начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ ПР ДОМАШЕН АРЕСТ ?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ ПР ДОМАШЕН АРЕСТ ?

Мнениеот akhenaten » 02 Май 2006, 20:11

ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ ПР ДОМАШЕН АРЕСТ ?

Когато задържания е в следствения арест или в затвора здравните му осигуровки се внасят от държавата.
А когато е под домашен арест кой трябва да внася здравните му осигуровки.
Домашния арест е вит задържане и би трябвало здравните осигуровки да се поемат от Държавата но на практика не е така .при промяна на мярката от задържане под стража в домашен арест осигуровките на лицето спират да бъдат внасяни . ЗАЩО и къде е регламентирано това
това
Последна промяна akhenaten на 26 Юни 2006, 17:20, променена общо 1 път
akhenaten
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 05 Мар 2006, 16:29

Мнениеот nikilex » 02 Май 2006, 21:06

8) интересно наистина... ,
как така се случва/става ... ???
С Уважение: ............................
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Re: ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ ПР ДОМАШЕН АРЕСТ ?

Мнениеот donna » 03 Май 2006, 07:25

Защото според чл. 40 ал. 2 т.6. от ЗЗО - осигурени са за сметка от републиканския бюджет задържаните под стража или лишените от свобода.Само за мярката за неотклонение задържане под стража са предвидени ЗО от бюджета.
Ами недомислица е ,но закона макар и лош е закон какво да се прави .

Ето още един майтап


Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ

ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ “ПРАВНА”

Изх. № 91-01-295/23.11.1005 г.

Относно: Общественото и здравното осигуряване на лицата с наложена пробационна мярка “поправителен труд” и “безвъзмезден труд в полза на обществото”, съгласно чл. 42а, ал. 2, т. 5 и 6 от Наказателния кодекс.

Съгласно чл. 42а от Наказателния кодекс пробацията е съвкупност от мерки за контрол и въздействие без лишаване от свобода, които се налагат от съда заедно или поотделно. Две от пробационните мерки са “поправителен труд” /чл. 42а, ал. 2, т. 5 от НК/ и “безвъзмезден труд в полза на обществото” /чл. 42а, ал. 2, т. 6 от НК/. Съгласно чл. 42б, ал. 5 от НК, пробационната мярка безвъзмезден труд е труд, който се полага в полза на обществото без ограничение на свободата на осъденият. Съгласно чл. 43, ал. 1 от НК, пробационната мярка поправителен труд се изпълнява по местоработата на осъдения и включва удръжки върху възнаграждението му от 10 до 25 на сто в полза на държавата. Времето, през което се изтърпява мярката, не се зачита за трудов стаж.
Общественото и здравното осигуряване на лицата с наложена пробационна мярка поправителен труд и безвъзмезден труд в полза на обществото се определя от характера на трудовата дейност, която лицата осъществяват.
І. Осигуряване на лица с наложена пробационна мярка поправителен труд.
Видно от горецитираната разпоредба на чл. 43, ал. 1 от НК, лицата с наложена пробационна мярка поправителен труд получават възнаграждение и са осигурени на някое от основанията на чл. 4 от КСО.
Въпреки, че съгласно чл. 43, ал. 1 от НК, времето през което се изтърпява мярката, не се зачита за трудов стаж, то следва да се зачете за осигурителен стаж, тъй като лицето отговаря на условията на чл. 9, ал. 1, т. 1 от КСО, съгласно който за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1 - 4 и ал. 2 от КСО са работили при пълното законоустановено за тях работно време, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху полученото възнаграждение, но не по-малко от минималния осигурителен доход по чл. 6, ал. 2, т. 3 за съответната професия.
Съгласно разпоредбата на чл. 6, ал. 2 от КСО, доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения и други доходи от трудова дейност. За работниците и служителите, осигурителните вноски се дължат върху получените брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по ал. 2, т. 3 и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход (чл.6, ал. 3 от КСО). Осигурителните вноски се дължат върху брутното месечно възнаграждение, без да се намалява с удръжките от възнаграждението на осъдения.
По аналогичен начин се провежда и здравното осигуряване на тези лица.
ІІ. Осигуряване на лица с наложена пробационна мярка безвъзмезден труд в полза на обществото.
При налагането на тази мярка лицето се задължава да упражнява трудова дейност в полза на обществото, без да получава възнаграждение за нея, поради което то не следва да се осигурява по реда на КСО.
По отношение на здравното осигуряване, лицата следва сами да внасят здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал. 4 от ЗЗО, ако не са здравноосигурени на друго основание.
Съгласно чл. 40, ал. 4 от ЗЗО, лицата, които не подлежат на осигуряване по чл. 40, ал. 1 и 2 от ЗЗО, се осигуряват върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване /110 лв за 2005 г./. Вноските се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят. Тези лица извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната деклараци


Значи при наложената мярка поправителен труд времето няма да се зачете за трудов стаж но ще се зачете за осигурителен такъв ,ми то ако се зачете за осигурителен ще се вземе предвид при пенсия .А както знаем осигурителния стаж е по-широкото понятие тъй като тук влиза и осигуряването като самоосигуряващо се лице, граждански договори , трудови договори и т.н.,абе всички кажи речи .
Как ще се счете за осигурителен ,като няма да се признае за трудов/чл.43 от НК/ ,че по тая логика тоя стаж ще се признае и за пенсия тъй като чл.68 от КСО говори за осигурителен стаж ,а не би следвало ужассссссссссссссс немам думи то бяха писма то бяха документи .
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron