начало

Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД

Начисляване на болничен след прекратяване

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Начисляване на болничен след прекратяване

Мнениеот corsa » 22 Окт 2019, 12:15

Здравейте,

Бих искала да попитам за следният казус:
Служител напуска работа след края на месец септември. Но предоставя болничен лист за 2 дни през месец септември. Болничнит лист е предоставен за корекция. След отразяването на болничният към заплатите за октомври лицето излиза на отрицателна сума за получаване.
Има ли право работодателя да иска пари от вече напусналия служител? Как следва да се процедира в този случай?

Предварително благодаря.
corsa
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Авг 2019, 13:52

Re: Начисляване на болничен след прекратяване

Мнениеот jhoro » 22 Окт 2019, 23:39

Преизчисляване на парични обезщетения за временна неработоспособност, трудоустрояване, бременност и раждане и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст
Чл. 54м.
(1) Паричните обезщетения се преизчисляват служебно до 30 юни на годината, следваща годината, за която се отнасят, по ред, определен с акта по чл. 54к, въз основа на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 и/или на окончателния осигурителен доход, определен съгласно чл. 6, ал. 9, и внесените окончателни осигурителни вноски.
(2) Когато в резултат на преизчисляването по ал. 1 се установи разлика между изплатения и дължимия размер на обезщетението:
1. разликата до по-високия размер се изплаща на лицето в срока по ал. 1;
2. изплатеното в по-висок от дължимия размер се възстановява от лицето, освен когато е в резултат на неправилно подадени данни за изплащане на паричното обезщетение и/или удостоверяване на осигурителен стаж и доход от осигурителя.
Кодекса за социално осигуряване
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron