Страница 1 от 1

Счетоводна документация за трудови възнаграждения

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2008, 18:03
от sarbijanac
Колеги,в момента имам висящи няколко трудови дела.И по всичките е искана и назначена съдебно-счетоводна експертиза за определяне на дължимите вземания,ведно с мораторните лихви за забава от датата на прекратяване на трудовото правоотношение до датата на предявяване на иска.

Интересува ме по конкретно какво включва счетоводната документация,по която се начисляват трудовите възнаграждения и обезщетения на работниците в дадено предприятие.Навремето се изплащаше с ведомост за заплати,но сега в повечето случаи се превежда по банков път ?
Къде е регламентиран срока за съхранение на счетоводната документация,с която се определят трудовите възнаграждения и какъв е срока за съхранение ?
На назначените вещи лица,счетоводители какво следва да се представи от работодателите,за да има експертизата обективно и точно заключение относно дължимите вземания,ведно с мораторните им лихви ?

Благодаря предварително и се извинявам,ако въпроса на повечето от Вас се стори елементарен. :oops:

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2008, 02:01
от prnedev
ЗСч
Чл. 42. (1) Счетоводната информация се съхранява в предприятието по реда, предвиден в Закона за Държавния архивен фонд, в следните срокове:
1. ведомости за заплати - 50 г.;

И сега трябва да имате някакви ведомости на база, които е изчислено възнаграждението. Това че е плащано по банков път е подробност на днешното време.
В предприятието счетоводителя или ТРЗ-то ще предостави разпечатки от ведомостите.

Погледнете и Наредба № H-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете,начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигуряваните при тях лица,както и от самоосигуряващите се лица, ако има пропуски в документацията, можете да поискате от НОИ да ви предостави такава, макар че от преди 2006-та ще е малко трудно...

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2008, 13:31
от sarbijanac
Благодаря за отделеното внимание.

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2008, 00:47
от sarbijanac
След обяд излезе една от съдебно-счетоводните експертизи.

Не мога да си обясня как вещото лице е определило брутното възнаграждение в размер на 226 лв.за месец Октомври 2000 год,предхождащ месеца на незаконното уволнение.В трудовата книжка на работника при постъпването му на работа през 1998 год. е вписано възнаграждение 231 лв /не е ясно дали е основно или брутно/.И към м.Октомври 2000 год.не е променяно ,няма вписвания в трудовата книжка.

Разликата в главницата за обезщетението по чл.225 от КТ е в размер на 30 лв,но това повлича и мораторната ми лихва от датата на незаконното уволнение до датата на предявяване на иска.

Само искам да уточня,че главния иск-за незаконното уволнение е уважен чак на ВКС.Сега остана да се уточни какъв ще е размера за обезщетение по предявения акцесорен иск .А тази експертиза малко ми изглежда странна.... :roll:

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2008, 01:13
от prnedev
Хммммм.... незнам дали е от новата наредба....
така и не ги гледах тези ценообразувания как стават...

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2008, 01:38
от sarbijanac
prnedev написа:Хммммм.... незнам дали е от новата наредба....
така и не ги гледах тези ценообразувания как стават...



Ами явно ще се разпитваме яко в съдебно заседание....и може да се наложи вещото лице втори път да си смята главницата и лихвите.Не за друго,а защото се касае за обезщетение по незаконно уволнение.Ако беше някое взимане по ЗЗД или търговски иск изобщо нямаше да издребнявам за тая малка разлика.Но в случая се касае за трудово дело,където един най-обикновен работник е чакал справедливостта на българското правосъдие......"само" 7 години

И какви са тия наредби ,които регламентират изчисляване на трудовите възнаграждения :?: :D