Страница 1 от 4

Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2013, 10:09
от niki1975
Става въпрос за семейна къща, строена по време на брак между съпруг и съпруга. По време на брака има три дъщери.Едната дъщеря почива, след което родителите се развеждат. След това почива и бащата. Въпроса ми е, починалата дъщеря ще получи ли наследство от своя баща? И кой наследява починалата дъщеря - сестрите или майка й ?

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2013, 10:42
от just__me
Здравейте!Относно наследяването на бащата от починалата дъщеря ще се приложи чл.10 от Закона за наследството.А относно това кой ще наследи починалата дъщеря,смятам,че и майката,и сестрите имат това право.

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2013, 09:52
от niki1975
Здравейте, благодаря за отговора.Искам да попитам, кой наследява на първа линия - майката, която е още жива, или сестрите ?

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2013, 11:36
от just__me
В твоя случай ще се приложи следното:
Чл.6 Законът за наследството - "Kогато починалият не е оставил деца или други низходящи, наследяват поравно родителите или оня от тях, който е жив". Родителите и децата са в родство по права линия, и то от първа степен. Тук законът е категоричен, че ако починалото дете няма свои деца или внуци, тогава наследява единствено родителят.
По-различно е, ако са останали не родители, а баба или дядо, прабаба или прадядо. Те са възходящи, роднини по права линия, но от съответно втора и трета степен. Тогава чл. 8 от ЗН казва, че "Kогато починалият е оставил само братя и сестри заедно с възходящи във втора или по-горна степен, първите получават две трети от наследството, а възходящите - една трета". Тогава братята и сестрите наследяват.
В първия случай, когато обаче е останал родител, те не наследяват.

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2013, 22:51
от niki1975
Благодаря ви ! Да обаче един съд излезе с друго решение. Искрено се надявам да е бил безпристрастен, но не отсъди дял на живата майка за починалата дъщеря. Делото се водеше срещу висш магистрат, и не знам защо е в негова полза? В момента обжалвам, и ще видим с какво решение ще излезе следващата инстанция.

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2013, 11:59
от just__me
Съдилища много...решения много.... :D

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2013, 14:57
от nikol52100
Какъв дял да получи живата майка от починалата си дъщеря към настоящия момент?
Това, което може да получи майката, е половината от притежаваното от починалата дъщеря към момента на смъртта й. Другата половина е наследил бащата. Казвате, че по-късно е починал и той-бащата, но след като са се развели с майката. Негови наследници са двете живи деца и евентуално втора съпруга, ако е имал такава. Не може по-рано починалата дъщеря да наследява по-късно починалия си баща, та от там и майката да получи наследство-в грешка сте.

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 00:39
от niki1975
Какво би станало, ако всички деца на съпруга, бяха починали преди баща си, без да оставят низходящи. Нека да предположим и че съпруга няма братя, сестри и техни низходящи. В този случай възниква правния въпрос, кой ще наследи съпруга. Майката на починалите им деца или неговото наследство ще бъде получено от държавата.Нали при жив наследник на децата на съпруга каквато се явява тяхната майка, тя ще наследи техните дялове, съгласно разпоредба чл.6 от ЗН. Благодаря за отговора nikol. Моля тълкувайте така представен казуса . :idea: :wink:

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 12:01
от annato
Ако децата починат преди бащата, те не са негови наследници, тях ги няма. Така че, да - ако бащата почине след децата си и няма други роднини, които да го наследят, имуществото ще бъде наследено от държавата. Майката изобщо няма качеството на наследник на бившия си съпруг, независимо от това че са имали общи деца. Тези деца са наследниците. Ако те самите имат деца, то внуците ще наследят дядото.

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 12:52
от niki1975
Чл. 6. Когато починалият не е оставил деца или други низходящи, наследяват по равно родителите или оня от тях, който е жив. :x :?: Благодаря предварително.

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 13:44
от niki1975
По тази логика много хора трябва да са лишени от наследство. Ако аз почина преди баща ми и нямам деца и съпруга - майка ми с която са разведени е лишена от наследство което ми се полага по бащина линия. ! Не съм много образован ма май е странно. :shock: Благодарен съм на всички които пишат по темата.

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 16:40
от sunrise
Не разбрах кой е лишен от наследство.Починалият ли?

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 16:51
от niki1975
Да !Наследника е починал преди наследодателя но има жива майка.

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 17:25
от REVOLUTION
niki1975 написа:Да !Наследника е починал преди наследодателя но има жива майка.


Която жива майка се е развела с наследодателя и сега иска наследство, така ли? :D
Ами няма да стане, законът не го позволява.Колкото и да не ви се иска да го осъзнаете, но починалият преди наследодателя наследник , може да бъде заместен, но само от низходящите си , без ограничение в степента.
Това е , няма майка , няма татко, няма братя.Само деца , внуци и правнуци.
Щом няма такива , значи за никакво право на наследство не може да става дума, който ви казва обратното Ви заблуждава.
Бившата съпруга не е лишена от никакво наследство, тя наследява починалата си дъщеря, но няма право да наследи бившия си съпруг като замести дъщеря си-това е!
Това е и правилно и морално.

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 18:26
от niki1975
Коментара е много точен! Но нали трябва да се спазва закона ! Чл. 6. Когато починалият не е оставил деца или други низходящи, наследяват по равно родителите или оня от тях, който е жив.

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 18:37
от niki1975
REVOLUTION Коментара е точен и изчерпателен :idea:

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 18:51
от nikol52100
niki1975 написа:Чл. 6. Когато починалият не е оставил деца или други низходящи, наследяват по равно родителите или оня от тях, който е жив.
Ники, писах Ви и по-горе. Майката и бащата са наследили починалата си дъщеря по силата на цитирания от вас чл.6, когато тя е починала. След това, когато почива бащата, ако дъщерята е оставила низходящи, т.е. деца, внуци, както Ви обясни и Revolution, те ще наследят нейния дял. Във вашия случай, явно няма низходящи наследници на дъщерята, поради което вижте чл.8 ал.4 от ЗН: "Когато починалият не е оставил възходящи от втора и по-горна степен, братя и сестри или техни низходящи, наследяват роднините по съребрена линия до шеста степен включително. По-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен." Това е отговорът и на въпроса, който сте ми задали по-горе. В никакъв случай бившата съпруга не може да бъде наследник, както и да го въртите. Неморално е.

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 21:54
от niki1975
Благодаря за отговорите ! nikol починалата има 2 живи сестри . Значи би трябвало да се приложи Чл. 8. (1) Когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части. Моля пак за савет :?:

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2013, 23:27
от bird_of_paradise
niki1975 написа:Благодаря ви ! Да обаче един съд излезе с друго решение. Искрено се надявам да е бил безпристрастен, но не отсъди дял на живата майка за починалата дъщеря. Делото се водеше срещу висш магистрат, и не знам защо е в негова полза? В момента обжалвам, и ще видим с какво решение ще излезе следващата инстанция.

От сега ще ви отговоря, че и на въззивна инстанция ще загубите. При това не защото ответник по делото е висш магистрат, колкото и удобно извинение да е 8) , а защото не искате да проумеете елементарни неща- майката няма да наследи нито цент от наследството на починалия си бивш съпруг, защото не е от кръга на лицата призовани да наследяват. При тези факти :arrow:
niki1975 написа:семейна къща, строена по време на брак между съпруг и съпруга. По време на брака има три дъщери.Едната дъщеря почива, след което родителите се развеждат. След това почива и бащата.

1/2 ид. части за майката, останалите 1/2 за двете дъщери ( ако няма усложнения).

Re: Имотен казус, относно наследяване.

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2013, 07:45
от portokal
REVOLUTION написа:Която жива майка се е развела с наследодателя и сега иска наследство, така ли?

Май да, и то иска не какво да е, ами иска дела на починалата преди родителите дъщеря в тяхното - на родителите - жилище.


niki1975 написа:Въпроса ми е, починалата дъщеря ще получи ли наследство от своя баща?

Починалите преди наследодателя никога не получават наследства, независимо какви му се падат.

Какво би станало, ако всички деца на съпруга, бяха починали преди баща си, без да оставят низходящи. Нека да предположим и че съпруга няма братя, сестри и техни низходящи. В този случай възниква правния въпрос, кой ще наследи съпруга. Майката на починалите им деца или неговото наследство ще бъде получено от държавата.

Определено няма да е майката на починалите му деца, щом са се развели.

По тази логика много хора трябва да са лишени от наследство. Ако аз почина преди баща ми и нямам деца и съпруга - майка ми с която са разведени е лишена от наследство което ми се полага по бащина линия. ! Не съм много образован ма май е странно.

Точно така и не е странно.