН МЕСЕЦ, ТО ЗАЩО ЗАКОНОДАТЕЛЯ Е ПРЕДВИДИЛ 4Е НЕ СЕ ДЪЛЖИ ЕДНОМЕСЕЧНО ПРЕДИЗВЕСТИЕ?


Едномесечно предизвестие не дължи само страната по трудовото правоотношение , в чиято полза е уговорен срокът за изпитване.Ако във вашият казус , клаузата е само в полза на работодателя , само той има право да прекрати ТД без предизвестие.Вие обаче нямате право да сторите това и ако искате да прекратите ТД , трябва да го сторите по общия ред-с предизвестие.Разбира се ако бързате може да не отработите срока на предизвестието , но ще дължите обезщетение на работодателя си.

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2007, 23:34
от zdravkoshopov
А КОГАТО ИЗТЕЧЕ ЕДНОМЕСЕЧНИЯТ СРОК СПОРЕД ПРЕДИЗВЕСТИЕТО КОЕТО ДЪЛЖИ РАБОТНИКА И ВСЕ ОЩЕ РАБОТОДАТЕЛЯ НЕ ГО Е ОСВОБОДИЛ КАКВО СЛЕДВА?
КАКВИ ПОСЛЕДСТВИЯ КЪМ СРЕЩУ КОГО?

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2007, 16:43
от REVOLUTION
zdravkoshopov написа:А КОГАТО ИЗТЕЧЕ ЕДНОМЕСЕЧНИЯТ СРОК СПОРЕД ПРЕДИЗВЕСТИЕТО КОЕТО ДЪЛЖИ РАБОТНИКА И ВСЕ ОЩЕ РАБОТОДАТЕЛЯ НЕ ГО Е ОСВОБОДИЛ КАКВО СЛЕДВА?
КАКВИ ПОСЛЕДСТВИЯ КЪМ СРЕЩУ КОГО?


Ако не е уговорен по-дълъг срок за предизвестие , вижте чл.326 КТ , с изтичането на 30 дневния срок , ТД е прекратен.Оттам насетне не сте длъжен да работите , а работодателят няма никакво право да ви задържа на работа.Ако не ви връща трудовата книжка може да се защитите и да искате обезщетение-чл.226 КТ.

Re: ИЗПИТАТЕЛЕН СРОК

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2007, 17:32
от monteskio
zdravkoshopov написа:РАБОТНИК ИМА СКЛЮЧЕН ТРУДОВ ДОГОВОР С РАБОТОДАТЕЛЯ СИ СЪС СРОК НА ИЗПИТВАНЕ ЗА 6 МЕСЕЦА. РАБОТНИКЪТ Е ПОДАЛ МОЛБА ЗА НАПУСКАНЕ В ТРЕТИЯ МЕСЕЦ. ТЪЙ-КАТО РАБОТНИКА В ТОЗИ СЛУЧАЙ НЕ ДЪЛЖИ ЕДНОМЕСЕЧНО ПРЕДИЗВЕСТИЕ, ТО РАБОТОДАТЕЛЯ МОЖЕ ЛИ ДА ЗАБАВИ РАБОТНИКА С ПОВЕЧЕ ОТ ЕДИН МЕСЕЦ ЗА ДА ГО ОСВОБОДИ?



Здравейте,

В срока на договора за изпитване, работникът ще може да прекрати трудовия си договор, в зависимост от това по повд на какъв окончателен трудов договор се провежда изпитването. Ако това е срочен договор, работникът може да прекрати договора си с 3 месечно предизвестие. В другия случай - ако договорът за който се провежда изпитването е безсрочен или не е уговорено какъв ще бъде този окончателен трудов договор, предизвестието от страна на работника към работодателя си, ще бъде по принцип един месец.
Самото прекратяване на трудовия договор ще настъпи с изтичане на срока на даденото предизестие. След този срок, работникът н е длъжен да се явява на работа, защото не е налице основание за това.

Повече относно същността на договора с клауза за изпитване и възможността за неговото прекратяване можете да прочетете тук: http://lex.bg/members/monteskio/ , в раздел " Трудово право".


УСПЕХ !