Не съм сигурна, че мястото на темата в точно тук, за което се извинявам... Ако модератора прецени - да я премести...
Във връзка с публикуваните в бюлетина на Лекс.бг статии:
Може да има принудително изпълнение срещу общините, но не и срещу държавата
Защо държавата да не връща дълга си в срок?
Моля да ми отговорите, какви стъпки могат да се предприемат в случаи подобни на цитираните... Освен да се обърнат хората към арменския поп, разбира се... както бяха посъветвани от отговорни лица...
Вземането е минало през всички БГ-институнции на съда... Има един куп споразумения и писма вече няколко години от различни институции на изпълнителната власт (държащи абсолютно противозаконно и в нарушение на всички възможни права /и най-вече човешки/ финансовите средства по казуса). Има и изп. лист срещу тези, които трябва да изпълнят решенията на съда от преди 2 г.! Минал е едногодишния период, в който държавата е трябвало да обезпечи със средства изпълнението на това си задължение и да включи във следващия си бюджет, т.е. за 2010 г. изплащането на средствата... (както беше и обяснено във въпросните статии по-горе)
Изпълнителното дело е задействано, оказва се обаче, че държавата имала някакво законно право (ако някой може да каже на какво основание - ще бъда благодарна!) да бави нещата до 6 мес. преди да се премине към принудителни действия... Този период също е минал вече... Поискали са законно разсрочване на изплащането до 45 дни - съдията го е приел (имали били това право!? На какво основание не става ясно, но ако знаете кажете...), щото бюджета нямал пари за тези плащания ... И този срок вече е минал... Предприети са вече ефективни действия от съдията, но и това също щяло да отиде във времето още... обяснили от въпросната институция... и предлагат споразумение (чист рекет !) за отказ от част от дължимите суми, в което няма лошо, но не става - не е сигурно че и това ще бъде изпълнено след всичките отлагания и увъртания до сега... Щото ако ги имаха тези пари да ги бяха дали вече поне една малка част от тях /и без споразумение/ - да покажат добра воля, а после да се споразумяват за останалата... До сега търпение и добра воля показват само гражданите...
(Може би само трябва да кажа, че средствата по казуса са лични средства на лицето, а не някакви задължения по плащания на държавата за поръчки към фирми и че лицето не е криминално проявено, заподозряно и т.н., не са се водили и не се водят никакви разследвания, не са повдигани и няма повдигнати обвинения, произхода на средствата е доказан - т.е. не това е тема на казуса, а връщането на парите от държавата...)
Та, въпроса е: А СЕГА НАКЪДЕ ? Какви стъпки могат да се предприемат в този случай според вас?
Лошото е, че време за отлагания и чакане на процедури вече няма и пари за нови дела няма...
Към кого може да се обърне потърпевшия? Към коя институция в БГ - Хелзинския комитет? Към коя Европейска институция?
... за да получи ефективно решение на проблема и ако може да е, ако не безплатна тази помощ, то поне на отсрочено плащане... (нещо като в "Гражданско дело" с Траволта... )
...и решението действително да влезе в действие "незабавно" (а не както влизат в сила "незабавните" действия по съдебни решения вече няколко години...
Другото мисля е ясно - минава се в сферата на продажба на вземането, ако има кой да го купи /щото и той ще има да чака, за да го получи не се знае колко.../ и раздухване в медиите, от което никой не печели, напротив - всички страни ще загубят... освен лешоядите-собственици на медиите, разбира се, заради тиража и гледаемоста на новините... и всяко чудо за 3 дни и потъване в забвение като "Манчева", "Ангелов", "Сирманов" и др. дето никой не ги и помни вече кои бяха...
Е, кажете, господа юристи, какво мислите професионално за това?
Какво да се направи в този Абсурдистан?
- Дата и час: 29 Яну 2025, 00:17 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
А сега накъде? - неизпълнение по изп.дело срещу държавата
|
|
8 мнения
• Страница 1 от 1
Re: А сега накъде? - неизпълнение по изп.дело срещу държават
как така е задействано изпълнително дело - нали изпълнителният лист се предявява на органа, който е осъден и не може да има принудително изпълнение срещу държавата по общия ред. При бездействие на длъжностни лица от администрацията може да се опита с чл.282 от НК.
- iva_sh
- Потребител
- Мнения: 510
- Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07
Re: А сега накъде? - неизпълнение по изп.дело срещу държават
iva_sh написа:как така е задействано изпълнително дело - нали изпълнителният лист се предявява на органа, който е осъден и не може да има принудително изпълнение срещу държавата по общия ред. При бездействие на длъжностни лица от администрацията може да се опита с чл.282 от НК.
То там е проблема, че съдия изпълнителя не можел да запорира сметките на бюджета, щото там са парите за всички плащания към всички институции...
А действие от тяхна страна има, даже в повече... по няколко решения месечно за превеждане на сумата и поне по 2 уведомителни писма седмично как са преведени вече парите... и все пътуват вече няколко години... за това и съдия се намеси вече, ама... струва ми се, че и той може да втория съдия изпълнител в БГ осъден по чл.282...
- m_dyakova
- Нов потребител
- Мнения: 7
- Регистриран на: 07 Апр 2005, 11:37
- Местоположение: Варна
Re: А сега накъде? - неизпълнение по изп.дело срещу държават
Разбира се, че няма да Ви платят, тъй като не сте минали по законоустановения ред. Срещу държавата не може да се образува изпълнително дело при съдебен изпълнител, а следва да представите изпълнителния лист в оригинал.
viewtopic.php?f=27&t=48133
viewtopic.php?f=27&t=48133
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
-
hidden - Активен потребител
- Мнения: 1238
- Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08
Re: А сега накъде? - неизпълнение по изп.дело срещу държават
hidden написа:Разбира се, че няма да Ви платят, тъй като не сте минали по законоустановения ред. Срещу държавата не може да се образува изпълнително дело при съдебен изпълнител, а следва да представите изпълнителния лист в оригинал.
viewtopic.php?f=27&t=48133
Ако визираш това от посочения линк:
hidden написа:: Не можете да искате изпълнение чрез ЧСИ, а съгласно чл. 519 ГПК следва да представите изпълнителния лист в оригинал на финансовия орган на НАП (не знам кой точно се води за НАП) и същият е длъжен да задели средства за изплащане на задълженията към Вас със следващия Закон за бюджета. Т.е. би следвало догодина най-късно да Ви изплатят парите."
Може би не съм обяснила правилно, но това е направено още 2009 г. - не можело да стане по-рано щото нямало заделени средства в бюджета за това... макар делата да са приключили...
От въпросната институция (не искам да казвам коя е - мисля по разбираеми причини)... Обещали са да платят сумата още на 01.01.2010 - да са "първи в списъка" (за съжаление има списък - доста хора са в подобно положение, но никои не е и чувал за това) След мотане - решения, писма и какво ли не до 31.12.2010 стана ясно че няма да се плати през 2010 г. (парите не стигнаха май за почти никого от списъка - а няколко милиарда бяха заделени май... )
И после излезе това решения на Конституционния съд (цитирано по-горе) - разби ми илюзиите направо за доближаването на БГ до правова държава!
И няма право на запор на сметки и имущество - тъкмо бяхме заплюли една държавна резиденцийка за обезщетение
И другото - мисля е ясно... има изпълнителен лист - предявен 2009 г. - пари няма!
Кажете нещо друго като идея...
А финансовият орган на НАП е Министерството на Финансиите... както и на редица други държавни агенции и на държавната банка...
- m_dyakova
- Нов потребител
- Мнения: 7
- Регистриран на: 07 Апр 2005, 11:37
- Местоположение: Варна
Re: А сега накъде? - неизпълнение по изп.дело срещу държават
m_dyakova написа:И другото - мисля е ясно... има изпълнителен лист - предявен 2009 г. - пари няма!
Кажете нещо друго като идея...
А финансовият орган на НАП е Министерството на Финансиите... както и на редица други държавни агенции и на държавната банка...
Нещо не е както го казвате. Ако действително изп. лист е предявен на държавния орган, то същият следва да се предяви в оригинал. Но ако сте го предявили в оригинал, значи не може да се има образувано изпълнително дело при съдебен изпълнител, тъй като същият не може да образува такова без оригинален изп. лист.
Финансовият орган на НАП не е МФ! А някаква дирекция към НАП, не съм запознат добре със структурата им. МФ не е финансов орган и на другите държавни органи, най-малкото на БНБ.
В тази връзка започвам да подозирам 2 неща:
1. Не сте предявили изп. лист в оргинал, а някакво копие; затова и сте образували впоследствие изп. дело
2. Не сте го предявили на правилния орган - най-вероятно сте го предявили на МФ, а държ. орган, който е осъден, сигурно е някой съвсем друг; МФ не могат да плащат задълженията на другите държавни органи.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
-
hidden - Активен потребител
- Мнения: 1238
- Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08
Re: А сега накъде? - неизпълнение по изп.дело срещу държават
hidden написа:Ако действително изп. лист е предявен на държавния орган, то същият следва да се предяви в оригинал. Но ако сте го предявили в оригинал, значи не може да се има образувано изпълнително дело при съдебен изпълнител, тъй като същият не може да образува такова без оригинален изп. лист.
Не съм юрист и тези обяснения малко ме затрудняват...
Вярно е, че не съм съвсем наясно със ситуацията, но знам че:
1. Делата са приключили във ВАС през 2009 и че още тогава искането за възстановяване на сумата е предявено към институцията, която я държи... на база на съдебното решение... дали с изпълнителен лист или в оригинал - не знам... но е така !
2. Тогава не е ставало дума за МФ - друга е "държавната институция", но в последствие се оказва, че за да се платят парите няма как това да стане без "принципала", който трябва да нареди този разход от бюджета... и той е само един в случая... който има правото (и задължението, и отговорността) да вземе това решение...
3. И какво означава средствата да са "държани" от дадена институция, както тя сама казва ? И тя самата да признава, че трябва да ги плати (възстанови) ведно с дължимите лихви и обезщетения от пера "стари и забавени плащания" и "обезщетения и извънредни разходи" на актуализирания бюджет за 2010 г.?... А да не го прави, защото "пак не и стигат парите"...
4. И да, има съдия-изпълнител, който води тея дебати, то не виждам как ще предявиш искането си за изпълнение на съдебното решение без назначен за целта от съда изпълнител ... държавен е, не е ЧСИ (разбира се)...
Все пак, не искам да споря и ще проверя отново фактите в светлината на последният постинг...
П.С.: И мисля (не съм сигурна), че МФ отговаря за доста държавни структури и агенции като НАП, Агенция митници, Агенцията за фин. разузнаване и др. даже си има някакво касателство и към БНБ и Банков надзор... какво точно не знам... но си има...
- m_dyakova
- Нов потребител
- Мнения: 7
- Регистриран на: 07 Апр 2005, 11:37
- Местоположение: Варна
Re: А сега накъде? - неизпълнение по изп.дело срещу държават
Г-жо, за много неща не сте сигурна - сама ли си събирате вземането, или ползвате адвокат ? В първия случай горещо Ви препоръчвам да се снабдите с адвокат, а във втория - да му зададете въпросите си.
- rts
- Активен потребител
- Мнения: 1407
- Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02
8 мнения
• Страница 1 от 1
Назад към Изпълнително и обезпечително производство
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта