начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Съсобственост и липса на достъп

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съсобственост и липса на достъп

Мнениеот bloodywhite » 07 Окт 2013, 09:22

Здравейте.
Синът ми е съсобственик с баба си на апартамент, в който обаче той няма достъп - баба му е заключила апартамента и отказва да даде ключ,да осигури достъп и предлага да изплати неговата част(50%) от данъчната оценка на имота и в същото време категорично отказва аз да изкупя нейната част на тази цена!
Интересува ме как се изготвя нотариална покана за осигуряване на достъп,колко време отнема това да се направи и колко струва процедурата?Тъй като имота е извън София(а аз живея със синът си в София)мога ли със софийски нотариус да изготвя тази нотарилна покана и тя да бъде изпратена на бабата?Бабата има адресна регистрация на адреса на имота, но живее извън страната.Моля да ми обясните как да процедирам, за да получа достъп до този имот, да вляза във владение на имота в интерес правата на синът ми!
Предварително благодаря!
bloodywhite
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Дек 2007, 19:39

Re: Съсобственост и липса на достъп

Мнениеот borovinka » 07 Окт 2013, 09:34

Първо - този син пълнолетен ли е? В смисъл дееспособен ли е да действа сам от свое име и за своя сметка.
Второ - на какво основание считате, че е съсобственик на 50% ид.ч. от апартамента? (Наследство, покупко-продажба...)
Трето - бабата на какво основание отказва достъп? (Имотът може да е даден под наем, например).
Четвърто - ако имате нотариален акт с името на сина, вписано в него като съсобственик на жилището (и само ако синът е пълнолетен!! :idea: ) можете да отидете на място с ключар, да смените бравата и да се сдобиете с ключ. Ако някое от горните условия, които съм посочила, не отговаря за вашия случай - не го правете, защото ще се счете за действие на самоуправство и носите наказателна отговорност (вие, не сина ви, защото ако е малолетен, вие сте действала от негово име).
Пето - ако синът е съсобственик на имота, можете да поискате наем за 1/2 ид.ч. от него от бабата, която ви ограничава достъпа за времето, за което ви е ограничен този достъп. По-добре й пратете нотариална покана за изплащане на наем.
Шесто - ако искате да изкупите имота наистина, споменете в нотариалната си покана, че ако бабето не се съгласи на продажба, ще стартирате съдебна процедура по делба, при което, ако не се разберете, имотът в крайна сметка ще бъде изнесен на публична продан и никой от вас няма да го има.
Седмо - няма значение нотариус от кой район ще ви връчи поканата, но е най-удобно да е такъв с район на действие в съответното населено място, където се намира имота. Тогава може да се договорите за лично връчване. Останалите нотариуси могат да връчат чрез залепване на съобщение от куриер (?! което си е спорно от всякъде и няма да може да го ползвате).
Осмо, но не и по важност - нека нотариалната покана бъде изготвена от адвокат, който да ви даде съвет и идеи и по всичките горни седем точки, които съм изброила по-горе.

Успех и дайте повече уточнения.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Съсобственост и липса на достъп

Мнениеот bloodywhite » 07 Окт 2013, 10:01

Благодаря за бързият отговор.
По точки ще отговоря на неяснотите
1.Синът ми е малолетен - на 8 години
2.Бащата на синът ми е починал.Починал е и неговият брат,който не е оставил наследници.Това лято почина дядото на синът ми и по тази линия той се явява наследник на имота на дядото(което се равнява на 50% от общо жилище закупено по време на брака на бабата и дядото,които са разведени).В издаденото удостоверение за наследници на дядото, синът ми е посочен като единствен негов наследник,по бащина линия
3.Бабата,която не живее в България,но има адресна регистрация на адреса на имота,се прибра тази година в страната за кратко,заяви че това е нейният апартамент и синът ми няма място там,буквално го изгони от апартамента и предложи да изкупи неговата част на данъчна оценка, като категорично отказа да продаде своят половина на същата стойност,тъй като и казах, че на тази цена аз съм склонна да изкупя нейната част.Апартаментът не е даден под наем, стои си заключен от бабата.
4.Не е ваден нов нотариален акт, в който името на синът ми да присъства.Подадено е уведомление в общината,където се намира имотът,че нови съсобственици са бабата и синът ми.
6.Нямам желание за притежание на този имот, но бабата много го иска.За съжаление предложената от нея цена е на стойност 5 - 6 пъти по ниска от пазарната стойност.
Между нас в момента няма никаква комуникация и времето минава,бабата се скатава извън страната,имота стои заключен без достъп за мен и синът ми.
Кое е първото, което да направя за получаване на достъп евентуално, наем за времето в което тя се разпорежда с общият имот и отказва да даде достъп(най - елементарното ключ) и как да задвижа нещата така, че на синът ми да бъде изплатена неговата част на приблизително реална пазарна стойност
bloodywhite
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Дек 2007, 19:39

Re: Съсобственост и липса на достъп

Мнениеот neveja111 » 23 Окт 2013, 14:41

Имота е закупен по време на брака на бабата и дядото - с общи средства или е платен от един от тях? След развода - колко години са минали и кой де факто е живял в жилищете. Какво е съдебното решение при развода относно това жилище? Това са важни моменти.
neveja111
Младши потребител
 
Мнения: 97
Регистриран на: 04 Юни 2010, 13:55

Re: Съсобственост и липса на достъп

Мнениеот rts » 23 Окт 2013, 15:34

С наличните документи посетете адвокат. Може би синът Ви ще има възможност да получи наследството си или паричната му равностойност, но вероятно ще стигнете до съдебна делба, ако не се споразумеете извънсъдебно.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron