genov38 написа:Баща ми почина 2010г. Тази година установих, че той още дължи данък от 2007г. за автомобил Москвич, бракуван някъде през 2000-2001г. Нямам никакви документи за въпросния автомобил. Трябва ли неговите наследници да плащат тези данъци и какво трябва да направя?
Това означава, че през 2000-2001г., след като е бракуван, не е отписан в Общината.
Потърсете необходимите документи от КАТ и ги представете в Общината.
Що се касае до данъците, следва да сте запознати със следното:
ДОПК - Чл. 168. Публичното вземане се погасява:
1. когато е платено;
2. чрез прихващане;
3. по давност;4. при опрощаване;
5.
при смърт на физическото лице - след изчерпване на имуществото му, освен ако наследниците или други лица отговарят за публичното задължение;
6. след разпределение на постъпленията от осребряване на актива на юридическо лице, обявено в несъстоятелност, освен ако други лица отговарят за публичното задължение;
7. при заличаване на юридическото лице след прекратяване с производство по ликвидация, освен ако други лица отговарят за публичното задължение.
ДОПК - Чл. 169. (1)
Публичните вземания се погасяват в следната последователност: главница, лихви, разноски.ДОПК - Чл. 171. (1)
Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.
ДОПК - Чл. 173. Вземанията се отписват, когато са погасени по давност, както и в случаите, предвидени със закон.ДОПК - Чл. 174. Не подлежат на връщане доброволно платени публични задължения, изпълнени след изтичане на давностния срок, включително отписаните по реда на чл. 173.