начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

Относно Гарантираните Вземания (ГВРС)

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Относно Гарантираните Вземания (ГВРС)

Мнениеот dimitarous » 25 Май 2009, 00:13

Здравейте, фирмата в която работих до края на миналата година в момента не извършва дейност и е натрупала огромни задължения, които активите и не могат да покрият. След като напуснах обезщетението ми за неизплозван платен годишен отпуск не ми бе изплатено. Интересува ме при условие, че фирмата бъде обявена в несъстоятелност мога ли да потърся това обезщетение въз основа на Закона за гарантираните вземания. Сумата възлиза на 2300 лева, а доколкото съм запознат обезщетението, което изплаща държавата е в размер на 3 начислени, но неизплатени работни заплати.
Благодаря предварително за помощта!!!
dimitarous
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Май 2009, 00:08

Re: Относно Гарантираните Вземания (ГВРС)

Мнениеот prnedev » 25 Май 2009, 00:43

Кога напуснахте? Всъщност, копирам ви направо текста от закона, а вие ще прецените отговаряте ли на условията

Чл. 3. Гарантирани вземания на работниците и служителите по този закон са начислени и неизплатени:
1. трудови възнаграждения, дължими по индивидуални и колективни трудови договори;
2. парични обезщетения, дължими от работодателя по силата на нормативен акт.
Чл. 4. (1) (изм. доп. бр. 48/2006 г.) Право на гарантирани вземания по този закон имат работниците и служителите, които са или са били в трудово правоотношение с работодателя по чл. 2, независимо от срока му и от продължителността на работното време, и на които правоотношението:
1. не е прекратено към датата на обнародване на решението по чл. 6;
2. е прекратено през последните три месеца преди датата на обнародване на решението по чл. 6.
(2) Лицата по ал. 1 могат да ползват права по този закон, при условие че работодателят е осъществявал дейност най-малко 6 месеца преди началната дата на неплатежоспособността, съответно свръхзадължеността, посочена в решението по чл. 6.
Чл. 5. Невнасянето на дължимите вноски по този закон от работодателя не лишава правоимащите работници и служители от гарантираните вземания.
Чл. 6. (изм. доп. ДВ бр. 34, бр. 48/2006 г.) Правото на гарантирани вземания за работниците и служителите по чл. 4, ал. 1 възниква от датата на обнародване в "Държавен вестник" на съдебното решение за:
1. откриване на производство по несъстоятелност;

2. откриване на производство по несъстоятелност с едновременно обявяване в несъстоятелност;
3. откриване на производство по несъстоятелност, обявяване в несъстоятелност и прекратяване на производството по несъстоятелност поради недостатъчност на имуществото за покриване на разноските по производството.


За размера чл.22 ал.3 ЗГВРС -
Когато вземанията на работниците или служителите по чл. 4, ал. 1, т. 2 са само за начислени, но неизплатени парични обезщетения за сметка на работодателя, дължими по силата на нормативен акт или колективен трудов договор, гарантираното вземане е в размер на неизплатените обезщетения, но не повече от четирикратния размер на минималната работна заплата, установена за страната към датата на прекратяване на трудовото правоотношение, ако са били в трудово правоотношение със същия работодател повече от три месеца.


т.е. не повече от 960 лв.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 79 госта


cron