emil_m написа: Е, като се е погасило публичното вземане по давност, какво правиш тогава - водиш установителен иск ли, що ли !?
Бях си подал оставката от форума, но ще направя един последен коментар по темата. Да, публичният изпълнител ще прекрати изп.производство, ако длъжникът възрази ПИСМЕНО срещу изтеклата давност и тя НАИСТИНА е изтекла. Аз лично съм прекратявал на това основание (отнасяше се за ППС-та на една Митница за задължения от 1993-та), а и не само аз. Разбира се, има вероятност и да не го направи, зависи от ПИ, но в повечето случи ПИ с удоволствие ще прекрати производството, първо защото щом няма изпълнителни действия цели 5 години, то най-вероятно делото е "наследено" и е прехвърляно от ПИ на ПИ през годините, така че няма и да се чувства лично отговорен за изтичането на давността, и второ защото всеки месец отчита брой прекратени дела, точно както прави в момента прокуратурата. Винаги имайте едно наум, че дори когато разни взискатели Ви търсят за пари, понякога го правят именно за да Ви подсетят да възразите, защото давността не се прилага служебно, а никой не се сеща да възрази. Това се отнася не само за произвосството по ДОПК, но и за производството по несъстоятелност, когато синдикът събира вземанията на дружеството в несъстоятелност. ЧСИ обаче работят на процент и нямат интерес от подобно нещо.
Аз обаче силно се съмнявам, че в случая давността действително е изтекла, тъй като най-вероятно е изпращано Съобщение за доброволно изпълнение, при липсата на константна практика по въпроса "е ли е СДИ действие по принудително изпълнение или не", най-вероятно ПИ ще Ви изчислява нов 5-годишен давностния срок, считано от датата на изпращане на СДИ. Тук също има един тънък момент, дали наистина сте получили СДИ, но да не задълбавам сега. Щом знаете, че е в АДВ, значи най-вероятно са Ви пращали СДИ.
Малко са НП в АДВ, които действително могат да се считат за погасени по давност, тъй като АДВ я има едва от 7 години.
Що се отнася до съвета на някой колега по-горе да отидете в съответното ОДП да Ви приеме,че Ви е погасена давността, най-вероятно ще Ви пратят по тъча, че НП вече е изпратено на АДВ да се оправят и те не могат да се разполагат със съдбата на Вашето НП. Но нищо не пречи да пробвате и по този начин, аз лично не съм виждал искане от взискателя за прекратяване на изп. произвоство в АДВ поради изтекла давност.
Що се отнася до обжалването по 266 ДОПК, вероятността жалбата Ви да бъде уважена е минимална. Но ДОПК така е направен, че не може да се прескача административната фаза на обжалването. Съдилищата обаче много-много не обичат АДВ, а и юристите, които осъществяват процесуално представителство в съда от името на АДВ, имат едни странни и спорни разбирания...
п.п Ако НП е изпратено в АДВ, прилага се давността по ДОПК-5, респ. 10 години абсолютна давност. Арг. чл. 83, ал. 4 ЗАНН.