начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

Завеждане дело за лихви



Завеждане дело за лихви

Мнениеот Н.Ников » 14 Апр 2004, 23:49

След много перипетии и плащане на рекет осъдих Общината да ми върнр неправомерно взета сума.Адвоката ми(бивш прокурор) обаче не е вписал в иска лихвите(минаха четири години),като е забравил и за хонорара си,за който нямам и документ.
Мога ли сега да заведа иск за лихвите за тези години и за някъкво обещетение за пропуснати ползи и т.н. срещу общината и евентуално срещу адвоката си?
Също така общината започна да изплаща сумата на части една година след потвърждението от ВКС.Мога ли да обжалвам това?
Н.Ников
 

Re: Завеждане дело за лихви

Мнениеот harmaiani » 20 Апр 2004, 10:20

Съгласно чл.111 ЗЗД вземанията за лихви се погасяват с изтичането на тригодишна давност, така че ми се струва, че нищо не можете да направите. Е, разбира се можете да заведете едно безсмислено дело с презумпцията, че давността не се прилага служебно, но предполагам, че техният юрисконсулт ще възрази за изтекла давност и искът Ви ще бъде отхвърлен като неоснователен.
Що се отнася до втория ви въпрос - има ли образувано изпълнително дело или общината доброволно плаща?
harmaiani
 

Re: Завеждане дело за лихви

Мнениеот Н.Ников » 21 Апр 2004, 23:27

Obshtinata izplashta po silata izpylnitelen list,kojto be izdaden April minalata godina.I vse pak ot koga teche tazi davnost?Ot momenta na zavezhdane na iska pred rajonen syd ili ot okonchatelnoto vlizane na reshenieto na syda v sila(sled reshenieto na VKS)?
Н.Ников
 

Re: Завеждане дело за лихви

Мнениеот harmaiani » 23 Апр 2004, 09:25

Давността за лихвите започва да тече от забавата на длъжника, т.е.от определения ден за изпълнение или след покана.С предявяването на иска относно лихвите давността се прекъсва и започва да тече нова давност.Вашият адвокат е трябвало да предяви следното искане:да се присъдят лихви от деня на забавата до предявяване на иска,както и лихвата от предявяване на иска до окончателното изплащане на сумата. Искането за лихви след предявяване на иска е можело да се направи и пред въззивната инстанция съгласно чл.116,ал.3 от ГПК. Иначе без направено искане от Ваша страна съдът не може да се произнесе относно лихвите.Въпреки че същите са акцесорни спрямо главницата,давността относно тях не се прекъсва с предявяването само на искането за главницата.Изводът е, че давността спрямо тях е изтекла.
harmaiani
 

Re: Завеждане дело за лихви

Мнениеот dido324 » 26 Апр 2004, 22:42

Аз водя подобно дело и исках да попитам адвокатът ти какъв % взе от обещетението ти ,освен хонорара си.
dido324
 

Re: Завеждане дело за лихви

Мнениеот слави » 27 Апр 2004, 20:11

защо давността спрямо тях да не се прекъсва със завеждането на самото дело, съобразно общите правила?
а и има ли пречка да се търсят лихви за три години назад, ако не могат да се търсят от деня на забавата?
слави
 

Re: Завеждане дело за лихви

Мнениеот gega » 27 Апр 2004, 22:24

Всичко е вярно, само че вземане против държавата и общините не може да се удовлетворява по принудителн ред! Но това не означава, че кметът на съответната община може да злоупотребява с тази нормчативна привилегия за общините. Най-късно в бюджета на следващата бюджетна година, трябва да се предвиди такъв разход! В противен случай - трябва да се образува наказателнопроизводство против съответното длъжностно лице!
gega
 


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron