начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Отмяна на дарение-помощ

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отмяна на дарение-помощ

Мнениеот sisita » 15 Дек 2009, 17:43

Колеги, търся решения на ВКС или на други съдилища,с които се отхвърля иск за отмяна на дарение.В Сиелата почти нищо не ми върши работа.Основното,на което искам да наблегна е,че дарителят си е запазил правото на ползване и живее в огромен апартамент,който може да отдава под наем частично т.е.може да се издържа от имуществото си.Според първоинстанционният и въззивния съд обаче възможността била хипотетична и не трябвало да му се създават такива неудобства.
Ще съм много благодарна,ако някой минал по този път помогне,защото ще пиша касационна жалба тези дни. :idea:
sisita
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 26 Мар 2009, 20:24

Re: Отмяна на дарение-помощ

Мнениеот bebitor » 15 Дек 2009, 21:09

Решение № 375 от 9.05.2003 г. на ВКС по гр. д. № 937/2002 г., II г. о., докладчик съдията Борислав Белазелков

Бюлетин на ВКС бр. 4/2003 г., стр. 28

чл. 227, ал. 1, б. "в" ЗЗД

Не може да бъде отменено дарение, когато дарителят е в състояние да реализира месечен доход над размера на средната за страната работна заплата.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
За да постанови обжалваното решение, въззивният съд е приел, че ищцата не се нуждае от издръжка, тъй като получава месечна пенсия в размер на 180 лв., има спестявания в размер на 700 лв. и разполага с възможността да допълва средствата за издръжката си, като отдаде под наем част от ползваното само от нея четиристайно жилище в центъра на гр. С.
Върховният касационен съд, състав на Второ гражданско отделение намира, че правилно и в съответствие с изискванията на закона, въззивният съд е приел, че ищцата може да се издържа от имуществото и доходите си, поради което не е изпаднала в нужда от издръжка. Когато издръжката се претендира от лице, което има право да я получава по закон или по договор, размерът на сумата необходима за издръжка не се преценява абстрактно, а според конкретните нужди на правоимащия с оглед начина на живот, който той обикновено води. Ако задълженото лице разполага със съответните възможности или е поело задължението за издръжка по "силата на договор, размерът на присъдената сума може да варира в широки граници. Когато обаче издръжката се претендира като проява на признателност за извършено дарение, не може да се приеме, че дарителят е изпаднал в нужда от издръжка, въпреки че може да реализира месечен доход над размера на средната за страната работна заплата. Съответно отказът на надарения да допълва средствата за издръжка над такъв размер не може да бъде квалифициран като проява на непризнателност. Отмяната на извършено дарение е изключителна мярка, която се допуска от закона само ако непризнателността е приела драстична форма.
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе


Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron