начало

„Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка „Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка

Ипотека след възбрана



Ипотека след възбрана

Мнениеот kalahan2008 » 18 Яну 2011, 22:07

По принцип широко разпространеното мнение е, че ако се учреди ипотека възрху имот, който преди това е възбранен от съдебен изпълнител, то в този случай ипотеката не създава привилегия.
Обаче Софийски апелативен съд е на съвсем друго мнение в следното решение:
Р Е Ш Е Н И Е
№ 1082
Гр.София, 27 юли 2009г.

В и м е т о н а н а р о д а

СОФИЙСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД, Гражданска колегия, 4 състав в закрито заседание на двадесет и седми юли през две хиляди и девета година в състав:
Председател: Веселка Марева
Членове: Нели Куцкова
Даниела Стоянова

като разгледа докладваното от съдия Марева гр.д. № 1447 по описа за 2009 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производство по чл. 274 във вр. с чл. 463 ГПК.
Подадена е жалба от „Л. М” ЕООД, чрез адв. А. М., срещу решение на ВдОС от 30.03.2009г., с което е потвърдено разпределението по чл. 460 ГПК на получена сума от публична продан по изпълнително дело № 20077240400025 на ЧСИ В. Т..
В жалбата се поддържа, че решението е незаконосъобразно и постановено при съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Съдът е приел за законосъобразно извършеното разпределение, без да съобрази, че ипотеката е вписана след наложените възбрани, така че възбраните предхождат законната ипотека на АСПК. По този начин съдът не е спазил правилото на чл. 174 ЗЗД. Изтъкват се доводи, че чрез разпределението е нарушена поредността на вписванията и неправилно е дадено предимство на законната ипотека. Иска се отмяна на решението и извършване на ново разпределение със съобразяване на вписаната възбрана за 97 000лв. в полза на жалбоподателя.
Ответниците по жалбата „К.” ООД, АСПК и АДВ – В. не вземат становище.
Жалбата е адресирана и е изпратена за разглеждане на ВКС, който с разпореждане от 09.06.2009г. е изпратил делото на настоящата инстанция по компетентност.
САС като разгледа жалбата, приема следното:
Пред ВдОС е подадена жалба от „Л. М” ООД – взискател по изп.д. № 20077240400025 на ЧСИ В. Т. срещу извършено от ЧСИ разпределение на получената при проведената публична продан сума 150 055лв. Твърди се, че при направеното разпределение неоснователно като присъединен взискател е включена Държавата чрез АСПК и Община В.. Според жалбоподателя Държавата има вземане към РМД ”Б. 2000”ООД, с. К., а длъжникът „К.” ООД не е правоприемник на това РМД. Също така се изтъква, че законната ипотека на държавата върху имота е вписана на 12.12.2008г. и поради това държавата не може да се счита за кредитор с право на предпочтително удовлетворение. С оглед на подробно изложените доводи се иска извършване на ново разпределение на получената сума, при което продажната цена да се разпредели между държавата чрез АДВ – с вземане 263,37 лв., Община В. с вземане 251,52лв. за дължими местни данъци и такси, и останалата част се разпредели между взискателя и АСПК пропорционално на вземанията им.
Присъединеният взискател АПСК е депозирал възражение срещу жалбата.
Установява се от приложеното изпълнително дело, че страни в изпълнителното производство са: взискател „Л. М” ООД и длъжник „К.” ООД, като предмета на делото е събиране на парично вземане 97 000лв. Извършена е публична продан на имот на длъжника като с протокол от 20.01.2009г. за купувач е определен взискателя „Л. М” ООД при цена 150 055лв.
С извършеното разпределение от 09.02.2009г. ЧСИ е разпределил получената сума по следния начин: първо, на основание чл. 136, т.1 ЗЗД разноски за изпълнението на взискателя и такса за ЧСИ; второ, на основание чл. 136, т.2 ЗЗД сумата 251,52лв. дължим данък сгради и такса смет; трето, на основание чл. 136, т.3 ЗЗД останалата сума 140 013,37лв. за ипотекарния кредитор АПСК. При това положение сума за разпределение за взискателя „Л. М” ЕООД не е останала.
Вземането на Община В. за данъци и такси е установено с удостоверение на л.168 от изп.дело, а вземането на АСПК, произтичащо от учредена законна ипотека върху същия имот е установено от удостоверението за тежести на л. 172 и сл. от изп. дело, както и от молбата за вписване на ипотеката, изискана от ЧСИ и приложена към изпълнителното дело – л. 179 и сл. Видно от молбата вземането на АПСК е в размер на 315 317,38лв.
С обжалваното решение № 152 от 30.03.2009г. ВдОС е приел, че разпределението е правилно, като изложил доводи, че Държавата се счита за присъединен взискател относно публичните вземания към длъжника, а също такъв взискател е и този, чието вземане е обезпечено с ипотека върху продавания имот. В случая такъв взискател е АПСК с оглед законната ипотека от 12.12.2008г., за която ЧСИ е надлежно уведомен. Съдът на последно място е изтъкнал, че всъщност с жалбата взискателят оспорва вземането на присъединения взискател АПСК, което не може да стане по този ред, а по реда на чл. 464 ГПК.
Настоящият състав намира, че изводите на ВдОС са правилни.
Разпределението е акт на съдебния изпълнител, с който той определя кои притезания подлежат на удовлетворяване, какъв е редът за удовлетворяването им и каква сума се полага за пълно или частично изплащане на всяко едно от тях. Разпределението предпоставя няколко взискатели по същото изпълнение и недостатъчност на сумата, постъпила по изпълнението за цялостното удовлетворяване на всички взискатели. Процесуалните правила за присъединяване на взискатели са уредени в разпоредбите на чл. 456 - чл. 459 ГПК, съгласно които присъединяването става с писмена молба на присъединяващия се, към която той прилага изпълнителния си лист. Освен присъединяване по молба на кредитор законът регламентира и т.нар. присъединяване по право. При него съдебният изпълнител е длъжен служебно да вземе предвид вземането на присъединения кредитор, като отдели сума за неговото удовлетворяване. На първо място, присъединен по право кредитор е държавата за дължимите й данъци, публични и други вземания (чл. 458 ГПК). В случая това е вземането с размер 251,52лв. в полза на Община В.. Присъединени по право са и кредиторът, в чиято полза е било допуснато обезпечение на иск чрез запор или възбрана върху обекта на изпълнението, започнато от друг кредитор. Присъединени по право са също ипотекарният кредитор, заложният кредитор и кредиторът с право на задържане, когато изпълнението се насочва върху ипотекарния имот или заложената вещ. Съгласно горното с основание АПСК е приета за присъединен взискател въз основа на законната ипотека върху имота.
При извършване на разпределението според реда на привилегиите, посочен в чл. 136 ЗЗД, ЧСИ правилно е формирал първия и втория ред на удовлетворените вземания. Спорният въпрос по частната жалба е за третия ред по разпределението, касаещ вземания по чл. 136, т.3 ЗЗД – обезпечени със залог или ипотека върху имота и по-конкретно за конкуренцията на вземанията на жалбоподателя и на АПСК. Несъмнено е, че вземането на АПСК попада в третия ред на вземанията, тъй като то е обезпечено със законна ипотека. Без значение е кога тази ипотека е вписана, след като е налице към момента на извършване на публичната продан и ЧСИ е уведомен за нея – чл.459, ал.2 ГПК. Според жалбоподателя „Л. М” ЕООД неговото вземане следва да бъде включено в същия ред, тъй като е обезпечено с възбрани. Тук следва да се посочи, че действително в полза на „Л. М” ЕООД са вписани няколко възбрани върху същия имот видно от удостоверението за тежести като една от тях е вписана от ЧСИ след образуване на изпълнителното дело – тази от 15.01.2007г. Разпоредбата на чл. 459, ал.1 ГПК визира вземания, за които е допуснато обезпечение чрез налагане на възбрана и прогласява тези кредитори за присъединени взискатели. Но тези присъединени взискатели не се явяват привилегировани кредитори по чл. 136, т.3 ЗЗД, тъй като законът прогласява за такива единствено тези, чиито вземания са обезпечени със залог или ипотека. А вземането на „Л. М” ЕООД несъмнено не е такова. Поради това то не попада в третия ред на привилегиите по чл. 136, т.3 ЗЗД и не може да се конкурира с това на ипотекарния кредитор. Тук от съществено значение е разграничението между вписване на възбрана като обезпечителна мярка и вписване на ипотека. Ипотеката създава привилегия за кредитора, който я е наложил, а вписването на възбрана не създава привилегия, а цели само да запази имуществото на длъжника. Затова при определяне на привилегиите по чл. 136 ЗЗД е без значение реда на вписване на възбрана и ипотека, понеже едното вземане е привилегировано, а другото – не. Наведените съображения относно размера на вземането, обезпечено със законна ипотека, са неоснователни. Ипотеката обезпечава вземането в посочения от кредитора размер, за който е извършено вписването – чл. 174, пр.1 ЗЗД. В случая е видно, че законната ипотека е вписана за вземане в размер на 315 317,38лв. и този размер не подлежи на намаляване от съдебния изпълнител или от съда в производството по разпределение.
Що се отнася до наведените доводи относно липсата на правоприемство между „Б. 2000” ООД и длъжника „К.” ООД, те също не могат да бъдат разрешавани в производството по извършване на разпределение. Такава проверка следва да е извършена от съдията по вписванията при вписване на законната ипотека и съдебният изпълнител, както и съдът в настоящето производство, не могат да приемат, че такова вземане и ипотека не съществуват. Ако оспорва съществуването на вземането на присъединения взискател, жалбоподателят има възможност да се защитава по реда на чл. 464 ГПК, което не е сторил.
При горните изводи обжалваното решение следва да бъде потвърдено. Воден от изложеното САС, 4 състав

Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА решение № 152 на ВдОС, Гражданска колегия, постановено на 30.03.2009г. по гр.д. № 148/2009г., с което е потвърдено извършеното от ЧСИ В. Т. разпределение на получена от публична продан сума по изпълнително дело № 20077240400025.
Решението не подлежи на обжалване.

Председател: Членове: 1. 2.


Какво излиза? Излиза, че всеки длъжник, който притежава имот, който е възбранен от съдебен изпълнител, може да "прецака" своя хирографарен кредитор, като учреди ипотека в полза на някое свързано лице. Според мен това е неправилно, тъй като по този начин се заобикаля разпоредбата на чл. 451, ал. 2 ГПК, съгласно която са относително недействителни по отношение на наложилия възбраната кредитор всякакви разпореждания с имота, а учредяването на ипотека несъмнено е действие на разпореждане с имота (ТР 91/1974г. на ВС).
Проблемът обаче е, че САС е последна инстанция по жалбите срещу разпределения по изп. дела на съдебни изпълнители с район на действие САС (т.е. почти цяла Западна България).
Само на мен ли ми се струва, че това решение е неправилно?
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4243
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот ludi » 19 Яну 2011, 07:51

Нямам думи, това вече ме разби. Къде отиде непротивопоставимостта на невписаните към момента на налагане на възбраната актове. Пак младши съдии и съдебни помощници решават съдби, а съдията само се подписва, какво значи там някакво си изпълнително дело.
ludi
Потребител
 
Мнения: 236
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:45

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот portokal » 19 Яну 2011, 09:43

Къде отиде непротивопоставимостта на невписаните към момента на налагане на възбраната актове.

Аха. :shock:
И според мен е неправилно. :oops: Не, разбира се, защото възбраната създавала привилегия (както явно е твърдял жалбоподателят и е искал да бъде включен в същия ред), а заради непротивопоставимостта на ипотеката на всички присъединени кредитори.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот chadel » 19 Яну 2011, 11:05

+ 1 kalahan и portokal. Предполагам, че съдът така е отсъдил, защото жалбоподателите са обжалвали на грешно основание.
chadel
Потребител
 
Мнения: 649
Регистриран на: 12 Апр 2006, 20:10

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот inspectora » 19 Яну 2011, 15:26

РЕШЕНИЕ № 1082 от 27 юли 2009г. по гр.д. № 1447/2009 на САС написа:Тук от съществено значение е разграничението между вписване на възбрана като обезпечителна мярка и вписване на ипотека. Ипотеката създава привилегия за кредитора, който я е наложил, а вписването на възбрана не създава привилегия, а цели само да запази имуществото на длъжника. Затова при определяне на привилегиите по чл. 136 ЗЗД е без значение реда на вписване на възбрана и ипотека, понеже едното вземане е привилегировано, а другото – не.

Общо взето това са основните мотиви, които споделям като принцип.
Правилно обаче е и, че
kalahan2008 написа:Според мен това е неправилно, тъй като по този начин се заобикаля разпоредбата на чл. 451, ал. 2 ГПК, съгласно която са относително недействителни по отношение на наложилия възбраната кредитор всякакви разпореждания с имота, а учредяването на ипотека несъмнено е действие на разпореждане с имота (ТР 91/1974г. на ВС).

И решението би било неправилно АКО ипотеката беше договорна!!! :idea:
В случая не знам за какво точно става въпрос, но имайки предвид предпоставките за вписване на законна ипотека и фактът, че процесната е в полза на АПСК /както и предполагайки, че най-вероятно се касае за закупен чрез приватизация имот/, си мисля, че не сме в противоречие с 451 ... :arrow: "важат" с пълна сила горепосочените мотиви на решението ... А това, че ипотеката е вписана на по-къден етап, е без значение именно защото е законна - т.е. длъжникът не е извършил разпореждане!
kalahan2008 написа:Какво излиза? Излиза, че всеки длъжник, който притежава имот, който е възбранен от съдебен изпълнител, може да "прецака" своя хирографарен кредитор, като учреди ипотека в полза на някое свързано лице.

... няма как да бъде извършено такова "прецакване" ... точно заради 451 ;)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот portokal » 19 Яну 2011, 15:42

Прав си всъщност, инспекторе. Ипотеката може да бъде и законна, а вписването на законна ипотека не е разпореждане от длъжника.

Но според чл. 453 на присъединените кредитори не могат да се противопоставят "прехвърлянето и учредяването на вещни права, които не са били вписани преди възбраната". Само този текст изброява какво не може да се противопостави на кредиторите, които се ползват от възбраната, а той не говори за разпореждане от длъжника. 451 само казва, че длъжникът се лишавал от правото да се разпорежда.

Имам предвид, ако смятаме ипотеката за вещно право, значи излиза, че непротивопоставимостта важи и за законната. Ако не я смятаме, значи и договорната я няма в чл. 453.

Може да пропускам нещо. :oops:

P.S. Пропускам нещо, да - чл. 452, ал. 2. :D
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот inspectora » 19 Яну 2011, 19:10

Ами ако изхождаме от тезата, че вещните права са само numeros clausus /която аз споделям/ ...
И после, че законовата ипотека не е действие на разпореждане /щото за разлика от договорната не е зависима от волята на носителя на правото на собственост/ ...
И после цитираната от мен част от мотивите на обсъжданото решение /които също споделям напълно/ ...
:arrow: :idea: Конкретното решение намирам за съвсем правилно ... И както казах, друго би било ако ипотеката беше договорна ... Но и тук възниква въпросът: Ако е договорна, но самото вписване е било след възбраната, което на практика малко трудно може да стане, но все пак теоретично е възможно ... :twisted: ?
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот n_ikito » 19 Яну 2011, 21:11

Следва да се съобразят няколко неща...... вписването на ипотеката има конститутивно действие (166 ЗЗД).... договорна или законна, няма значение, преди вписването тя не съществува. Ако се разграничи (а то следва) от дълга за който се учредява, възниква въпрос как се противопоставя на кредитора по ИД, нещо възникнало по-късно... :?: .........Доста автори считат, че ипотеката е вид вещно право (Венедиков примерно). , а и не бива да се вторачваме толкова във вещните права, защото по логиката Ви наем (аренда) вписани след възбраната биха били противопоставими.... :oops:
n_ikito
Активен потребител
 
Мнения: 1007
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот inspectora » 20 Яну 2011, 10:37

n_ikito написа:... вписването на ипотеката има конститутивно действие ... преди вписването тя не съществува ...

Но вписването на ипотеката /договорна/ не е моментът на извършване на разпореждането /учредяването и/ - т.е. веднъж имаме разпореждане /изповядването на договора за ипотека/ и втори път вписване /да кажем завършване на фактическия състав по учредяването, ако се приеме, че се касае за фактически състав, а не за неспазена форма докато няма вписване ;) - всъщност разпореждането си е разпореждане - извършва се с договора, а учредяването, т.е. вписването, си е вече отделна работа ;) /. Преди вписването няма ипотека, но това не значи, че няма извършено разпореждане /за договорната говоря - мисля, че за законовата е ясно, след като никой не апострофира горните ми разсъждения ../, моментът на извършването на което е важният в случая /а не толкова вписването/!!!
ГПК говори за недействителност на разпореждане, извършено след възбраната - не за вписване /нищо, че последното е конститутивно/ ...
Наем /аренда/ биха били противопоставими ако са вписани след възбраната - абсолютно ... но само такива, които не са действие на разпореждане /т.е. такива до 3г./. И това е съвсем резонно според мен /тези над 3 години ще са си недействителни разпореждания, извършени след възбраната => няма да могат да и се противопоставят .../
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот gudio » 20 Яну 2011, 11:11

inspectora написа:...Наем /аренда/ биха били противопоставими ако са вписани след възбраната - абсолютно ... но само такива, които не са действие на разпореждане /т.е. такива до 3г./. И това е съвсем резонно според мен /тези над 3 години ще са си недействителни разпореждания, извършени след възбраната => няма да могат да и се противопоставят .../

:wink: Това отдавна е изпробвано от длъжниците - познай какво се случва с противопоставимите наем и аренда :lol: - чл.498, ал.2 ГПК... пък те да си се бранят "с иск за собственост" :mrgreen:
Решението на САС очевидно е плод на... :wink: сещате се какво. Поради което няма какво да го коментираме. Тъй като е срам за написалите го съдиЙ :lol: , да се надяваме, че едва ли някой ще последва техния пример в бъдеще 8)
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот gudio » 20 Яну 2011, 11:14

:shock: На всичкото отгоре с ужас забелязвам, че е писано от В.Марева, която винаги съм считал за много добър съдия... Майце си... :? :(
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот nk7702n » 20 Яну 2011, 11:24

Аз смятам, че както запорът и възбраната, така и залогът и ипотеката са действия с цел обезпечаване на вземанията. Никъде в закона, по - специално в ЗЗД, а пък и другаде не е казано, че ипотеката е вещно право, въпреки теоретичните спорове в тази насока, чл. 149 ЗЗД : " Залогът и ипотеката обезпечават..." И къде при учредяването на договорна ипотека се касае за разпоредително действие? В ЗЗД пак е казано, че с договора се учредява ипотека, не се прехвърля имотът, само се обезпечава вземането.
Така че е възможно заобикалянене на разпоредбата на чл 451 ал.2 от ГПК, дотолкова доколкото вземанията, за които са учредени залог или ипотека, са привилегировани по смисъла на чл. 136 от ЗЗД, а пък от друга страна ипотеката не е дефинирана като вещно право на разпореждане / договорната, както твърди inspectora / Посоченото решение не съм го чела, ще го погледна по - късно!
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот inspectora » 20 Яну 2011, 11:34

nk7702n написа:И къде при учредяването на договорна ипотека се касае за разпоредително действие?

А какво действие е? На управление? :lol:
... моля Ви престанете да ни осветлявате за невежеството си за елементарни неща ... вече за не знам кой ли път ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот gudio » 20 Яну 2011, 11:37

nk7702n написа:Посоченото решение не съм го чела, ще го погледна по - късно!...

Дали е разпореждане ипотеката - има доста дискусии в този форум. Не е вещно право, поне според преобладаващите мнения не само у нас, но и в чужбина вече (при нас Петко Венедиков е пионер в твърдението, че НЕ е вещно право, противно на писаното по-горе). Но, че е разпореждане и то по-силно от много учредявания на вещни права, е безспорно, защото обикновено :wink: води до публична продан на имота.
Решението на САС явно е целяло защита на държавния интерес пред този на някакъв кредитор. Понеже цялата конкретика не е ясна и аз ще взема да си посмекча :oops: мнението по адрес на състава...
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот nk7702n » 20 Яну 2011, 11:46

П.С. По - горе съм писала чл. 451 ал.2, имах впредвид 452 ал.2 от ГПК
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот n_ikito » 20 Яну 2011, 11:48

gudio написа:при нас Петко Венедиков е пионер в твърдението, че НЕ е вещно право, противно на писаното по-горе


Признавам си ...сбърках... :oops:
n_ikito
Активен потребител
 
Мнения: 1007
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот inspectora » 20 Яну 2011, 11:49

gudio написа:
inspectora написа:...Наем /аренда/ биха били противопоставими ако са вписани след възбраната - абсолютно ... но само такива, които не са действие на разпореждане /т.е. такива до 3г./. И това е съвсем резонно според мен /тези над 3 години ще са си недействителни разпореждания, извършени след възбраната => няма да могат да и се противопоставят .../

:wink: Това отдавна е изпробвано от длъжниците - познай какво се случва с противопоставимите наем и аренда :lol: - чл.498, ал.2 ГПК... пък те да си се бранят "с иск за собственост" :mrgreen:

Е то въвода си е въвод /предава се владение/ ... въпросът за противопоставимостта на вписани наемни отношения /наемателят е държател/ си е отделен - въвода извършвате срещу владелеца, а не срещу наемателя-държател ;) - според мен той може да си търси правата по наема /говорим за вписан договор след възбраната/ и срещу нововъведения собственик ;) ... друг е въпросът, че тук евентуално може да се мисли и за намесване на 135 ЗЗД ... въпреки че това ще трябва да се прави от взискателя, а не от новия собственик ... абе не ми се навлиза толкова дълбоко сега :)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот nk7702n » 20 Яну 2011, 11:57

При цялото ми уважение към колегите, писали по - горе, и по - специално inspectora, тук не става въпрос за невежество, а за различни тълкувания на правни институти и правни норми! Освен че не е вещно право ипотеката, не е и разпореждане, а може да доведе до такова, ако се стигне до публична продан! Независимо от характера на ипотеката - договорна или законна, те водят до един и същи резултат, според мен!
След като чл. 452 ал.2 говори за разпореждания, а ипотеката не е такова, значи би могло да се заобиколи тази разпоредба по някакъв начин!
Може и да греша, нямам практика точно по този въпрос, изказвам мнение просто!
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот portokal » 20 Яну 2011, 11:57

inspectora написа:според мен той може да си търси правата по наема /говорим за вписан договор след възбраната/ и срещу нововъведения собственик
И според мен може.

gudio написа:Но, че е разпореждане и то по-силно от много учредявания на вещни права, е безспорно, защото обикновено води до публична продан на имота.

Но законната ипотека се вписва без волята на длъжника и няма как да е разпореждане от негова страна.
То ще е суперрядък случай законна ипотека да не е вписана още веднага след самото придобиване на имота от длъжника, а по-късно, но явно може да се случи.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Ипотека след възбрана

Мнениеот gudio » 20 Яну 2011, 12:21

portokal написа:
inspectora написа:според мен той може да си търси правата по наема /говорим за вписан договор след възбраната/ и срещу нововъведения собственик
И според мен може.

8) Айде, още един пирон в ковчега на кредиторите и погалване с перце на бузките Андрешкови...
Да си търси к`вот` си иска - при въвод, както знаем, от имота се гонят и държатели, държащи имота за подлежащия на отстраняване владелец - а това е и въпросният "противопоставим" наемател (който обикновено има договор за 10 години при предплатена авансово наемна цена за целия период на договора :lol: ). В крайна сметка, не мога да разбера защо в БГ напоследък ама абсолютно и безусловно се е наложило "буквалното" тълкуване на закона и никой аджеба не гледа каква е целта, духът и др. (явно струващи ви се за "празни приказки от еврейски учебници" работи) на разпоредбите. Нещо там per argumentum a fortiori :roll: - значи, по-силното (разпорежданията) са непротивопоставими, а по-слабото (наемчета, арендички и прочие хитринки андрешкови) - те не са, `щото закона го четем буквално и това е :evil:
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Следваща

Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron