начало

10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия 10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия

реституиране на наследствени земи

Казуси за недвижими имоти


реституиране на наследствени земи

Мнениеот lampion » 06 Юли 2010, 14:12

По повод измененията по реституирането на наследствени земи от февруари 2007 год. и м-ц май същата година /отпадане доказването със свидетели и прекратяване от 13 май 2007 год. заявяването на горепосочените пред поземлените комисии/ как може да се заявят наследствени и непотърсени досега наследствени земи от съответните наследници?
lampion
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 12 Ное 2007, 20:37

Re: реституиране на наследствени земи

Мнениеот Гост. » 06 Юли 2010, 15:23

Никак.

И аз съм имала наследствени 12 декара в Бояна, освен разни апетитни места из столицата, ама късно...
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: реституиране на наследствени земи

Мнениеот lampion » 19 Юли 2010, 22:23

А спор за материално право? Може ли да се заведе дело срещу тези, които са получили имота като обезщетение вместо своя собствен?
lampion
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 12 Ное 2007, 20:37

Re: реституиране на наследствени земи

Мнениеот Гост. » 19 Юли 2010, 22:31

:roll: Ако разбирате.... отделно има и ТР по този въпрос.

Решение № 911 от 2.08.2007 г. на ВКС по гр. д. № 1654/2007 г., IV г. о.
"Собственост и право", бр. 11/2007 г., стр. 36
чл. 11, ал. 2 ЗСПЗЗ
Неправилното становище на поземлената комисия, че е налице спор за материално право не може да ангажира съда и да доведе до разглеждане на такъв иск, ако същият е недопустим. Земеделски земи, които не са заявени за възстановяване или за които не е предявен иск по чл. 11, ал. 2 ЗСПЗЗ в срока по § 22 от ПЗР на ЗИД ЗСПЗЗ - ДВ, бр. 13 от 2007 г., не могат да бъдат предмет на спор за материално право по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ.
------------------------

Ищците са поддържали в първоначалната искова молба и в хода на делото, че процесиите имоти са им възстановени от поземлената комисия, но неправомерно са завзети и се владеят от ответниците. За да отхвърли така предявения ревандикационен иск, въззивният съд е приел, че той е обусловен от преюдициален спор по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ, който ищците също не са успели да проведат успешно, тъй като не са доказали, че имотите, описани в нотариален акт № 180/1943 г., на името на наследодателя им К. Б. са били негово притежание и към момента на образуване на ТКЗС, както и че са идентични с имотите, претендирани от ищците в настоящото производство.


В частта, с която е прието, че е налице преюдициален спор за собственост, становището на въззивния съд към настоящия момент се явява неправилно. От представените по делото писмени доказателства във връзка с производствата по възстановяване на земеделските земи пред поземлената комисия е видно, че както ищците, така и ответниците, са заявили за възстановяване земи, които са принадлежали на техните наследодатели, и исканията им са удовлетворени изцяло. Според въззивния съд ответниците са твърдяли, че имотите, описани в нотариалния акт на К. Б., са принадлежали на техния наследодател и затова съдът е приел, че за тези земи има спор за материално право по смисъла на чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ. Това по принцип е правилно, но зависи и от наличието на други предпоставки, които трябва да се съобразят по реда на чл. 188, ал. 3 ГПК.


Спорът по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ съществува, когато две страни твърдят собственост спрямо един и същ имот към минал момент - образуването на ТКЗС, и то във връзка с евентуалното му възстановяване. Спорът е допустим както когато има вече постановени решения на поземлената комисия, така и когато земите са заявени, но не са възстановени, тъй като поземлената комисия изчаква решението на съда. При досегашната съдебна практика се приемаше, че и при незаявени земи искът по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ е допустим, тъй като съществуваше безсрочната възможност чрез иск по чл. 11, ал. 2 ЗСПЗЗ да се стигне до възстановяване на имотите. Съгласно § 22 от ПЗР на ЗИД ЗСПЗЗ - ДВ, бр. 13 от 2007 г. обаче срокът за предявяване на исковете по чл. 11, ал. 2 ЗСПЗЗ се ограничи до три месеца от влизането в сила на този закон - т. е. до 13.05.2007 г.


В настоящия случай ответниците не са заявили за възстановяване земите, които са предмет на делото. Дори и да твърдят или да докажат, че преди образуване на ТКЗС тези земи са били на техния наследодател, няма процесуална възможност да поискат възстановяването им, тъй като срокът за предявяване на иск по чл. 11, ал. 2 ЗСПЗЗ е изтекъл. От друга страна, всичко, което са поискали, им е възстановено и не е предмет на производството по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ къде се намират възстановените им имоти. Искът по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ има смисъл само ако след произнасяне по него ще се реши на кой от двамата претенденти следва се възстанови земята. При сегашната променена законодателна обстановка и поради липсата на заявление за тези земи от ответниците искът по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ е станал недопустим и по него не се дължи произнасяне. Следва да се посочи и съображението, че ако искът по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ се разгледа и се приеме, че земите са били на наследодателя на ответниците, би се стигнало до положение на тях да им се възстановят повече имоти от тези, които са поискали, което е недопустимо. От друга страна, неправилното становище на поземлената комисия, че е налице спор за материално право, не може да ангажира съда и да доведе до разглеждане на такъв иск, ако същият е недопустим. Когато със съдебно решение се установи, че няма спор за материално право, спряното от поземлената комисия производство по възстановяване на земите следва да бъде продължено.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: реституиране на наследствени земи

Мнениеот namakak » 20 Юли 2010, 02:24

Всъщност не се знае как бихте доказали земи на вашия наследодател,с които се е възпозвал някой незнайно как и вие в същото време сте пропуснали срока за реституиране от укрити документи.Ичма го и този момент,така че от горепосочения закон Поли,идват още наколко незнайни ,които с практиката стават и дознайни.Възможно е като заинтересовани лица,възможно е от укриване на документи,или от администривни неуредици.
Към автора на темата,трябва ви вещ адвокат,в административните дела.На първо четене,констативен нотариален акт със съседи,или свидетели в друг възивен съд.В другият съд ще трябва да оспорвате поземлено решение възоснова дори и на закъсняло ваше представяне на документи.Възоснова на тяхното решение вие можете да предявите иск за материален спор.
Така че,вижте първо с какво решение ще ви излезе Поземлена комисия.Ако излезе с отрицателно и вече се спазва срока по заданиеята по предния отговор,то такавата служба би трябвало да я затворят.Защото съгласете се скици и решения в законов срок вече би трябвало да се вадят и от общините,не от нищоработещите Поземлени комисии.Закона установява ,че не са нужни за решения.А там единствено делодството вади скици и решения от преди години.Така че тази служба може да се съкрати и принесе в общината.
Така че пробвайте.Има ли право Поземлена комисия да излезе с решение след 2007г.,след като закона преустановява това.
Много ще ни е интересно да разберем,дали има нужда държавният бюджет от тази служба вече. :twisted:
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 44 госта


cron