начало

ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

Чл.328, ал.1, т.12 КТ вр. чл.59 ЗЗКИ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Чл.328, ал.1, т.12 КТ вр. чл.59 ЗЗКИ

Мнениеот rosi_i » 23 Апр 2008, 14:43

Колеги, попадали ли сте на практика, според която отнемането на достъп до класифицирана информация, който се изисква по длъжностна характеристика за съответната длъжност, се тълкува като обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор?
Не успях да намеря такава, но считам, че в такава хипотеза няма друго валидно правно основание за прекратяване на трудово правоотношение.
Ще съм благодана на колегите, които споделят становище или практика! Само се чудя защо при обективна невъзможност за изпълнение е необходимо предизвестие - обикновено това са факти, които настъпват извън волята на страните по правоотношението и проявяват действието си незабавно. Би следвало de lege ferenda да се предвиди при основанията без предизвестие.
В конкретния случай работодателят или трябва да изплати обезщетение по чл.220, ал.1 или да държи лицето на работа в срока на предизвестие, без да работи, което е лишено от всякаква логика.
rosi_i
Потребител
 
Мнения: 196
Регистриран на: 01 Окт 2006, 15:19

Мнениеот rosi_i » 23 Апр 2008, 19:39

Колеги, надявам се, че липсата на коментари не означава непременно липса на интерес!
Да разбирам ли, че никой няма становище или практика?
Може би малко разяснение във връзка с въпроса:
Става дума за трудово правоотношение в учреждение, в което всички служители имат определено ниво на достъп до класифицирана информация.
Към момента на възникване на правоотношението такъв достъп е бил налице и по конкретния казус. С оглед осъществили се по-късно факти(неясно какви са, тъй като отказът и отнемането на достъпа не се мотивират), към настоящия момент работодателят е уведомен, че за определено лице е отменен достъпът. Същият, както вече поясних, е условие за изпълнение на функциите по приета длъжностна характеристика.
Като пряка последица от отнемането на достъпа до КИ, лицето не може да изпълнява в цялост трудовите си задължения и би следвало работодателят да прекрати договора му.
Въпросът е за релевантното основание - считам, че следва да се приложи чл.328,ал.1, т.12 КТ и опитах да намеря практика за подкрепа или съответно опровержение на становището ми.
Не успях, поради което моля колегите със становище или опит, да го споделят, разбира се, ако имат желание.
rosi_i
Потребител
 
Мнения: 196
Регистриран на: 01 Окт 2006, 15:19

Мнениеот Гост. » 23 Апр 2008, 23:10

..
Последна промяна poli_g на 26 Дек 2012, 18:55, променена общо 1 път
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Мнениеот rosi_i » 23 Апр 2008, 23:41

Благодаря, poli_g. Понеже и аз се спрях на същото основание, като единствено приложимо и законосъобразно, но не разполагах с практика специално във връзка със ЗЗКИ (който е сравнително нов закон), предпочетох да потърся и мнение на колеги.
Според мен фактическия състав е налице - юридически факт - акт на външен за страните по правоотношението орган, който подлежи на незабавно изпълнение; липса на възможност да се повлияе на факта или на последиците от него; и в същото време - невъзможност за страните да поддържат правоотношението при това положение.
Вече посъветвах работодателя в този смисъл, включително и за необходимостта да изплати обезщетение по чл.220 КТ, ако прекрати преди изтичане на предизвестието.
Приятна вечер!
rosi_i
Потребител
 
Мнения: 196
Регистриран на: 01 Окт 2006, 15:19


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron