начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

дарен имот

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


дарен имот

Мнениеот petkova_sp » 26 Фев 2014, 18:57

Здравейте,
Искам да попитам възможно ли е дарителят да бъде лишен от право на доживотно ползване на имот от собственика? Има ли изобщо варианти това да се случи? Благодаря!
petkova_sp
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Фев 2014, 18:53

Re: дарен имот

Мнениеот ivan_lawyer » 26 Фев 2014, 19:27

Възможно е, но при много ограничени хипотези.

Какво точно Ви притеснява.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5362
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: дарен имот

Мнениеот petkova_sp » 26 Фев 2014, 19:58

Не може да се твърди, че се упражнява насилие, тоест до нищо крайно не се стига. Имотът е купен от трето лице, майка на съпругата. След развод имотът се дарява от двамата родители на детето, което в този момент е малолетно. Майката живее на друго място от дълги години, а бащата продължава да се разпорежда през тези дълги години, без да е заплатил този имот (наясно съм за жалост, че реалният купувач в случая не е от значение). Купен е с тази цел преди години, да се ползва от детето в бъдеще, но това реално няма как да стане в тази ситуация. Възможно ли е да се реши този казус по правен път? Има ли разни пролуки в закона? Принципно съм наясно, че е почти невъзможно, но все пак... :(
petkova_sp
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Фев 2014, 18:53

Re: дарен имот

Мнениеот lanfear » 27 Фев 2014, 15:07

Аз нещо пак съм объркана. Да уточним - на чие име е имота в момента, и как е получен? Кой е разведен и с кого? Детето на колко години е в момента? Ако е непънолетно, у кого са родителските права? Кой живее в момента в имота, и на какво основание? И вие каква сте в цялата картинка? :)
lanfear
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 15 Юли 2009, 09:40

Re: дарен имот

Мнениеот petkova_sp » 27 Фев 2014, 15:51

Аз съм разведена преди доста години със съпруга си. Детето ни отдавна е навършило пълнолетие, то е собственик, а ние по договор имаме право на доживотно ползване. За жалост се възползва бащата, който дори не го е закупил. Възможно ли е той да бъде лишен от право на ползване и детето ми да да създаде вече нормално семейство в този дом. По договор зная, че и тримата имаме права и че по-скоро е морален казуса и все пак пролука в закона има ли? За жалост преди години не е било обмисляно адекватно как точно да се сключи договора, а и имахме брак все още. Благодаря ви предварително!
petkova_sp
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Фев 2014, 18:53

Re: дарен имот

Мнениеот lanfear » 27 Фев 2014, 16:21

А Вие как получихте апартамента от майка си?
lanfear
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 15 Юли 2009, 09:40

Re: дарен имот

Мнениеот petkova_sp » 27 Фев 2014, 17:43

По време на брака майка ми ни дава цялата сума за него с молбата да се предпише на името на детето, тоест ние като родители да направим дарение на детето, както и става.
petkova_sp
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Фев 2014, 18:53

Re: дарен имот

Мнениеот lanfear » 28 Фев 2014, 10:25

Т.е. първо сте го купили, с парите дадени от майка Ви, и след това сте го дарили на детето си?
Ако правото на ползване за двама ви със съпруга, вие също можете да живеете там, първо.
Иначе - иск по чл. 61 Закон за собствеността, заведен от детето Ви спрямо баща му. Кой плаща разходите на имота сега? Трябва да се докаже, че ползвателя не изпълнява задълженията си по ЗС -

Чл. 56. Правото на ползуване включва правото да се използува вещта съгласно нейното предназначение и правото да се получават добиви от нея без тя да се променя съществено.
Ползувателят не може да отчуждава своето право.
Чл. 57. Ползувателят е длъжен да плаща разноските, свързани с ползуването, включително данъците и другите такси, да поддържа вещта в състоянието, в което я е приел, и да я върне на собственика след прекратяване на правото на ползуване.
При предаване на имота се съставя опис. При липса на опис предполага се, до доказване на противното, че имотът е предаден в добро състояние.
Ползувателят не отговаря за овехтяването и изхабяването на вещта, които се дължат на обикновената употреба.
Той е длъжен да застрахова вещта в полза на собственика и да плаща премиите за застраховката, ако не е постановено или уговорено друго.
Чл. 58. Ползувателят е длъжен да съобщава на собственика за всяко посегателство върху собствеността.

Намерете адвокат, който да Ви прегледа документите, и да прецени има ли смисъл да се започва такова дело. Търсете такъв, който се занимава с вещно право, за да е наясно с нещата.
Не е невъзможно да се получи, но наистина ще е трудно.
Успех!
lanfear
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 15 Юли 2009, 09:40


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron