Придобиване право на собственост по чл.16 от ЗЖСК
Публикувано на:
13 Юли 2014, 13:37
от kirile
Имам нужда от спешен съвет по въпроса , придобива ли се право на собственост по чл.16 от ЗЖСК , поради влязло в сила решение на общото събрание , но при липса на нотариална заверка на подписите в молбите на правоимащия и на правоприемника ?
Имам спешна нужда и от съдебна практика по въпроса.
Re: Придобиване право на собственост по чл.16 от ЗЖСК
Публикувано на:
14 Юли 2014, 22:08
от julyanvonemona
kirile написа:....придобива ли се право на собственост по чл.16 от ЗЖСК...
Наясно сте че чл.16 ЗЖСК не регламентира придобивен способ върху правото на собственост. Не съм убеден обаче, като задавате този въпрос, дали очакваниянията Ви да се забавлявате са удовлетворени.
Re: Придобиване право на собственост по чл.16 от ЗЖСК
Публикувано на:
18 Юли 2014, 19:12
от vdggbg
kirile написа:Имам спешна нужда и от съдебна практика по въпроса.
Е,
kirile, Вие едно съдебно решение не щете да покажете на хората тук (в другата Ви тема, за оградата) - пък имал сте бил нужда от съдебна практика... Не Ви ли е неудобно?
Re: Придобиване право на собственост по чл.16 от ЗЖСК
Публикувано на:
10 Авг 2014, 18:36
от kirile
За оградата дадох съдебното решение , можете да го видите в раздела строителство и регулация.
Тук не се забавлявам , а наистина имам нужда от спешен съвет , защото съм на етап касационно обжалване.
Оспорвам нотариален акт , издаден през 1981 г. по реда на чл.35 от ЗЖСК. Акта е издаден на основание Окончателен разпределителен протокол (влязъл в сила) , в който за процесния имот е обективирано лицето Х , което е мой наследодател , а акта е издаден с титуляр лицето У , което е низходящо по права линия на Х.
Ответника У представя протоколно решение по чл.16 от ЗЖСК и две молби , които не са нотариално заверени.
Съдът приема , че след влизане в сила на това протоколно решение , макар и да не е представено на нотариуса , крайния акт правилно е издаден на ответника У и е налице валидно встъпване в членски права , респективно придобиване правото на собственост от ответника , въпреки че молбите не са нотариално заверени , поради което претенцията ми за отмяна на акта е неоснователна.
Не е взето предвид обстоятелството , че Х е член кооператор по право , придобито с влизане в сила на заповедта по чл.98 и чл.100 от ЗТСУ , както и липсата на данни за проведена по реда на чл.102 от ЗТСУ процедура по прехвърляне на права , която считам че е преюдициална спрямо тази по чл.16 от ЗЖСК.
Очаквам съвети за основанията по касацията ?!