начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Трудова медицина и ЗЗБУТ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Трудова медицина и ЗЗБУТ

Мнениеот petkom » 25 Фев 2009, 12:52

Здравейте,
интересува ме как точно се прилага ЗЗБУТ?
Моят случай е фирма в която единствения работник е собственика на фирмата. Нямам трудови договори с работници, нямам работници. Нямам магазин. Имам само седалище на фирмата (адрес на управление).

1. Трябва ли да имам сключен договор за трудова медицина?
2. Трябва ли да идват вкъщи и да измерват ефективността на зануляването и заземяването на ел.уредите и съоръженията в обекта? Това реално е домашният ми адрес. Нямам производство, работя само на компютър.

Какви са санкциите ако не изпълня предписанията в ЗЗБУТ?
petkom
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Фев 2009, 12:45

Re: Трудова медицина и ЗЗБУТ

Мнениеот day » 25 Апр 2009, 21:39

Не е необходимо да имате договор със служба по трудова медицина.

Принципно би трябвало да имате изискуемите измервания на контакти, осветление и микроклимат дори и на домашния адрес.

Познавам такъв случай на работодател с 4 работника-куриери, който ръководи фирмата от къщи (куриерите само разнясят, без да имат работни места в офис), бяха го проверили от инспекцията и искаха въпросите измевания.

Ако не сте изпълнили изискванията на закона, ще минете вероятно първоначално с предписания от инспекцията, но ако и предписанията не изпълните, тогава отивате към 10-те хиляди лева глоба или някаква по-голяма сума беше...(от началото на 2009 г. увеличиха десетократно глобите).
day
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Яну 2006, 22:26

Re: Трудова медицина и ЗЗБУТ

Мнениеот drserbezov » 27 Окт 2009, 12:24

Ами всъщност е точно обратното - договора със служба по трудова медицина е задължителен, дори ако работите за себе си - обущар, фризьор и т.н.

Новият министър на МТСП не е голям фен на службите, но изискването е в основата на ЗЗБУТ и съответно глобата за липса на договор със СТМ и липса на оценка на риска са най-голямите начални глоби след тези за смъртни злополуки, неплатени осигуровки и липсващи трудови договори.
drserbezov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Окт 2009, 12:16

Re: Трудова медицина и ЗЗБУТ

Мнениеот tsolova » 27 Окт 2009, 13:29

Копирам Ви най-основното за Вашия случай, за да се убедите сам, че верен е първият, а не вторият отговор.
Трйбвя дя осигурявате на себе си и на посетителите на офиса си здравословни и т.н. условия, което в случая означава да имате ОЦЕНКА НА РИСКА, вкл. измервания на микроклимат към нея, но не е задължителен договор със служба по тр.медицина. И никой няма да Ви глоби за липсата на такъв, защото не сте работодател и не носите отговорност по по Кодекса на труда.

ЗЗБУТ
Чл. 14. (1) (Доп. - ДВ, бр. 76 от 2005 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 40 от 2007 г.) Юридическите и физическите лица, които самостоятелно наемат работещи, юридическите и физическите лица, които ползват работещи, предоставени им от предприятие, което осигурява временна заетост, както и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд във всички случаи, свързани с работата, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места.

Чл. 16. (1) При осъществяване на дейността за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд работодателят е длъжен:
1. (изм. - ДВ, бр. 40 от 2007 г.) да оценява рисковете за безопасността и здравето на работещите, като обхване избора на работно оборудване, използването на химични вещества и препарати и организацията на работните места;
2. (изм. - ДВ, бр. 40 от 2007 г.) в съответствие с оценката на риска и при необходимост да планира и прилага превантивни мерки и методи на работа и производство, които да:
а) осигуряват подобряване нивото на защита на работещите;
б) са интегрирани във всички дейности и структурни звена на предприятието;

Чл. 17. Редът, начинът и периодичността на извършване на оценката на риска се определят с наредба на министъра на труда и социалната политика и министъра на здравеопазването.

Чл. 25. (1) (Изм. - ДВ, бр. 40 от 2007 г.) Работодателите осигуряват обслужване на работещите от регистрирани служби по трудова медицина.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 40 от 2007 г.) Службите по трудова медицина са звена с предимно превантивни функции. Те консултират и подпомагат работодателите, комитетите и групите по условия на труд в планирането и организирането на дейностите по:

Чл. 55. Лицата, които нарушават изискванията или не изпълняват задълженията си по този закон, носят отговорност по чл. 413, 414, 415 и 416 от Кодекса на труда и другите специфични за съответната дейност закони и нормативни актове.

ДР §1
2. "Работодател" е понятието, определено в § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Кодекса на труда, както и всеки, който възлага работа и носи цялата отговорност за предприятието, кооперацията или организацията.
2а. (нова - ДВ, бр. 40 от 2007 г.) "Работещ" е всяко лице, което е наето от работодател, както и лице, което работи за себе си, включително обучаващите се или стажантите - за времето на обучение, стаж и практика.


НАРЕДБА № 5 ОТ 11.05.1999 Г. ЗА РЕДА, НАЧИНА И ПЕРИОДИЧНОСТТА НА ИЗВЪРШВАНЕ НА ОЦЕНКА НА РИСКА

Чл. 2. (1) Наредбата се прилага във всички предприятия, места и дейности, обхванати от разпоредбите на чл. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.
(2) Лицата, които за своя сметка работят сами или в сдружение с други, оценяват риска по тази наредба. Чл. 3. Оценяването на риска обхваща:
1. работните процеси;
2. работното оборудване;
3. помещенията;
4. работните места;
5. организацията на труда;
6. използването на суровини и материали;
7. други странични фактори, които могат да породят риск.
Чл. 4. (1) Оценяването на риска се извършва от работодателя.
(2) При оценяването на риска участват служби по трудова медицина, органите за безопасност и здраве и другите специалисти от предприятията. При необходимост работодателят привлича и други външни организации и специалисти.
tsolova
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 01 Мар 2006, 12:47

Re: Трудова медицина и ЗЗБУТ

Мнениеот drserbezov » 31 Окт 2009, 18:00

Ами много обичам когато дявола чете Евангелието, ама ....
ето какво казва ЗЗБУТ:

Чл. 25. (1) (Изм. - ДВ, бр. 40 от 2007 г.) Работодателите осигуряват обслужване на работещите от регистрирани служби по трудова медицина.

а че ЦЯЛАТА отговорност за всичко свързано с условията на труд във всяка фирма е на работодателя - прави сте.

Службите по Трудова медицина са консултанти, не общи работници!
Ако техните съвети не ви харесват, може да ги смените.
Съветите НЕ СА задължителни! Но ако след това вас ви глобят, че не сте спазили закона - няма на кого да се сърдите освен на себе си.

С уважение, Д-р Петко Сербезов
drserbezov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Окт 2009, 12:16


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 63 госта


cron