Страница 1 от 1

Българин в чужбина-здравни осигуровки?

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2005, 10:48
от ianica
Здравейте, имам въпрос-българин, който е бил на аспирантура в чужбина от 6 години , в момента е на работа там ползва здравните услуги в другата страна ,а и там го осигуряват. Каква е процедурата този човек да бъде освободен от задължителното здравно осигуряване тук за този минал период , а и за напред тъй като не е ползвал здравните ни услуги и не смята да ги ползва?Много ще съм благодарна за всеки отговор!


Според
Чл. 40а. (Нов - ДВ, бр. 111 от 2004 г., в сила от 21.12.2004 г.) (1) Българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до Националния осигурителен институт.
и

Чл. 109.
(3) Алинея 1 не се прилага за лицата по чл. 40а.
от ЗЗО може ли с подаването на едно заявление да се реши проблема?

Re: Българин в чужбина-здравни осигуровки?

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2005, 14:47
от ianica
От другите подобни теми разбирам че не е точно както си мисля, но защо? И може ли по такъв начин да се спира връщането на българите в родината-ако се върнеш ще си плащаш с лихвите?!Нещо явно не ми е ясно?

Re: Българин в чужбина-здравни осигуровки?

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2005, 15:07
от ne
виж Чл.40а влиза в сила от 21.12.2004год. - за периодите преди това - дължат здравни осигуровки.
освен ако в преходни и заключителни не е указано друго

Re: Българин в чужбина-здравни осигуровки?

МнениеПубликувано на: 18 Фев 2005, 15:56
от любознателен
Параграф 16 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗИД на ЗЗО третира въпрос за минал период по отношение на заминалите и живеещи постоянно в чужбина български граждани, преди влизането в сила на измененията в ЗЗО. Но става дума само за предварителното заявление за напускане на страната, което се подава в РУСО. Ако са живяли постоянно в чужбина повече от 1 календарна година преди 21.12.04 г. то от тях такова заявление не се изисква. На тези лица няма да им се начисляват здравни вноски за настоящата и всяка следваща календарна година, ако пребивават извън страната над 183 дни. Дори и да са им начислявани такива, защото в даденото РУСО не знаят, че въпросното лице е в чужбина, то след представяне само на международния паспорт ще бъдат освобождавани от внасянето на начислените суми.
Но разпоредбите на чл.40а нямат обратно действие и здравните вноски за минал период т.е. преди 21.12.04 г. си остават дължими.