начало

Внезапно почина окръжният прокурор на Кюстендил Ангел Байрактарски Внезапно почина окръжният прокурор на Кюстендил Ангел Байрактарски

Как се пълни хазната?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как се пълни хазната?

Мнениеот DEKAH » 07 Мар 2011, 18:00

Ако не знаете ще ви кажа. Хазната се пълни с откази по ЗТР.

Цял ден чета откази. Явно хорицата се надяват да си увеличат ДМС-тата, като вкарат някой лев допълнително в хазната. 99% от клиентите искат работата да стане бързо. На никой не му се чака да се жали в съда. Все пак 25% от приходите отиват в прословутата агенция.

Това е цитат от един доклад на Министерство на правосъдието за периода от 2009-2011 година.

За Агенция по вписванията разпределението е в съотношение 25 на сто за ДМС на служителите ангажирани в дейността на регистъра и 75 на сто за повишаване на тяхната квалификация и материалната база. На тази основа заложените допълнителни разходи за ДМС и издръжка са в размер:
За 2009 г. – 562 500 лв.за ДМС и 1 687 500 лв. за издръжка
За 2010 г. – 562 500 лв.за ДМС и 1 687 500 лв. за издръжка
За 2011 г. – 450 000 лв.за ДМС и 1 350 000 лв. за издръжка
Предвидени са и допълнителни средства за утвърдените за 2008 г. 90 щ.бр. със специален статут – длъжностни лица по регистрация, които съгласно промените в закона за Търговския регистър от 2008 г. преминават от служебни в трудови правоотношения с основна заплата 1328 лв.
Необходимите допълнителни средства за заплати на длъжностните лица по регистрация са в размер:
За 2009 г. – 1 735 431 лв.за заплати и 311 010 лв. за осигурителни вноски.
За 2010 г. - 1 908 973 лв.за заплати и 614 689 лв. за осигурителни вноски.
За 2011 г. - 2 099 873 лв.за заплати и 634 162 лв. за осигурителни вноски.
В средствата са включени прослуженото време и увеличение с 10 на сто на основната заплата от 01.01.2010 г. и 30.20 % осигуровки за сметка на работодателя.


Тези парички, ще получат, ако изпълнят плана.
Ще си позволя да цитирам едно част от едно интервю
Наистина ли няма пари?
- Приходите на Агенцията от Търговския регистър са между 55 и 80 млн. лв. годишно, а разходите по него -около 10-12 млн. лв. Това означава, че спокойно може да отдели около 1% от приходите, за да обезпечи технологично работата на регистъра. В Закона за Търговския регистър в глава 5 са посочени принципите на самофинансиране, в които пише, че 25% от приходите отиват за материална база, развитие на услугите и т.н. Това обаче не се случва и никога не се е случвало. Парите за регистрите винаги са се отпускали по милост, в краен случай, след огромен напън от страна на Министерството на правосъдието. Причината е, че събраните пари от агенцията отиват в единната бюджетна сметка в БНБ, а разходите й се включват като част от бюджета на Министерството на правосъдието.


След като мина вълната от откази заради новата МАЛОУМНА декларация сега започват да се заяждат за дреболийки.

Хем ще пълним хазната /криза е/, хем ще има ДМС.

Халал да са им...
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: Как се пълни хазната?

Мнениеот jasta13 » 07 Мар 2011, 19:35

И аз отдавна подозирам, че създадоха с порочната си практика, един непресъхващ рог на изобилието :evil: . Много красива картинка се получава. От една страна отказ до отказ. В случай на жалба до съда- пак такса (добре де по- малка е- ларж са, засега). Миналата година в началото на юни месец, НАП поде доста успешна рекламна кампания, разпращайки честитки до няколко десетки хиляди "щастливци", в следствие на която няколкостотин хиляди се юрнаха и чинно в индианска нишка внесоха своята лепта към АВп. Към днешна дата, в следствие на небивалия интерес към сайта на ТР и недостатъчната му техническа обезпеченост, достъпът до него е почти невъзможен, което пък ме кара да прогнозирам засилен интерес към издаването на УАС. Просто биха казала, че са си вързали гащите отвсякъде. Остава само нормотворците да поизменят ЗТР (тъй и тъй са се захванали), като в чл.38 отменят ал.4 Превишаването на приходите от таксите по този закон над разходите за финансиране на дейностите по водене и съхраняване на търговския регистър е основание за намаляване размера на таксите за следващата финансова година, че нещо ми е трън в очите, а и в алинея 2 да махнат думичката "само".
Пък ние ще наливаме (като сме безделници, да не сме без празници).
alea jasta est
jasta13
Младши потребител
 
Мнения: 90
Регистриран на: 28 Сеп 2006, 13:38

Re: Как се пълни хазната?

Мнениеот monteskio » 08 Мар 2011, 21:58

Здравейте колеги,

Както се казва - "нищо не е случайно". За тези откази - не ми се говори.. Относно изискването за декларация по чл. 141 ал.8 ТЗ - няма такова задължение по закон. Видно от разпоредбите по-напред в ТЗ, че за вписване на ООД в ТР не се изисква подобна декларация. Аналогично на този извод е и че декларацията по чл. 142 ТЗ също не е задължителна при регистрация. По аргумент за обратното - видно от нормите относно регистрацията на ЕТ, е необходимо да се приложи спесимен И декларация че ф.л. не е лишено да упражнява търговска дейност...Следователно законодателят никъде не е указал, че декларация по чл.141 ал.8 ТЗ трябва да се прилага. Той управителя ако извършва дейност, а са налице обстоятелствата по чл.141 ал.8 ТЗ си носи наказателна отговорност ...Дали ще се представи декларация или не - не е доказателство, ама нейсе...

Така и тук идва момента - дали да се обжалва пред ОС и да се изчака около месец / поне тък във Варна отнема толкова време и да се плати такса 25 лв. или да се подадат отново документите и да се заплати НАНОВО такса и нещата да приключат по-бързо....

Нещо повече - лично аз смятам, а и защо да не се инициира една "вълна"от колегите тук за de lеge ferenda" в Закона за Търговския Регистър с разпоредба в следния смисъл - при нередовност на заявлението и приложените документи - същото да бъде оставено без движение и да се даде подходящ срок за отстраняването им - едноседмичен ....примерно.

Ама не би .......


Аз преди време си имах "работа" с институциите по подобен повод ...След около две години затишие си видях "предложението" за промяна в закона - реализирано, но макар и малко видоизменено, се е запазил смисъла, което е добре все пак ...Както каза колегата преди мен "DEKAH"ХАЛАЛ ДА ИМ Е ..., но защо да е така .....

Все пак искаме да сме Европейци .. и да ги "Стигнем Американците" , както пееше навремето Тошко Колев ....

Дали ? !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: Как се пълни хазната?

Мнениеот monteskio » 08 Мар 2011, 22:18

Да продължим темата ..според чл.25 ал.4 ЗТР, съдът разглежда жалбата срещу отказа по реда на глава 21 - обжалване на определения ... Там има една разпоредба, която може да се използва ..поне аз лично ще опитам - чл. 278 ал.2 изрч.2 ГПК - съдът може да събира доказателтва ...... В тази връзка спорд мен е допустимо да се представи липсващата декларация, която законодателят пък не изисква ..и съдът да отмени отказа на това основание, ако не намери друго - с оглед на представените нови доказателства....Това е принципът на "позитивното право" ...

Хайде - ако има резултат - ще се информираме своевременно.
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron