doudoned написа:Към САК има създадена и действаща Осигурителна каса "Адвокат", които се занимават с осигурителните отношения на адвокатите. От датата на полагане на клетвата се считате "действащ" и те ще ви подадат към НАП. Съответно ще дължите осигурителни вноски. Няма как да се водите "безработен" при положение, че сте встъпили в изпълнение на конституционно регламентирана дейност, каквато е адвокатската професия.
Участието в ОК "Адвокат" е доброволно, не е задължително. Огромна част от адвокатите не желаят да се осигуряват чрез нея заради проблеми с НАП в миналото.
На въпроса:
Упражняването на адвокатската професия започва от момента на вписването в регистъра на адвокатската колегия и в Единния регистър на адвокатите при Висшия адвокатски съвет.
Съгласно Закона за регистър Булстат адвокатът като свободна професия е длъжен да се регистрира в Регистър БУлстат в 7-дневен срок от започване на упражняването на адвокатската професия, в противен случай подлежи на глоба. На основание чл. 32, ал. 1 от ЗРБ Агенцията по вписванията осигурява автоматизирано подаване на информация за вписване в регистър БУЛСТАТ на данни към информационната система на Националната агенция за приходите.
Съгласно чл. 54а КСО право на парично обезщетение за безработица имат само лицата, които не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по този кодекс или по законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда. Сред тези лица са и самоосигуряващите се лица, които са длъжни в 7-дневен срок от началото на упражняване на дейността да подадат заявление в НАП.
В обобщение:
Може да се получава обезщетение за безработица, само ако не спазите в 7-дневен срок задълженията си по ЗРБ и КСО да декларирате започването на дейността като адвокат, което задължение настъпва от вписването в регистъра на адвокатската колегия и в Единния регистър на адвокатите при Висшия адвокатски съвет.
Дали упражняването на професията "адвокат" започва от момента на вписване в регистъра на адвокатската колегия и в Единния регистър на адвокатите при Висшия адвокатски съвет е спорен въпрос, вероятно има и практика по въпроса, но мисля, че ВАдС приема, че двата момента съвпадат.