начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

Ипълнитело производство



Ипълнитело производство

Мнениеот Сашо » 29 Яну 2005, 21:47

Едно лице ми дължи сума. Имам изпълнителен лист. Ще насоча вземането си към едно ателие негова собственост, но ипотекирано в банка -ипотеката изтича 2014 година. Според съдия изпълнителя може да излезе на търг това ателие. Въпросът ми е ,дали банката има право да се възпротиви на този търг, и ако е така какво да направя?
Сашо
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот LakeG » 29 Яну 2005, 21:57

Няма да се възпротиви,освен ако не държи особено много на лихвите си за следващите 10 години:),но ще удовлетворят първо нея, а за Вас каквото остане...
LakeG
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот галина » 30 Яну 2005, 12:07

В кой съд е този съдия? Не че нашите са по-добри,но пък чак толкова......
галина
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот monteskio. » 30 Яну 2005, 12:24

Здравейте,
Съдия изпълнителят е правилно ви е казал. След като имота е индивидуализиран със самия опси се налага възбраната. Публичната продан се извършва в рамките на 1 месец. В описа се отбеляза има ли и какви са тежестите бърху недвижимия имот. Ако се насочна изпълнение върху имот, който е ипотекиран се изпаща съобщение на този ипотекарен кредитор за датата на описа и датата на проданта. Ако това лице получи изп. лист, то се присъединява като взискател. В случай, че не се присъедини - удовлетворява се вземането на единствения взискател, а останалата сума от публичната продан се връща на длъжника.



MONTESKIO
monteskio.
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот gega » 30 Яну 2005, 12:54

Приятелю, не говори глупости, прочети си по-добре ГПК, казано е с думи прости!
gega
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот monteskio. » 30 Яну 2005, 12:57

И кое по точно не е така?
monteskio.
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот monteskio. » 30 Яну 2005, 13:00

Чл. 389. (Изм. - ДВ, бр. 124 от 1997 г.) (1) При продан на ипотекиран имот, която се извършва не по вземането на ипотекарния кредитор, съдия - изпълнителят му изпраща съобщение за насрочването на описа и проданта.
(2) В случаите на чл. 382 и 383 ипотекарният кредитор, ако пожелае, взема участие наравно с другите кредитори.

ч.л. 350. (1) През всяко време на изпълнението, докато разпределението не е изготвено, могат да се присъединят в производството и други кредитори на същия длъжник.

Чл. 354. (Изм. - ДВ, бр. 124 от 1997 г.) (1) Кредиторът, в полза на когото е било допуснато обезпечение чрез налагане на запор или възбрана, се счита за присъединен взискател, когато изпълнението е насочено върху предмета на обезпечението. Припадащата се на обезпечения кредитор сума се запазва по сметката на съдия - изпълнителя и му се предава, след като представи изпълнителен лист. Тази сума се разпределя между останалите взискатели или се връща на длъжника, ако обезпечението бъде отменено.
(2) Същото важи и за ипотекарния и заложния кредитор, както и за кредитора с право на задържане.

Чл. 355. (Изм. - Изв., бр. 90 от 1961 г., изм. - ДВ, бр. 124 от 1997 г.) Ако събраната по изпълнителното дело сума е недостатъчна за удовлетворяване на всички взискатели, съдия - изпълнителят извършва разпределение, като най-напред отделя суми за изплащане на вземанията, които се ползуват с право на предпочтително удовлетворение. Остатъкът се разпределя между другите вземания по съразмерност.

Чл. 136. Ползуват се с право на предпочтително удовлетворение в реда, по който са изброени, следните вземания:
1. вземанията за разноски по обезпечаването и принудителното изпълнение, както и за исковете по чл. 134 и 135 - от стойността на имота, за който са направени, спрямо кредиторите, които се ползуват от тези разноски;
2. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 1999 г., в сила от 1.01.2000 г.) вземанията на държавата за данъци върху определен имот или за моторно превозно средство - от стойността на този имот или на моторното превозно средство;
3. вземанията, обезпечени със залог или ипотека - от стойността на заложените или ипотекирани имоти;
4. вземанията, заради които се упражнява право на задържане - от стойността на задържаните имоти; ако това вземане произтича от разноски за запазване или подобрение на задържания имот, то се удовлетворява преди вземанията по т. 3;
5. вземанията на работници и служащи, произтичащи от трудови отношения и вземанията за издръжка;
6. вземанията на държавата, освен тия за глоби;
7. (зал. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.)
8. (зал. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.)
(Ал. 2, изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Вземанията по т. 5 и 6 се удовлетворяват предпочтително от цялото имущество на длъжника.
Вземанията с еднакъв ред се удовлетворяват съразмерно.
Освен присъдените лихви, правото на предпочтително удовлетворение обхваща лихвите, изтекли след започване на принудителното изпълнение, както и лихвите за годината, която го предхожда.


Чл. 137. (Ал. 1, изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Когато законът не определя реда за удовлетворяване на едно вземане, на което дава право на предпочтително удовлетворение, това вземане се изплаща след вземанията по т. 6 на предходния член.
Когато особени закони постановяват, че някои вземания трябва да се изплатят преди всички други, те се изплащат след вземането по т. 1 на чл. 136, а когато конкурират помежду си, те се изплащат съразмерно.

Кое от горе-изложеното не ти стана ясно gega?
monteskio.
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот gega » 30 Яну 2005, 13:22

"Ако това лице получи изп. лист, то се присъединява като взискател. В случай, че не се присъедини - удовлетворява се вземането на единствения взискател, а останалата сума от публичната продан се връща на длъжника." Ето това не е вярно! Ипотекарният кредитор е ПО ПРАВО присъединен взискател, поради тази причина не е необходимо да подава молба за присъединяване - цитираният от теб чл. 354 (1) ГПК. Поради тази причина припадащата се на обезпечения кредитор сума ВИНАГИ се запазва (ако някой пишман съдия-изпълнител не извърши грубо нарушение на закона) по сметка на съдия-изпълнителя и му се предава, след като представи изпълнителен лист. Тази сума се разпределя между останалите взискатели или се връща на длъжника, едва след каето обезпечението бъде отменено или обезпеченото с ипотеката задължение бъде изпълнено.
Искрено се надявам, че това малко разяснение те е било от полза! Извини ме, че нарекох твоите думи глупости, не съм желаел да те засягам! А и твоят отговор бе по същество, за което още веднъж ти благодаря:)))
gega
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот monteskio. » 30 Яну 2005, 13:48

Така е, донякъде си прав.Аз имах точно това предвди - ако не се представи изпълнителен лист или бъде отменено обезпечението - то сумата се връща.А ипотекарния кредитор е присъединен по право - аз се изразих неточно.)))


MONTESKIO
monteskio.
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот gega » 30 Яну 2005, 14:06

Дори и да не се представи изпълнителен лист, сумата не се връща, а се ЗАПАЗВА по сметка на съдия-изпълнителя, докато не бъде прекратено ипотечното право. И за да бъде по ясно, ще ти дам един практически пример! Ако обезпеченото с ипотеката вземане не е все още изискуемо, няма да имаш правно основание за издаване на изпълнителен лист, но всички други кредитори, дори и хирографарни, могат да поискат изнасяне ипотекирания имот на публична продан. И за да се охранят интересите на ипотекарния кредитор, паричното вземане се запазва по сметка на съдия-изпълнителя, докато не му бъде издаден изпълнителен лист. Или се освобождава тази сума, след като ипотечното право бъде прекратено!
И не мога да разбера, защо смяташ че съм "донякъде" прав!:))))))
gega
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот monteskio. » 30 Яну 2005, 14:43

Колега gega,
Налице ще е изискуемо вземане за сумата, за която е ипотекиран имота, а така също и за разноските относно ипотеката, изп.прозиводство, ако длъжникът със своето поведения и действия се постави в неплатежоспособност. В този смисъл кредиторът на едно срочно изпълнение ( в случая Банката като обезпечен кредитор може да поиска предсрочно изпълление на задължението. Тази възможност е установена в общите правила при договора за заем - "ако не се платят една или две вноски...". Това може да послужи като основанието за издаване на изпълнителен лист.))) Не си ли съгласен?


MONTESKIO
monteskio.
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот gega » 30 Яну 2005, 14:55

Съществуват много способи за предсрочна изискуемост и не само тези посочени в чл. 71 ЗЗД или 432 ТЗ. Банките в договора за банков кредит използват неудачната правна формулировка - при еди какво си неизпълнение банката може да направи кредита предсрочно изискуем! Това по своето правно естество не е нищо друго, освен разваляне на двустранен договор от изправния кредитор по чл. 87 ЗЗД. Но тъй като възникналите от този договор парични задължения в повечето случаи са разсрочени, то това задължение е периодично, поради което развалянето на договора няма ретроактивно действия, а действа за напред. В този случай банката може да иска договорната лихва до развалянето на договора, главницата и законната лихва след развалянето до окончателното изплащане на паричното задължение. Много често обаче е уговорена мораторна неустойка, която неудачно е наречена наказателна лихва!
Така че по въпросът ти - не виждам някакъв проблем банката да участва пряко в разпределението, в случай че й бъде издаден изпълнителен лист, въз основа на влязло в сила определение за издаване на ИЛ въз основа на несъдебно изпълнително осонвание. Но, струва ми се, че не така бе поставен казусът!:)))
gega
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот Сашо » 31 Яну 2005, 22:52

Уважаерми gega и monteskio,
До тук разбрах, че аз ще бъда евентуално присъединен взискател и ако остане нещо за мен ще го взема. Но има и един друг проблем, този имот върху който искам да насоча вземането си, а и както знете той е ипотекиран в банка. Проблемът е че това ателие е запечатано от РДНСК поради незаконно строителство има дело от (длъжника)- собственик на ателието срещу директора на РДНСК ,за уж неточности незнаел, какво да събори, а то е 80см заграбено от него въздх- собственост на други. Делото загуби във втора инстанция, сега се жалва в София. Важното,е че той има нормален нотариален акт за това ателие.
Питането ми е: Пречка ли е това запечатване за моето насочване към това ателие- за да взема парите които ми дължи длъжника-собственик. Или да изчакам приключване на делото.
Сашо
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот enigma » 01 Фев 2005, 02:41

Въпросите пред тебе следва да са на първо място: 1) ще остане ли за тебе нещо след като се приспадне сумата по ипотеката на банката (малка поправка, тя, а не ти си присъединен кредитор) и 2) Дали изобщо някой ще иска да купи имот, часто от който може да бъде съборена и ако поиска на каква цена.

А дали подобно запечатване представлява забрана за сделки с имота ще проверя утре в закона. Може и някой конкнретно запознат колега също да се включи.
enigma
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот evgo » 01 Фев 2005, 12:42

Много добре gega.
Само с едно не съм съгласен - правната формулировка е "при неизпълнение на следните условия и/или задължения от страна на длъжника: ............., банката ИМА ПРАВО да обяви кредита за предсрочно изискуем".
А едно от условията които банките определят като предпоставка за предсрочната изискуемост е: "при предприемане на действия за принудително изпълнение срещу предмета на обезпечението по договора за кредит, предприети от трети лица". Т.е. банките имат право да предприемат действие за принудително събиране на вземането си веднага от момента в който узнаят, че срещу предмета на обезпечението им по договора за кредит друго лице е насочило вземането си, независимо от падежа на кредита.
В този аспект на мисли - за питащия - образувате ли изп.дело, по което насочите вземането си от продажбата на този имот, ще предизвикате присъединяването на банката /по право/.
Не чакайте, действайте. Но и имайте предвид предупреждението на enigma, защото: Ще получите нещо от продажбата на имота, ако остане след удовлетворяване на банката.
Пресметнете си таксата за издаване на изп.лист, описът е 1% от интереса, таксата на вещото лице се определя от СИ. Не забравяйте да впишете възбрана.
Проблемът с ДНСК е много сериозен. Няма ли вписана възбрана обаче, няма пречка за извършване на сделката. Но това ще се отрази както на интереса за закупуване, така и на оценката от вещото лице.
evgo
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот Сашо » 01 Фев 2005, 21:43

Уважаеми evgo,
Вашето подробно обяснение мибеше много от полза. Имам да вземам 1820 лв. Имам изпълнителен лист, такстата според Вас трябва да платя 18.20лв. + такса за вещо лице. Какво ще стане обаче, ако никой не го вземе, доколкото знам след месец от обявлението също се намалява стойността на имаота на търга, а после какво следва? Бих ли могъл аз да го взема, независимо от ипотеките, които тежат върху имота и касаят ли ме мен? А ако банката постави лице и го вземе на стойността на ипотеката?
Сашо
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот evgo » 02 Фев 2005, 12:26

Изпълнителното производство не е толкова елементарно. Определено ще ти трябва правна помощ. Най-елементарното нещо, което мога да кажа е, следното:
1.Цената на имота се определя от вещо лице, назначено от съдия-изпълнителя и тя е обикновено пазарната цена на имота.
2.Цената, която ще претендира банката е размера на кредита плюс лихви и такси.
В тоя ред на мисли ако знаеш какво е задължението, обезпечено с ипотека на този имот, можеш да пресметнеш какво ще остане за теб. Естествено, че ипотеката те касае, защото банката е преди теб. Можеш, разбра се да "вземеш" имота, но трябва на тайния търг при СИ да предложиш най-високата цена. Освен това, в изпълнителното производство има и други начини за удовлетворяване на вземането, стига длъжникът да има и друго имущество или банкови сметки.
evgo
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот enigma » 02 Фев 2005, 18:36

А ако няма купувачи, можеш за поискаш да ти го възложат на цената от оценката. В този случай сумата, която ще платиш ще отиде по сметката на банката, която е присъединен кредитор и с това въпросът за тебе приключва. Но си проблем на твоя фактически интерес.
enigma
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот Сашо » 02 Фев 2005, 21:47

Първо искам да точня, че кредитора не е банка, а една бизнес кооперативна организация, която чрез своята взаимоспомагателна каса дава заем. Това научих, днес, но едва ли има значение. Според мен вещото лице дали едно или двама ще оценят реално имота, а не както на бизнес кооперацията и се иска. Освен ако се подкупят вещите лица. Интересното е в случая, че ако оценката е по-малка, както в същност ще бъде, какво ще стане с длъжника, тъй като той няма нищо друго на негово име? Аз разбира се, ,тъй като ще бъда на второ място по вземане няма да взема нищо, нопоне мога да го купя по евтино, тъй като ДНСК ще събори част от покрива. Разбира се от сумата евентуално, за която ще го купя ще се приспаднат моите 1820лв.
Сашо
 

Re: Ипълнитело производство

Мнениеот Иван Димитров » 03 Фев 2005, 22:23

Банката няма правно основание да се противи.За сега такъв ни е закона.След като СИ започва изп.производство против ипотекирания имот,то Банката ще не ще трябва да встъпи в това производство,като има право на предпочитателно удовлетворяване от получените суми от продажбата на имота-гарантираността на ипотеката.Ако остане нещо за Вас след това,и ако няма държавни вземания можете да го получите от СИ.
Иван Димитров
 


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron