Здравейте,
На вашето внимание предоставям един любопитен казус относно етикетирането на стоки. Цитат от
НАРЕДБА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ЕТИКЕТИРАНЕ НА НЕХРАНИТЕЛНИ СТОКИ
(приета с ПМС No 131 от 1999 г.; обн.,ДВ,бр.60 от 2 юли 1999 г.)
Раздел II
Изисквания при етикетирането
Чл.3. (1) Нехранителните стоки се предлагат на потребителите с етикет(и), прикрепен към стоката или опаковката, написан на български език или и на български език.
(2) Етикетът на нехранителните стоки съдържа следните задължителни данни:
1. производител, вносител, ако стоката е от внос (наименование, търговска марка);
2. наименование на стоката, контролен номер, в случай че има такъв, или друг идентификационен номер;
3. страна на произход;
4. цена.
(3) В зависимост от вида на стоката се обозначават:
1. състав или основни характеристики;
2. предупреждения, рискове при употреба;
3. изисквания за съхраняване, манипулиране и употреба;
4. указания за ползване, когато е необходимо.
Чл.4. Информацията, която трябва да бъде предоставена за стоките, предлагани на потребителите, с изключение на задължителните данни по чл.3, може да бъде изразена и чрез всеобщо познати указания посредством международно приети знаци и символи.
Чл.5. Когато нехранителни стоки се поставят в транспортни опаковки, транспортните опаковки се етикетират или маркират с данни за наименованието на стоката, името и адреса на производителя или на вносителя, ако стоката е от внос, нетното тегло и броя на единичните опаковки, както и със задължителните предупредителни знаци за транспортиране.
Според вас как трябва да се тълкува Чл. 3 предвид текста от чл. 5? Да приемем, че стоката е по поръчка, т.е. собствена марка на вносителя. Дефакто на самата стока трябва ли да се посочи и производителят и вносителят, или се посочва само вносителя и страна на произход?
Защото ако трябва да се посочват и производителя и вносителя, тогава би трябвало да гръмне целия пазар. Канкретно в БИЛА съм виждал техните марки от едно известно време пише само "Произведено за БИЛА България".