Страница 1 от 1

Можем ли да поискаме продажба?

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 09:56
от danundy
Уважаеми юристи,
моля Ви за компетентен отговор на следния имотен казус. Предварително се извинявам, ако на места, не използвам правилната терминология.
Дядо ми (починал през 90-те год.), притежава апартамент, който е закупил по време на брак с втората си съпруга. Последната е починала 2012 год. Двамата нямат деца от този брак. От първия си брак дядо има две деца, майка ми и вуйчо ми, които също не са между живите отдавна. Вуйчо ми има един син, а майка ми- син и дъщеря( брат ми и аз). Втората съпруга на дядо има две сестри живи, които нямат деца( наричани по-надолу за по-кратко двете сестри)
Притежавам саморъчно написано завещание от дядо( заверено от нотариус, но несъгласувано с адвокат), в което сме посочени като наследници, аз, брат ми и братовчед ми, а тя като ползвател.
Въпросите ми са: Съпругата му, вероятно има запазена част? Какви дялове се падат на сестрите й? Какви дялове се падат на нас братовчедите? Можем ли ние, последните, да поискаме продажба?
Какво право имам аз лично да живея в този апартамент, с двете си деца, имайки предвид съгласието на брат ми и братовчед ми и несъгласието на двете сестри? Какво право имат те?
P.S. Двете сестри (75 и 82годишни) живеят там, не целогодишно,не повече от 10 год. Нямат адресна регистрация на същия адрес. Притежават и други имоти. При няколко разговора от моя страна, добронамерени, те не желаят да бъдат обезпокоявани. Аз живея под наем с две малки деца, т.к. нямам собствено жилище. Данъкът на този апартамент тази година е платен от нас и е на мое име. Разполагам още с Удостоверение за наследници, Смъртен акт на дядо ми, Смъртен акт на съпругата му, мога да си сменя и адресната регистрация. До къде стига законът?
Благодаря Ви предварително!

Re: Можем ли да поискаме продажба?

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 10:23
от windlove
Втората съпруга на дядо ви е имала 1/2 от имота още когато са го закупили, след като са имали законно сключен брак. Дядо ви няма как да завещае нещо повече от това, което притежава. Относно искането ви за делба, най -добре пробвайте чрез доброволна. Съдебната е по - дълъг и неудобен начин чрез иск пред районен съд.

Re: Можем ли да поискаме продажба?

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 10:28
от danundy
Благодаря Ви за бързия отговор.
Мога ли да се настаня в имота, като се има предвид че брат ми и братовчед ми са съгласни, а сестрите не. Колко законно е да ползвам жилището? Какъв е моят дял- 1/6 ли? Какъв е делът на сестрите?

Re: Можем ли да поискаме продажба?

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 10:52
от n_ikito
Кога е закупен точно апартамента?
От така поставената фактология, мога да направя няколко заключения. Щом е закупен по време на брака, то апартамента е бил СИО. След смъртта на дядото, втората съпруга освен 1/2 (от СИО), наследява и още 1/3, ако игнорираме завещанието. Около него има въпрос....няма саморъчно завещание, заверено от нотариус. Ако приемем, че завещанието е ОК, то разполагаемата част е била 1/4 от 1/2 рата на дядото, т.е. 1/8 или казано по друг начин, дядото е могъл да завещае свободно 1/8 от апартамента /всичко това е подусловие, че 'само' апатамента е бил наследствената маса/. Възстановяването на запазената част става с иск. Щом не го споменавате сигурно не е воден. При тази хипотеза двете сестри имат по 1/4, а Вие тримата по 1/6. Продажба можете да искате/направите само за Вашата част. Всеки съсобственик може да ползва общата вещ. Ако му се пречи, може да търси обезщетение, нещо като наем.
Успех, без добър адвокат няма да се оправите. :!:

Re: Можем ли да поискаме продажба?

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 16:52
от danundy
Благодаря Ви за отговора.
Съветвах се с 3-ма адвокати-добри. Всички те казаха че завещанието е трябвало да се съгласува с адвокат, т.е. да се изрази конкретно волята на дядо ми наследници да бъдем ние-внуците му. По този начин написано, било в полза на съпругата му, както и на нас, но с по-малки дялове в случая. Това ми беше идеята- дали мога и аз даа използвам част от имуществото, без тяхно съгласие. Вие най-конкретно отговорихте на въпроса ми. Отново благодаря. Успешен ден!