начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

Как да получа изпълнителен лист



Как да получа изпълнителен лист

Мнениеот Георги Пейчев » 18 Яну 2005, 07:28

Здравейте! Въпроса ми е следният: - Имам Записна заповед и Договор за заем към нея- или тя е към договора, не зная кое е правилното. Сумата е около 15 хил. лева. Как да си извадя от Софийски районен съд изпълнителен лист и как да блокирам международния паспорт на измамника? Същия постоянно пътува извън страната, внася коли, апарати за мерене на кръвно налягане и други далавери, но не връща парите, които му дадохме! Как да постъпя?
Предварително блатодаря за Вашата отзивчивост и човещина!
Георги
Георги Пейчев
 

Re: Как да получа изпълнителен лист

Мнениеот Attorney at Law » 18 Яну 2005, 10:08

Здравей Георги!
Ако Записът на заповед (ЗЗ), с който разполагаш е съставен надлежно (т. е има всички необходими реквизити съгласно чл.535 от Търговския закон (ТЗ) - 1.наименованието "запис на заповед" в текста на документа на езика, на който е написан;2. безусловно обещание да се плати определена сума пари;
3. падеж;4. място на плащането;5. името на лицето, на което или на заповедта на което трябва да се плати;6. дата и място на издаването;7. подпис на издателя), то ти имаш право да си извадиш направо изпълнителен лист на основание чл.237 "е" ГПК, тъй като записът на заповед спада към т.нар "извънсъдебни изпълнителни основания", т.е не ти се налага да водиш специално дело за да доказваш основанието на вземането си, а направо въз основа на документа, скойто разполагаш пристъпваш към изваждане на изпълнителен лист. А процедурата там е следната: Подаваш писмена молба до Районния съд по местожителството на длъжника (в твоя случай "измамника"), или по местоизпълнението (местоизпълнението зависи от мястото на издаване на ЗЗ - по т.6 по-горе,а ако липсва място на издаването - счита се, че е издаден в мястото посочено до името на длъжника) - Макар и на пръв поглед незначителни, това са все пак важни неща, за да знаеш кой съд е компетентен да ти разгледа молбата. В 7дневен срок от постъпването на молбата, тя се разглежда от съда, който я проверява и се произнася с определение, с което уважава/отхвърля молбата. Това определение може да се обжалва в 7дневен срок, като обжалването на определението, скоето се уважава молбата ти няма да спре изпълнението.
В общи линии това е процедурата по издаване на изпълнителен лист. А по отношение на изпълнението на вземане по изпълнителен лист можеш да попиташ след като се сдобиеш със "заветния" документ:-))))
Успех!!!!!:-))))
Attorney at Law
 

Re: Как да получа изпълнителен лист

Мнениеот evgo » 18 Яну 2005, 10:12

Защо нищо не се каза за предявяването на записа на заповед?
evgo
 

Re: Как да получа изпълнителен лист

Мнениеот harmaiani » 18 Яну 2005, 10:32

По принцип записът на заповед в известен смисъл гарантира изпълнението на задължението по договора за заем. В този случай имате избор да съдите длъжника въз основа на договора или да изчакате посочения в записа срок и да си извадите изпълнителен лист. Разбира се, за предпочитание е второто-спестяват се време и разноски. За да се издаде изпълнителен лист въз основа на запис на заповед, е необходимо:
1. записът да е редовен - да съдържа всички реквизити по чл.535 от Търговския закон
2. да е настъпил посочения в него падеж
3. да е бил предявен на длъжника за плащане и той да е отказал да плати - записва се върху записа с посочване на датата или с нотариална покана. Може и без поканване на длъжника в определени случаи.
4. да е внесена държавна такса в размер на 2% от търсената сума + 3лв за издаване на изпълнителен лист по сметка на районния съд по местоизпълнението или местожителството на длъжника.
5. Молба до председателя на районния съд- прилага се оригиналът на записа, документ за внесена държавна такса, удостоверение за актуално състояние на длъжника и молителя-ако са търговци,доказателства, че записът е бил предявен на длъжника/някои съдилища издават изпълнителен лист и без това изискване/.
Въз основа на издадения изпълнителен лист се подава молба до съдия изпълнителя като предварително се внася държавна такса за образуване на изпълнително дело в размер на 5 лв.Ако с тази молба искате налагане на запор, респ.възбрана - още по 5 лв.,пак посочените удостоверения, оригиналния изпълнителен лист. Може да поискате съдия-изпълнителя да наложи забрана за напускане пределите на страната на длъжника Ви на основание чл.76,т.3 от Закона за българските документи за самоличност.Може да поискате съдия-изпълнителя да направи справка в данъчното за притежаваните от длъжника недвижими имоти, МПС, банкови сметки.
harmaiani
 

Re: Как да получа изпълнителен лист

Мнениеот Attorney at Law » 18 Яну 2005, 10:33

Приемам тази бележка и допълвам,че преди да се пристъпи към издаването на изпълнителен лист, длъжникът(платецът) по ЗЗ трябва да бъде надлежно "поканен" да плати - това се нарича "предявяване на ЗЗ за плащане" съгл. чл.582, ал.2 ТЗ: Записът на заповед, платим на определен срок след предявяването, трябва да се предяви на издателя до една година от издаването. Издателят трябва да удостовери върху документа, че му е предявен, да постави дата и да се подпише. Срокът след предявяването тече от датата, удостоверена от издателя върху записа. Отказът на издателя да удостовери предявяването или да постави дата се установява с протест съгласно чл. 496 ТЗ, чиято дата се смята като начало на срока след предявяването. За справка: за предявяването/протестирането и други действия, извършването на които следва да се установи по безспорен начин е препоръчително да се използва нотариус (нотариални покани).
:-)))
Attorney at Law
 

Re: Как да получа изпълнителен лист

Мнениеот evgo » 18 Яну 2005, 11:50

На практика препатилите искат да им бъде издаван ЗЗ с условието "без протест и без разноски".
По-интересен стои въпросът относно срока за предявяване за плащане, който съгласно чл.491 ТЗ е на падежа или в един от двата следващи работни дни - за ЗЗ, които са издадени с падежи на определен ден или на определен срок след издаването или след предяването. А пък ЗЗ издадени на предявяване съгласно чл.487 ТЗ са платими с предявяването им, но в срок от една година от издаването им, ако не е уговорен по-къс или по-дълъг срок.
Предявявайте ЗЗ за плащане преимуществено чрез нотариус, по този начин пестите нерви и печелите сигурност, е стига и нотариуса да може да връчи ЗЗ на длъжника. А ако последния го няма, не е в България, какво правим?
evgo
 


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron