начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Временно Удостоверение

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Временно Удостоверение

Мнениеот tanqgeog » 29 Юли 2010, 13:11

Колеги, бихте ли споделили мнение според вас кой упълномощава член на СД по чл. 167 от ТЗ - да подписва временни удостоверения? В 167 пише, че временното удостоверение се подписва от "упълномощен член" на СД. Много често в Уставите на АД пише, че Изпълнителният Директор (или Председателя на СД например) подписва Временните Удостоверения. Но се замислих дали това не е порочна практика, защото по този начин един вид ОС упълномощава член на СД. Струва ми се по-логично СД да упълномощи някой от своите членове да ги подписва... Какво мислите?
tanqgeog
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Юли 2010, 15:29

Re: Временно Удостоверение

Мнениеот apknokia » 06 Авг 2010, 14:41

ОС има обща компетентност, ТЗ изброява само примерно неговите правомощия. В устава могат да се предвидят други – т.11 от чл. 221, с което, според мен, законодателят е искал да подчертае всеобхватната компетентност на ОС. Компетентността на СД, като единствен изпълнителен орган на АД, се определя със закон и с устава на АД, които очертават нейните рамки. За разлика от компетентността на ОС, тази на СД не може да се разглежда разширително, а единствено ограничително. В този ход на мисли законът конкретно посочва хипотезата, при която СД може законосъобразно да предостави представ. власт на някой от членовете си и да я оттегли при необходимост. СД не разполага с правомощието да овластява когото и да било от състава си с подписването на врем.удостоверения, поне законът не му е предоставил това с изрична разпоредба.
По различен начин стоят нещата с ОС – въпреки че липсва изрична разпоредба, която да постави в компетентността на ОС упълномощаването на член от СД да подписва врем.удостоверения, с оглед общата компетентност на ОС съвсем естествено решаването на този въпрос да се извърши от основния орган на управление. Съображения в полза на това могат да бъдат намерени в принципните правомощия на ОС да избира и освобождава членовете на СД и НС, назначава и освобождава експерт-счетоводители, ликвидатори, т.е. да определя овластените лица.
Струва ми се практиката е правилна. Кое е порочното според Вас?
apknokia
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 25 Мар 2010, 13:31
Местоположение: България


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron