начало

„Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка „Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка

Два трудови договора на пълен работен ден

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Два трудови договора на пълен работен ден

Мнениеот ygeorgiev » 13 Апр 2016, 10:32

Привет, регистрирах се във форума, за да попитам има ли начин как да се завъртят нещата, че да съм на два трудови договора едновременно. В момента съм на шестемесечен стажантски договор на 8 часа от понеделник до петък. Искам да работя нощна смяна в денонощен магазин, два дни работа, един почивка. Видях, че дори да подам документ, че съм съгласен да работя по повече от 48 часа седмично, все пак ще надвишавам с доста лимита от 12 часа на ден. Имам физическа възможност да изпълнявам и двете неща, а парите ми трябват. Благодаря предварително.
ygeorgiev
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Апр 2016, 10:26

Re: Два трудови договора на пълен работен ден

Мнениеот jimi66 » 13 Апр 2016, 11:12

Не може повече от 12 ч. работа на ден общо за двата договора, защото трябва да се спазва междудневната почивка минимум 12 ч. и междуседмичната почивка минимум 36 ч.
Единият вариант е да намалиш часовете по единия или по двата договора до общо 12 ч. на ден, а пък работи колкото можеш повече, но неофициално, т. е. незаконно.

Другият вариант е да работиш на сумирано изчисляване на работното време за периоди до 6 м., но общия брой часове пак трябва да съвпада.

Като вариант да се заобиколи ограничението от 12 ч. на ден е по единия договор да работиш при сумирано изчисляване на работното време за 6 м.при 4-часов работен ден, да работиш реално 8 ч. и след 3-тия месец, като направиш общия брой часове за целия период, да напуснеш, да ти го изплатят като неизползван отпуск, и след това нов договор по същия начин. Но в НАП следят часовете на всеки работник...
jimi66
Младши потребител
 
Мнения: 88
Регистриран на: 27 Дек 2012, 12:25

Re: Два трудови договора на пълен работен ден

Мнениеот jhoro » 14 Апр 2016, 01:17

jimi66 написа:...Но в НАП следят часовете на всеки работник...[/color]

Съгласен съм с всичко казано, само да коригирам малко ...
Извънредния труд, работното време и всичко свързано се наблюдават повече от Инспекция по труда.
Ако има значение, де. Иначе - само за протокола.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Два трудови договора на пълен работен ден

Мнениеот ygeorgiev » 14 Апр 2016, 09:45

В такъв случай да попитам. Моят договор е по чл. 233б, ал.1 от КТ - за стажуване и във връзка с чл. 70 ал. 1 и ал. 2 от КТ. Имам уточнен срок от 15 дни за предизвестие. Договорът стои над закона оказващ тримесечно предизвестие при срочен договор? 15-те дни са календарни, а не работни?
Мога ли да напусна без предизвестие по една от тези две точки:
7. чл. 327, ал. 1, т. 7 КТ - работи на срочен трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 или т. 3 и премине на друга работа за неопределено време;
Това основание за едностранно прекратяване на трудовия договор без предизвестие се използва, само когато работникът или служителят работи по срочен трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 КТ (за определен срок) или по срочен трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 3 КТ (за заместване на работник или служител, който отсъства от работа). Правото за прекратяване на трудовия договор възниква, когато такъв работник или служител постъпи на друга работа за неопределено време, т.е. когато другата работа е по безсрочен трудов договор.

8. чл. 327, ал. 1, т. 7а КТ – работи по трудов договор с предприятие, което осигурява временна работа, и сключи трудов договор с друг работодател, който не е предприятие, което осигурява временна работа;
На основание чл. 327, ал. 1, т. 7а КТ, в случаите когато работник или служител работи по трудов договор с предприятие, което осигурява временна работа, сключи трудов договор с друг работодател, който не е предприятие, осигуряващо временна работа, той има право да прекрати трудовия си договор писмено, без предизвестие. За разлика от основанието по чл. 327, ал. 1, т. 7 КТ, тук законът не поставя изискване за вида на трудовия договор, който се сключва с другия работодател – той може да бъде както за неопределено време, така и срочен трудов договор. Единственото изискване на закона е по отношение на другия работодател – той не трябва да бъде предприятие, което осигурява временна работа.


В такъв случай каква би била последователността на събитията? Трябва ли първо да подпиша безсрочен трудов договор с фирмата и тогава да уведомя за напускането си на това основание или обратното?
ygeorgiev
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Апр 2016, 10:26

Re: Два трудови договора на пълен работен ден

Мнениеот jhoro » 14 Апр 2016, 17:58

И вие не сте казали нищичко за това, в чия полза е уговорен срока за изпитване.
Не бъркайте предизвестието при прекратяване на договор без срок на изпитване и случая с такъв срок.
Щом не сте посочили - приемам, че и в договора не е записано. Ерго
Чл. 70. (2) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.
Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.

Ако всичко е така - можеш да напуснеш когато си решиш на основание чл. 71, ал.1

PS. Договор не може да стои над закона. Просто - закона е общата рамка, а конкретния договор е частен случай.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Два трудови договора на пълен работен ден

Мнениеот lexy21 » 14 Апр 2016, 20:08

ygeorgiev написа:В такъв случай да попитам. Моят договор е по чл. 233б, ал.1 от КТ - за стажуване и във връзка с чл. 70 ал. 1 и ал. 2 от КТ. Имам уточнен срок от 15 дни за предизвестие. Договорът стои над закона оказващ тримесечно предизвестие при срочен договор? 15-те дни са календарни, а не работни?

Не стои над закона, а в случая го следва - според чл. 334, ал. 1 от КТ, освен в предвидените в този кодекс случаи, трудовият договор с условие за стажуване по чл. 233б, ал. 1 може да бъде прекратен от работника или служителя или от работодателя и с предизвестие от 15 дни. Календарни са. В случай, че сте в изпитателния срок - страната, в чиято полза е уговорен срокът, може да го прекрати безмотивно и без предизвестие, другата - с предизвестие от 15 дни. Правилно сте се ориентирал към чл. 327, ал. 1, т. 7 от КТ, доколкото ТД по чл. 233б е вид срочен трудов договор за определен срок. Сключването на ТД за неопределено време е предпоставката за прекратяване по този ред.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron