начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Отпуск на държавен служител

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отпуск на държавен служител

Мнениеот sterix » 04 Май 2010, 19:52

Колеги може ли да се задължи държавния служител да изпълни задължението си, да заяви кога желае да ползва платения си годишен отпуск. Имайки се предвид, че в писмо от 2004 година на МДААР се акцентира, че ползването на платен годишен отпуск от държавния служител е не само негово право, но и негово задължение. Kато за целта работодателя трябва да го уведоми и това уведомяване да стане със заповед.
sterix
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Май 2010, 19:39

Re: Отпуск на държавен служител

Мнениеот kavage » 05 Май 2010, 11:42

Ако имаш предвид, следното писмо
" ИЗХ. № 04.08-152 ОТ 30.09.2004 Г. НА МИНИСТЪРА НА ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ ОТНОСНО: ПОЛЗВАНЕТО НА ПЛАТЕНИЯ ГОДИШЕН ОТПУСК

МИНИСТЪР НА ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ

Съществува ли правна възможност за органа по назначаването да покани държавен служител, който не е поискал да ползва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се полага?
По силата на чл. 50, ал. 2 и 3 от Закона за държавния служител органът по назначаването определя реда за изпълнение на задълженията в извънработно време и начина за конкретизиране на размера на допълнителния отпуск. Как да се приложат тези разпоредби на практика?

Съгласно разпоредбата на чл. 57, ал. 1 от Закона за държавния служител платеният годишен отпуск се ползва с писмено разрешение на органа по назначаването. Писменото разрешение предполага наличие на искане от страна на държавния служител, т. е. отпускът се разрешава след заявено желание от негова страна.
Трябва да се има обаче предвид обстоятелството, че ползването на платен годишен отпуск е не само право на държавния служител, но и негово задължение, тъй като е необходимо за възстановяване на изразходваните за изпълнение на държавната служба усилия. Този извод се подкрепя и от разпоредбата на чл. 57, ал. 3 ЗДСл, която императивно гласи, че служителят ползва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се полага.
С оглед планирането на платените годишни отпуски на служителите във Вашата администрация Вие бихте могли да ги уведомите да изпълнят задължението си и посочат желания от тях период за ползване на отпуска. Това е необходимо с оглед планиране на дейността на администрацията с цел осигуряване на непрекъснатост на държавната служба.
При съществуващата в Закона за държавния служител нормативна уредба Вие не бихте могли да наредите на държавния служител да ползва отпуск, но можете да изискате да изпълни служебното задължения да ползва отпуск, тъй като възстановяването на силите му е в интерес на държавната служба.
Разпоредбите на чл. 50 ЗДСл регламентират задължението на държавния служител да изпълнява задълженията си и след изтичането на работното време. За компенсиране на реалната дейност в извънработно време законодателят е дал право на допълнителен платен годишен отпуск.
Съгласно чл. 50, ал. 3 ЗДСл органът по назначаването трябва да определи реда за изпълнение на задълженията, т.е. кой и как преценява необходимостта, кой и как трябва да нареди изпълнението на задълженията извън работното време, как трябва да се отчита реалното изпълнение на тези задължения. Това може да стане или със заповед или с вътрешни правила. Конкретният размер на допълнителния отпуск за всеки служител отново се определя от органа по назначаването. Тъй като допълнителният отпуск се дължи за реално изпълнение на служебни задължения, удачно е това да стане със заповед, след реалното отчитане на изпълнението на задълженията извън работното време."

считам, че може да се задължи служителя да изпълни задължението си и да заяви кога желае да ползва платен отпуск.
kavage
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 28 Яну 2007, 19:28

Re: Отпуск на държавен служител

Мнениеот nikiboy » 05 Май 2010, 14:43

Голям кеф е, от сега да знаеш 2011 г. кои месеци и по колко дни ще си в отпуск. То не се знае дали ще си жив, но планиване му е майката :lol: .
Много държавни ведомства имат почивни станции - но там места се заявяват месец преди датата... е ок, като ще се планира, нека всичко се планира от рано, а не само, което е удобно на работодателя.
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Отпуск на държавен служител

Мнениеот sterix » 10 Май 2010, 13:01

Колеги, някой ще посочи ли, аргументи в другата посока или да приема за меродавно изразеното по-горе мнение.
sterix
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Май 2010, 19:39


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 61 госта


cron