Страница 1 от 1

Иск за имуществена отговорност за вреди с/у управителя наООД

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2018, 18:06
от legalhelp
Здравейте,

Ще съм ви много благодарен ако някой ми предостави помощ или някаква информация относно следния казус.

Управител продава имот собственост на ООД-то, в което е назначен на тази длъжност за цена много по-ниска от данъчната оценка на съответния имот. Продажбата е извършена по надлежния ред със решение на общо събрание за продажба на имота без да е коментирана цената, на която да бъде продаден.

След определен период от време управителят е освободен от длъжност и освободен от ОТГОВОРНОСТ (чл.137,ал. 1, т.5).
След извършване на ГФО, общото събрание констатира, че имотът е продаден на цена много по ниска от очакваното.
Въпроса ми е :
Може ли да се предяви иск за причинени на дружеството вреди, (145 ТЗ) срещу бившия управител, въпреки, че същият е ОСВОБОДЕН от длъжност и от ОТГОВОРНОСТ.

Изчетох много практика, и навсякъде стигам до твърдението, че освобождаването на управителя от отговорност има силата на правопогасяващ факт и че при такова взето решение за освобождаване от отговорност на управителя, дружеството не може да претендира вреди, независимо, че фактическият състав на деянието е осъществен.
Ще съм много благодарен ако някой се сеща или знае и желае да предостави някоя хипотеза при която това решение на ОС за освобождаване от отговорност може да бъде отменено/прескочено или въпреки него да може да бъде предявен иск срещу увредилия дружеството управител.

Поздрави :)

Re: Иск за имуществена отговорност за вреди с/у управителя н

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018, 23:11
от bvoykov
Аз лично, без да претендирам, че съм специалист, мисля, че щом е взето решение управителят да бъде освободен от отговорност, няма как да издържи искът по чл. 145 от ТЗ, но на теория си мисля за една хипотеза, в която Вие подавате сигнал до прокуратурата за извършено стопанско престъпление (щом твърдите, че е сключил неизгодна сделка или по друг начин е причинил значителни вреди на дружеството в качеството му на длъжностно лице по смисъла на НК) и ако това се установи да е така, дружеството ще има възможност да предяви граждански иск дали в наказателния процес, дали после в гражданския такъв, ползвайки се от решения с вляза сила присъда преюдициален въпрос за извършено престъпление. Това е възможно, но шансовете сигурно едва ли са високи да сработи, но пък ми изглежда като единствен вариант. Не съм се пробвал да издирвам съдебна практика. Освобождаването на лицето от качеството му на управител по никакъв начин не го освобождава от отговорността по чл. 145 ТЗ, освен ако последното не е било прието изрично с решение на ОС, както е във Вашия случай.