начало

„Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка „Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка

Опис на имущество - моля за съвет!



Опис на имущество - моля за съвет!

Мнениеот peteto2006 » 25 Юли 2013, 15:47

Здравейте!

С баба ми, съпругът ми и детенцето ми живеем в апартамента на баба. Леля ми се води по адресна регистрация тук, но не живее при нас. Наскоро се обадиха и предупредиха баба ми, че щели да пратят служител за опис на имущество, заради непогасен дълг на леля ми. Разбира се, обяснихме им, че тя не е тук вече - но щом по регистрация била тук - щели тук да дойдат. После, след молби от страна на баба ми го отложиха във времето. Леля ми и хабер си няма да си оправи бакиите. Какви опции имаме? Според закона с предварително предупреждение ли идват, или когато си поискат?
Вкъщи няма особена техника - освен бялата техника в кухнята има още 2 телевизора (единия е стар, другия си го купихме с мъжа ми преди 2 години), компютър...
Мисля, че пазя документите за телевизора и компютъра, че са на наше име. Имаме също кошарка на детето, инхалатор (за него също имаме бележка). Това ще свърши ли работа, за да не включват тези неща в описа? И по принцип какво могат да решат да вземат?
peteto2006
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 31 Яну 2013, 18:32

Re: Опис на имущество - моля за съвет!

Мнениеот bludniq_sin » 25 Юли 2013, 16:08

Преди описа е необходимо да бъде извършена проверка дали вещта принадлежи на длъжника, като се използват индиции за собствеността. Съгласно чл. 69 от ЗС, който държи една вещ, се предполага, че я владее за себе си, а който я владее за себе си, се предполага, че е собственик. Това правило не важи, когато са налице обстоятелства, от които е явно, че вещта принадлежи другиму (например на Вас или на съпруга Ви), макар че се държи от длъжника (чл. 465 ГПК). Не може да се опише вещ, която в деня на описа се намира в държане на трето лице, което оспорва собствеността на длъжника. Съдебният изпълнител е длъжен за всяко свое действие да състави протокол. Трябва да се посочи номера на делото, изпълнителния лист, страните, мястото и времето в което се извършва описа. Освен това трябва да посочи какви вещи е оставил (несеквестируеми) на длъжника както и дали има възражения от длъжника.
Относно предварителното предупреждение - пускат една покана за принудително изпълнение и Ви уведомяват кога ще дойдат да опишат имуществото. Това което НЕ СЕ описва са несеквастируемото имущество: Изпълнението не може да бъде насочено върху следните вещи на длъжника - физическо лице:
1. вещи за обикновено употребление на длъжника и на неговото семейство, посочени в списък, приет от Министерския съвет.
2. необходимата храна на длъжника и неговото семейство за един месец, а за земеделските стопани - до нова реколта, или равностойността й в други земеделски произведения, ако няма такава;
3. необходимите горива за отопление, готвене и осветление за три месеца;
8. предвидените в друг закон вещи и вземания като неподлежащи на принудително изпълнение.”

Гледах един списък на МС с въпросните вещи и :
1. Вещи за обикновено употребление на длъжника и на неговото семейство, посочени в списък, приет от Министерския съвет. Тук влизат: 1.1. Вещи за лично употребление: а) по едно горно зимно палто, едно горно есенно палто, една шапка, два костюма (съответно панталони, ризи и жилетки или пуловери - за мъжете, и поли или панталони, блузи и жилетки или пуловери, или четири рокли - за жените) и работното облекло; б) Употребяваните обувки и бельо. 1.2. Всички детски храни и принадлежности. 1.3. Вещи за домашно употребление: а) по един креват, една постелка, една зимна и една лятна завивка, както и по два ката спално бельо за всеки член от семейството; б) един двукрилен гардероб, един кухненски бюфет, обикновените маси и столове; в) обикновените домашни и кухненски прибори и съдове и обикновените прибори за хранене; г) необходимите уреди за отопление и една печка за готвене; д) една пералня и един хладилник; е) един телефонен апарат и един радиоапарат. 1.4. Изкуствените органи, протезите, очилата и другите помощни приспособления и предмети, които се употребяват от длъжника или от членовете на неговото семейство поради физически недъзи или наранявания, както и лекарствата и другите приспособления, средства и материали за лечение. 1.5. Учебните пособия, включително книгите и музикалните инструменти, използването на които е необходимо при общото и професионалното обучение на длъжника и членовете на неговото семейство.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Опис на имущество - моля за съвет!

Мнениеот windlove » 26 Юли 2013, 15:47

bludniq_sin написа:Относно предварителното предупреждение - пускат една покана за принудително изпълнение и Ви уведомяват кога ще дойдат да опишат имуществото.

Описа може да бъде извършен и едновременно със връчване на поканата за доброволно изпълнение, респективно призовка за принудително - тук идва и това, което може да ви помогне ако се прави по този начин "връчването". Ако леля ви не живее на този адрес не приемайте книжата и ...- дори да откажете получаването няма как да бъде оформено връчване при отказ на 3 то лице, което не е длъжник и да се води редовно връчено. Ще трябва да залепят уведомление и да си изчакат сроковете за получаване на книжата. Ако си имате доказателства за вещите като разписки или фактури може да приложите копия от тях към съдебния изпълнител, за да си докажете собствеността и да не влизат в протоколите за опис.
БТВ ... доста от съдебните изпълнители пускат ППИ за описи на движими вещи с цел сплашване и реално не ги извършват, въпреки че няма как да ви гарантирам това.
Малко оффтопик: - виждал съм при опис на дв. вещи длъжника да си е опразнил жилището до степен да няма и един стол в него :lol: :mrgreen: :D
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: Опис на имущество - моля за съвет!

Мнениеот bludniq_sin » 26 Юли 2013, 15:56

windlove написа:Описа може да бъде извършен и едновременно със връчване на поканата за доброволно изпълнение, респективно призовка за принудително
true true. Дам и така може..но повечето пъти по мое мнение си пускат ППИ за да са сигурни че ще има някой, и най-важното (което вятърничавата ;) спомена по горе) респектират длъжника да започне да плаща. Защото ППИ струва едни пари на взискателя авансово (24 лв), а ако иска да се извърши описа действително се събират още 60 май беше та доста пъти описът е с цел да се даде мотивация на длъжника да избегне срамната процедура.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Опис на имущество - моля за съвет!

Мнениеот balgaria681 » 29 Юли 2013, 19:43

Здравейте! Имам проблем с разноски по изпълнително дело- за сума 875 лв. главница и 59 лихва към нея ЧСИ ми е калкулирал 710лв разноски- 150лв. присъдени разноски, 240 разн. по изп. дело, 320 такси по тарифата към ЗЧСИ. Реални ли са или са завишени, къде мога да прочета как се изчисляват?
balgaria681
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 16 Окт 2012, 16:56

Re: Опис на имущество - моля за съвет!

Мнениеот ivan_lawyer » 29 Юли 2013, 21:36

Има замътен срок за жалване на разноските. Според едни и според други е в 7-дневен срок от връчване на Покана за изпълняване.

Обжалвайте по-скоро - ще се перифразира като възражение или по реда.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5379
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Опис на имущество - моля за съвет!

Мнениеот nk7702n » 29 Юли 2013, 23:42

balgaria681 написа:Здравейте! Имам проблем с разноски по изпълнително дело- за сума 875 лв. главница и 59 лихва към нея ЧСИ ми е калкулирал 710лв разноски- 150лв. присъдени разноски, 240 разн. по изп. дело, 320 такси по тарифата към ЗЧСИ. Реални ли са или са завишени, къде мога да прочета как се изчисляват?

Можете да проверите в ТТРЗЧСИ :
ТАРИФА за таксите и разноските към Закона за частните съдебни изпълнители


Приета с ПМС № 92 от 19.04.2006 г., обн., ДВ, бр. 35 от 28.04.2006 г., изм. и доп., бр. 24 от 12.03.2013 г.

Раздел I
Обикновени такси


1. За образуване на изпълнително дело се събира такса 20 лв.

2. За цялостно проучване имущественото състояние на длъжника, набавяне на данни, документи, книжа и други, както и за определяне начина на изпълнение от частния съдебен изпълнител, се събира такса 50 лв.

3. За извършване на всяка справка за длъжника и неговото имущество се събира такса 5 лв.

4. За изпращане по пощата на призовка, препис от жалба, уведомление и книжа се събира такса 10 лв.

5. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) За изготвяне и връчване от съдебния изпълнител или от негов служител на покана, призовка, препис от жалба, уведомление или книжа, включително за връчване на изявление на взискателя по чл. 517, ал. 2 и 3 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), се събира такса 20 лв.

6. За издаване на удостоверение се събира такса 5 лв.

7. За издаване на препис от документ, съставен от частен съдебен изпълнител, се събира такса 2 лв., а ако преписът е повече от една страница - за всяка следваща по 1 лв.

8. За изготвяне на копие от изпълнително дело се събира такса 10 лв.
Забележка. За изготвяне на препис на изпълнително дело и предоставянето му на компетентния съд се събира такса 20 лв.

9. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) За налагане на запор без извършване на опис, включително върху дял от търговско дружество по чл. 517, ал. 1 ГПК , се събира такса 15 лв.
Забележка. (Нова - ДВ, бр. 24 от 2013 г.)
За налагане на електронен запор върху вземане по сметка/и в банка/и се събира такса 15 лв. независимо от броя на запорите.

10. За искане до съдията по вписванията за вписване или вдигане на възбрана се събира такса 15 лв.

11. За присъединяване на взискател се събира такса 50 лв.

12. За изготвяне на сметка за размера на дълга от частния съдебен изпълнител се събира такса 30 лв.

13. За изготвяне и предявяване на разпределение се събира такса 30 лв.

14. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) За овластяване на взискателя по чл. 517, ал. 2 и 3 ГПК да предяви иск за прекратяване на дружеството се събира такса 20 лв.

15. За извършване продажба на безналични ценни книжа се събира такса 100 лв.

16. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) За изпълнение на определено действие, предвидено в глава четиридесет и осма от ГПК се събира такса 50 лв.
Забележка. Същата такса се събира и за осъществяване режим на лични отношения и предаване на дете.

17. За предоставяне и възлагане на вземане за събиране или вместо плащане се събира такса 20 лв.

18. За изпълнение на обезпечителни мерки се събират таксите, предвидени за съответните действия в този раздел.

19. За предоставяне на документи и информация относно публичната продан или продажбата по Закона за особените залози (ЗОЗ) се събира такса 20 лв.

Раздел II
Пропорционални такси


20. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 2013 г.)
За извършване на опис на движими и недвижими имущества, включително на налични ценни книжа, се събира такса в размер 1,5 на сто върху по-малката сума от цената на описаната вещ/ценните книжа и от паричното вземане, но не по-малко от 50 лв.

Забележки:

1. При преминаване на изпълнението от едни вещи върху други, независимо от това, дали са движими или недвижими, нова такса не се събира, ако не е бил извършен опис.

2. Таксата се събира и при опис на вещи по реда на чл. 557 ГПК.

3. За извършване на опис на имущество в срока за доброволно изпълнение такса не се събира.

21. За принудително отнемане и предаване на движими вещи, включително на заложено имущество по ЗОЗ , се събира такса в размер 2 на сто върху цената на вещите, но не по-малко от 50 лв.
Забележка. След публична продан или продажба таксата е за сметка на купувача.

22. За въвеждане във владение на недвижим имот се събира такса в размер 1 на сто върху цената на имота, но не по-малко от 200 лв.

Забележки:

1. Когато цената на имота не е посочена в изпълнителния лист, таксата се събира върху данъчната му оценка по Закона за местните данъци и такси .

2. Таксата за въвеждане във владение след публична продан е за сметка на купувача.

3. За въвеждане във владение на семейно жилище се събира такса 50 лв.

23. За изготвяне на постановление за възлагане на недвижим имот се събира такса в размер 1,5 на сто върху продажната цена, но не по-малко от 50 и не повече от 3000 лв.
Забележка. Таксата е за сметка на купувача.

24. За извършване на публична продан на делбен имот или на заложено имущество по реда на ЗОЗ или на ГПК се събира такса в размер 2 на сто върху продажната цена, но не по-малко от 50 лв.
Забележка. При делба таксата е за сметка на съделителите съобразно техните дялове.

25. За пазене на описано или дадено в обезпечение имущество се събира такса, както следва:
а) когато имуществото не носи доход - от 50 до 100 лв. за календарен месец;
б) когато освен пазене се осъществява и управление на имуществото - 20 на сто върху брутния месечен доход от имуществото за периода на пазенето, но не по-малко от 50 лв.

26. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) За изпълнение на парично вземане се събира такса върху събраната сума, както следва:
а) до 100 лв. - 10 лв.;
б) от 100 до 1000 лв. - 10 лв. + 10 на сто за горницата над 100 лв.;
в) от 1000 до 10 000 лв. - 100 лв. + 8 на сто за горницата над 1000 лв.;
г) от 10 000 до 50 000 лв. - 820 лв. + 6 на сто за горницата над 10 000 лв.;
д) от 50 000 до 100 000 лв. - 3220 лв. + 4 на сто за горницата над 50 000 лв.;
е) над 100 000 лв. - 5220 лв. + 2 на сто за горницата над 100 000 лв.

Забележки:

1. При частично събиране на паричното вземане таксата се определя за целия дълг, но се събира част, съответстваща на събраната сума. Таксата, събрана при частичните плащания, трябва да е равна на изчислената върху общо събраната сума.

2. При изпълнение на вземане за периодични платежи, включително за издръжка, таксата се събира еднократно върху сбора от изплатените суми на всеки 6 месеца, с изключение на случаите на погасяване на задълженията за минало време.

3. Таксата върху постъпилите суми при присъединяване на взискатели се събира само от съдебния изпълнител, събрал сумата на присъединените взискатели.

4. В размера на паричното вземане не се включват авансовите такси.

5. От таксата за изпълнение на парично вземане се приспадат всички пропорционални такси за сметка на длъжника или взискателя, надвишаващи една десета от вземането.

27. За изпълнение на обезпечителни мерки извън случаите по раздел I се събират таксите, предвидени за съответните действия в този раздел.

27а. (Нова - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) Максималният размер на пропорционалните такси не може да надвишава:
1. една десета от вземането - в случаите по т. 20 и 26;
2. една десета от цената на имота/вещите - в случаите по т. 21 до 24 включително.

Раздел III
Допълнителна такса


28. За извършване от частния съдебен изпълнител на действие по индивидуално принудително изпълнение в неработното му време, в почивни или празнични дни се събира допълнителна такса в размер 50 на сто от таксата за съответното действие.
Забележка. Допълнителна такса не се събира за извършване на действията по т. 20 - 24.

Раздел IV
Авансови такси


29. Взискателят внася авансово в размерите, определени в тарифата за съответното действие:
а) обикновените такси;
б) пропорционалните такси, с изключение на таксата по т. 26;
в) допълнителната такса;
г) допълнителните разноски.

Забележки:

1. Когато частният съдебен изпълнител е отишъл на мястото на принудителното изпълнение и то е отложено по искане на взискателя, внесената такса остава за негова сметка, а за продължаване на изпълнението се внася нова такса.

2. Не се дължат авансово субсидираните такси по раздел V.

Раздел V
Субсидирани такси


30. Субсидирани са авансовите такси за вземане за издръжка, за предаване на дете и за вземане по трудово правоотношение.

Забележки:

1. Таксите по този раздел се предявяват от частния съдебен изпълнител за изплащане от бюджета на съответния окръжен съд с писмено заявление, в което се посочват: трите имена и регистрационният номер на частния съдебен изпълнител, адресът на кантората, номерът на изпълнителното дело, основанието и размерът на дължимата субсидирана такса и банковите сметки, по които да се извърши преводът, номерът, страните и предметът на делото, по което е издаден изпълнителният лист, съдът, който го е издал.

2. Частният съдебен изпълнител възстановява по бюджета на съда субсидираната такса, след като бъде събрана от длъжника.

Раздел VI
Допълнителни разноски


31. Допълнителни разноски са разходите за:
а) (изм. - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) получаване на информация и документи, свързани с длъжника и/или неговото имущество;
б) банкови такси и комисиони;
в) осигуряване на достъп, отваряне и затваряне на помещения;
г) транспорт, пренасяне и охрана на иззети вещи;
д) вещи лица;
е) пазачи;
ж) преводачи и тълковници;
з) премахване, унищожаване и запечатване на вещи;
и) придвижване на частния съдебен изпълнител извън населеното място, където е неговата кантора - по 0,50 лв. на километър, но не повече от 30 лв. за едно действие, независимо дали то е изпълнено с едно или повече посещения;
к) (нова - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) заплащане на пощенски и/или куриерски услуги.
Забележка. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) Допълнителните разноски са за сметка на длъжника, когато за тях е издаден документ по Закона за счетоводството.

Раздел VII
Плащане на таксите


32. При възлагане на частен съдебен изпълнител от друг район да извърши действие по чл. 18, ал. 6 ЗЧСИ таксата, определена за съответното действие в тарифата, се получава от него.

33. Таксите, предвидени в тарифата, се плащат от взискателя при образуване на изпълнителното дело и преди извършване на съответното изпълнително действие.

34. Таксите и разноските по изпълнителното дело се плащат от взискателя и са за сметка на длъжника.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА


Параг
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Опис на имущество - моля за съвет!

Мнениеот balgaria681 » 30 Юли 2013, 15:58

Благодаря!
balgaria681
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 16 Окт 2012, 16:56


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron