начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Отговаря ли собственика на капитала на ЕООД?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отговаря ли собственика на капитала на ЕООД?

Мнениеот steviewonder » 17 Дек 2012, 10:38

Здравейте
Имам следния въпрос ,на който получавам напълно различни отговори от различни юристи.

Въпроса ми е следния :
Отговаря ли собственика на ЕООД с личното си имущество ,до размера на капитала на ЕООД-то?

Казус: Ако например капитала на ЕООД е 10 000 лв и при закриване на дружеството поради смърт на собственика ,се появят искове от кредитори в размер на няколко хиляди ,и държавата си иска ДДС-то ,а капитала не е наличен във фирмената сметка , то тогава какво се случва ?Стига ли се до личното имущество на собственика-разбирайте апартаменти или не ?

Благодаря предварително !
steviewonder
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Дек 2012, 10:28

Re: Отговаря ли собственика на капитала на ЕООД?

Мнениеот REVOLUTION » 17 Дек 2012, 10:53

Не , не се стига.
Единствено възможния вариант е ако може да се докаже , че ЕСК не е изпълнил вноската си в капитала.
На практика това е възможно ако фирмата е по-стара и ЕСК не е внесъл целия размер на капитала , а само позволения от закона тогава минимум и липсват доказателства , че остатъка е внесен.За този остатък ЕСК отговаря с личното си имущество.
Ако капитала е бил изцяло внесен към датата на учредяването ЕСК не носи лична имуществена отговорност.Капитала не стои по фирмена сметка.Паричната сума е част от имуществото на дружеството и се използва за търговката дейност.Съгласно закона стойността на капитала се записва в пасива на счетоводните книги и търговеца следва да има имущество поне на тази стойност.Ако това не е така и актива на имуществото спадне под стойността на капитала дружеството става неплатежоспособно.Следват едни процедури , който обаче никой не спазва и де факто неплатежоспособни фирми , декапитализирани продължават да участват в търговския оборот.
За съжаление предвидените законови гаранции в тази част са неефективни.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron