начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Запис на заповед или менителница

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Запис на заповед или менителница

Мнениеот pravotoenedostuzno » 12 Авг 2010, 01:06

Уважаеми юристи ,
Одавна искам да попитам каква е разликата измежду ЗЗ и менителницата не по форма и садържание, а каква е разликата в събираемостта на задълженията и между какви лица като издател и приемател се прави ЗЗ, а между какви лица менителницата.
Да бъда по ясен навсякъде в света издаване на менителница или чек без покритие е наказуема категория. А в Българиясе появиха много кредитори които раздаваха пари на частни лица на основание на ЗЗ. И после ете ти работа за ЧСИ които като гилдия се появиха само заради ИП по ГПК. В западната съседка на България където живея няма такива ЗЗ,а има нотариално заверена разписка за приетата сума и договор за задълженията на двете страни по заема също нотариално заверен ако са физически лица. А при други официални заеми и банкови кредити има бланко менителница която потписва задълженото лице и при неплащане служи за доказване на взетете и договорена с банката или друг кредитор- юридическо лице.А плюс това никой не дава негарантиран заем или кредит било с поръчители ,било с хипотека или друго средство за обезпечение па макар и за сума от 500 лв. А и менителниците като ценна книга се печатат само от държавна печатница .
Много ми се струва че тази форма на доказване на задължения вписани в ЗЗ, специално на начин както го приема Съда, представлява идеална форма за манипулацие, рекет, изнудване и най- важното пране на пари.
Няма моето писание да доказвам с личния си случай с два криминална ЗЗ понеже много бързо този мой случай ще получи епилог в НП, а само с темата която нашумя около съпругата на Вальо Топлото. Понеже имах вазможност да познавам случайно господин Чирица, искам само да попитам къде прокуратурата запиля ЗЗ на сума от 50.000 лв,дадени на госп.Чирица от страна на госп. Димитров и която е била повод за разправията в последните дни с арестуването и пускането на госпожа Димитрова от ареста. Тази ЗЗ имала е интересен срок на предявяване който гласи "НА ВИЖДАНЕ". 24 Часа започна своето търсене на истината от тази менителница която сигурно е скрита от някой заштото този някой е бил замесен в тази игра със ЗЗ и испирането на 50.000лева, но в последствие пусна други версии те се стигна до липса на доказателства за образуване на НП.
Вместо някой да попита един директор на обществена институция или юридическо лице откъде са му парите за този даден заем, те взимат здраво за готово ЗЗ и ИП започва.
В момента има нещо което е в дисинхронизация с европейското право. Забранение на било какво право на гражданите на ЕС,респективно и на България, във връска с икономически причини, не е позволено. А в България издаването на ЗЗ,респективно на менителница без покритие или обезпечение не се третира като наказуемо действие отн.престъпление и въпреки това се предприемат обезпечителни мерки към длъжниците във формата на забранение на свободно движение в границата на EC. Щом не ти се разрешава свободно движение и има презумция за бягство, тогава по мое разбиране неплащане на ЗЗ представлява инкриминисано действие и като такова трябва да се разглежда в НП отн. по НК а не в ГПК. Понеже такава мярка на обезпечение на плащането на задължения по ЗЗ не съществува в ГПК който третира такива изпълнителна, респективно заповедна производства кой дава права на ЧСИ да чрез МВР налагат такива принудителни мерки подвеждайки ги под административни мерки. А крайно време е да задълженията към държавата-НАП, здравната каса и подобни да се таксуват като наказуемо дело, както се третират навсякаде укриване на данъци и пр.
А нещо потписано от страна на едно лице в полза на друго лице винаги може да буде предмет на измама, изнуда с цел на пране на парични суми, понеже се изработва само в присъствието на две лица, а своеручно попълнено и потписано от едното(измамено,принудено,рекетирано и пр.) лице и представлява недоказуема форма на измама и т.н.
Помислете и след това дайте вашето мнение ЗАЩО е създаден този вид на признание за взети суми,което се прави само на 4 очи.
Плаша се че след това мое постване Модератора на форума ще ми наложи вечен БАН за който имам предупреждение за въвеждане. А непристойното постване и обидите към държавни личности в темата "Килерите" в подфорума НП на повечето постващи в тази тема заслужава не вечен бан, а официално изгонване от форума. Но кадия те тъжи,кадия ти съди :mrgreen:
Останете ми живи и здрави.
pravotoenedostuzno
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 26 Авг 2009, 00:36

Re: Запис на заповед или менителница

Мнениеот wladi » 27 Авг 2010, 19:45

Не от юрист.

Издаването на чекове без покритие и в България по НК си бе престъпление, само че вече няма чекове.

ЗЗ има обезпечителна функция, тарикати обещаващи че ще се разплатят безпроблемно след 30 - 40 дни, или на разсрочено плащане на вноски колкото искаш. ЗЗ предпазва търговците даващи стоки на кредит, от продължителните съдебни разбирателства с некоректните платци.

Принудата, или измамата за подписване без основание на ЗЗ или менителница и сега по НК си е престъпление, ако може да се докаже.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 48 госта


cron