начало

Уволнен парнаджия осъди ВКС – бил нарочен заради скандален клип в съдебната палата Уволнен парнаджия осъди ВКС – бил нарочен заради скандален клип в съдебната палата

Губя ли отпуската при смяна на работата?

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Губя ли отпуската при смяна на работата?

Мнениеот Keranova » 24 Апр 2007, 09:54

Здравейте!
Моя приятелка работеща в банка има предложение за по-добра работа, но я искат веднага. Съгласно сключения и договор с банката трябва да пусне едномесечно предупреждение за да може през това време да въведе в работата новия човек, който ще я замести. Въпросите ми са:
1. Ако напусне без предупреждение какво ще я сполети?
2. Ако пусне предупреждение какво става с дните отпуск, които не е ползвала от миналата година и текущата? Губи ли ги след като сменя работата и отива на новото работно място?
Благодаря Ви!
Лек ден!
Керанова
Ако можеш да дадеш на някого нещо от което има нужда, а на теб в същото време нищо не ти коства, дай му! Животът е красив, когато си правим услуги един други му.....
Keranova
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 16 Мар 2007, 21:48
Местоположение: София

Мнениеот olga » 24 Апр 2007, 10:14

Това са разпоредбите от КТ, които дават отговор на въпросите Ви:

Обезщетение за неспазено предизвестие
Чл. 220. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.

т.е. няма да получи една заплата, освен ако не се споразумее с работодателя за прекратяване по взаимно съгласие, или пък не го хване в крачка, че се забавя с изплащане на тр.възнаграждение, или не е изпълнил някакво друго задължение по тр.договор - тогава служителят има право да прекрати договора без предизвестие

Обезщетение за неизползуван платен годишен отпуск
Чл. 224. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползувания платен годишен отпуск пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж.

Има право на обезщетение за целия неизползван отпуск от минали години, а за текущата се изчислява пропорционално - за изминалите 4 месеца при платен годишен отпуск 20 р.дни (ако не е уговорен по-голям или не се полага допълнителен по наредбата) се падат 7 дни отпуск. На новата работа полагаемият отпуск също ще се изчислява пропрционално.
olga
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 04 Яну 2002, 20:32

Мнениеот Keranova » 24 Апр 2007, 11:28

Госпожо Olga,
Много Ви благодаря за изчерпателното обяснение!
Желая Ви лек ден, изпълнен с приятни емоции!
Хиляди благодарности!
Керанова
Ако можеш да дадеш на някого нещо от което има нужда, а на теб в същото време нищо не ти коства, дай му! Животът е красив, когато си правим услуги един други му.....
Keranova
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 16 Мар 2007, 21:48
Местоположение: София


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron