начало

Георги Георгиев получи държавния печат Георги Георгиев получи държавния печат

трудово право - обезщетение

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


трудово право - обезщетение

Мнениеот milenche » 19 Дек 2006, 18:14

Уважаеми колеги, имам питане по повод дължимото от работодателя обезщетение при незаконно уволнение - запозната съм с текста на чл.225 от КТ и с ограничението до 6 месечни БТВ. Въпросът ми е тази специална норма изключва ли приложението на чл.45 от ЗЗД - да претендираме причинени вреди и пропуснати ползи за останалата част от периода, в който незаконно уволненото лице е останало без работа. Моля ако някой има опит в този вид дела, да пише.Предварително благодаря.
milenche
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 11 Май 2006, 15:18

Мнениеот monteskio » 19 Дек 2006, 18:44

Здравейте,

Не е налице правна възможност да бъде ангажирана отговорността на работодателя, в случаите, когато работникът не си е намерил работа след 6.месеца, считано от датата на прекратяване на тр. рпавоотношение. Това е така поради обстоятелството, че обезщетение за незаконно уволнение се дължи само и единствено когато са били налице тр. правни отношения - т.е. договорна връзка. Обратно - отговрността по чл.45 ЗЗД е деликтна - тя не е резултат от неизпълнение на сключен между страните договор, а нарушаване на " обществения договор " от едно лице, като по този начин са причинени вреди на друго лице.

Установеният 6 месечен срок в КТ е максималния срок, за който може да се претендира заплащане на обезщетение. Законодателят е установил този дълъг срок, защото предполага, че това е достатъчно време, през което е възможно да бъде намерена друга подходяща работа.

УСПЕХ !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

благодаря

Мнениеот milenche » 20 Дек 2006, 11:31

Благодаря за изчерпателния отговор. Всъщност очаквах да не съществува такава възможност - нормата от кодекса на труда е специална, а и както казвате - претенцията по ЗЗД е на съвсем различно основание.Причината все пак да питам беше липсата ми на опит в трудовото право и справедливия ми гняв, тъй като се касае за незаконно уволнен, живеещ в град, в който няма много работни места и възможности, особено на предпенсионна възраст.
milenche
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 11 Май 2006, 15:18

Мнениеот viktor79 » 20 Дек 2006, 15:05

Здравейте!

Защо не заведете дело като обедините 3-те искове:

1)Оспорване на законността на уволнението

Чл. 344. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работникът или служителят има право да оспорва законността на уволнението пред работодателя или пред съда и да иска:
[u]1. признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна;

2. възстановяване на предишната работа;

3. обезщетение за времето, през което е останал без работа поради уволнението;[/u]
4. поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка или в други документи.

(2) Работодателят може и по свой почин да отмени заповедта за уволнение до предявяването на иск от работника или служителя пред съда.

(3) В случаите, когато за извършване на уволнението се изисква предварителното съгласие на инспекцията по труда или на синдикален орган и такова съгласие не е било искано или не е било дадено преди уволнението, съдът отменя заповедта за уволнение като незаконна само на това основание, без да разглежда трудовия спор по същество.

(4) (Нова - ДВ, бр. 2 от 1996 г.) Трудовите спорове по ал. 1 се разглеждат от районния съд в тримесечен срок от постъпването на исковата молба и от окръжния съд - в едномесечен срок от постъпването на жалбата.



2)Възстановяване на предишната работа

Чл. 345. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) При възстановяване на работника или служителя на предишната му работа от работодателя или от съда той може да я заеме, ако в двуседмичен срок от получаване на съобщението за възстановяване се яви на работа, освен когато този срок не бъде спазен по уважителни причини.
(2) Работник или служител, уволнен по чл. 330, ал. 1, се възстановява на предишната работа по реда на предходната алинея въз основа на влязла в сила оправдателна присъда.



3) Вписване на отмяната на уволнението

Чл. 346. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Когато уволнението на работника или служителя бъде признато за незаконно от работодателя или от съда или бъде поправено основанието за прекратяване на трудовото правоотношение, настъпилата промяна се вписва в трудовата книжка на работника или служителя.
(2) Вписването в трудовата книжка се извършва от работодателя, с когото е било прекратено трудовото правоотношение, а при отказ - от инспекцията по труда.

Опитайте ако мислите,че ще се справите!!!!!!!!! :D

УСПЕХ :wink: :shock: :arrow:
"PANTA REI"
viktor79
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 17 Окт 2006, 14:25


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron