начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

Работа два на два по 12 часа - законно ли е?

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Работа два на два по 12 часа - законно ли е?

Мнениеот berto » 21 Апр 2022, 06:56

Здравейте,

в трудов договор със срок на изпитване работодател записва, че работното време и почивките са по схемата два работни, два почивни, като работните продължават по 12 часа, т.е. излиза, че една седмица човек работи сумарно 48 часа седмично. Извънреден труд ли са тези 8 часа повече седмично и има ли нарушение на чл. 146, ал. 3 /КТ?
berto
Потребител
 
Мнения: 423
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Работа два на два по 12 часа - законно ли е?

Мнениеот bvoykov » 21 Апр 2022, 08:27

Значи, когато имаме сумирано изчисляване на работното време (за това понякога се използва абревиатурата СИРВ), нещата са малко по-различни. Съгласно чл. 142, ал. 6 КТ максималната продължителност на работна смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, като продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа. Във Вашия случай тя е 48, което е под минимума. Това не означава, че човек може да си "бачка" така 4 седмици по 56 часа, щото ще изпадне в действително по-тежко положение от работещите 5 дена по 8 часа. Затова се гледа периодът на отчитане на СИРВ, който, според чл. 142, ал. 3 КТ може да бъде от 1 до 4 месеца. Какво означава това? Това означава, че отработените часове през отчетния период не следва да надхвърлят общия максимален брой часове на работа за целия отчетен период, сметнат подневно с нормалната продължителност на работното време (8 часа). Най-добре се илюстрира с пример. Ако отчетният период е 1 месец, смята се колко работни дни има в месеца и всеки ден носи по 8 часа. Така, април 22 г. има 19 раб. дни, щото покрай Великден се губи 1 петък и 1 понеделник. 19х8 часа прави 152 часа. Това означава, че при отчетен период от месец работникът или служителят не може да работи повече от 152 часа, като всеки 1 час над този период ще се счита за извънреден труд и, ако е по график, няма да е нарушение, защото е със знанието на работодателя (той изготвя график), зависи само дали служителят ще се съгласи. Така че седмичното работно време може да е макс до 56 часа, но не може всяка седмица да е така щото 56х4 реално дава 226 - много повече от 152. Вижте как е графикът на този работник или служител за целия отчетен период и сметнете часовете по работни дни, само тогава може да се установи дали има извънреден труд или няма.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 574
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Работа два на два по 12 часа - законно ли е?

Мнениеот berto » 21 Апр 2022, 10:00

В договора пише, че се работи при пълно работно време, по график, определен от работодателя (дословно пише това).

Сега, въпросът ми е следният, как така има едно предприятие (в случая работодателят е фирма за производство и продажба на хлебни изделия), която в трудовия договор пише това, което Ви написах в първото изречение от тоя коментар, и го определя това нещо като постоянно, т.е. не въвежда срок 1 до 4 месеца и да го прави за този срок, а го въвежда изцяло (безсрочно) за работника и работникът е длъжен или да се съгласи, или да няма трудов договор (не че този въпрос е стоял при подписването, просто му казват "работи се два на два по 12 часа", а в самия договор пише пълно работно време по график, определен от работодателя). И аз сега не мога да си обясня, като това е обичайна практика на работодателя за всички служители, или ако не за всички, то поне за тези, които продават в магазините, да работят по 12 часа, то какво е това животно - СИРВ ли е, извънреден труд ли е, какво е, и законно ли е, защото работникът не се компенсира. Той работи по график всеки месец в продължение на повече от 4 месеца и няма за него допълнителни почивни дни или бонуси към заплатата. Заплатата е "Х" всеки месец и всеки месец се работи 2 на 2, т.е. в продължение на повече от 4 месеца работникът работи 16 дни в месеца по 12 часа, което е 192 часа. Ако това е СИРВ, то трябва да е за ДО 4 месеца, а тук не е така. Фирмата няма КТД по чл. 142, ал. 4 /КТ.
berto
Потребител
 
Мнения: 423
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Работа два на два по 12 часа - законно ли е?

Мнениеот bvoykov » 21 Апр 2022, 12:48

По принцип за СИРВ се издава отделна заповед от работодателя, с която би следвало служителят да бъде запознат, поради което е нетипично в трудовия договор да бъде записано, че ще се работи по 2 дена през 2 дена по 12 часа, както, доколкото разбирам от последния Ви коментар, не е записано, а е посочено, че се работи на пълно работно време по график. Графикът също всеки служител следва да бъде запознат с него. От заповедта ще се види за какъв период е установено изчисляването на работното време. В договора пише на пълно работно време, за да се посочи, че при изчисляване на СИРВ часовете се смятат като за пълен работен ден, т.е. всеки един работен ден от месеца носи 8 часа, както бях посочил в дадения от мен по-горе пример. Само по трудов договор и устно обяснение от колегите му как се работи не можете да установите има ли нарушение или не. Трябват Ви и другите документи, които би следвало работникът или служителят да е получил, освен договора, включая заповедта за СИРВ и графика, по който ще работи. Ако всеки път се редуват 2 дена работа и 2 дена почивка, все някой ден може да попадне в рамките на официален празник, когато винаги се заплаща двойно съгласно чл. 264 КТ, което би създало друг проблем. Щом устно му е обяснено как се работи, явно просто са му разказали "кратката" история, а "дългата" - това ще е графикът, от който ще се разбере на какъв период се изчислява.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 574
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Работа два на два по 12 часа - законно ли е?

Мнениеот berto » 25 Апр 2022, 22:05

А тази заповед за СИРВ ако е така, че се работи по 12 часа, предполагам може да се издаде неограничен брой пъти в годината, защото в чл. 142, ал. 2 /КТ пише от 1 до 4 месеца?
berto
Потребител
 
Мнения: 423
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Работа два на два по 12 часа - законно ли е?

Мнениеот guest1 » 26 Апр 2022, 16:24

berto написа:А тази заповед за СИРВ ако е така, че се работи по 12 часа, предполагам може да се издаде неограничен брой пъти в годината, защото в чл. 142, ал. 2 /КТ пише от 1 до 4 месеца?

Имате предвид чл. 142, ал. 3 - нали?
Защото има и ал. 4
С колективен трудов договор по чл. 51б може да бъде определен период за сумираното изчисляване на работното време до 12 месеца. Браншовете и отраслите, в които може да бъде определен период за сумирано изчисляване на работното време до 12 месеца, се установяват с наредбата по ал. 2.


Тези неща по-подробно са разписани в „Наредба за работното време, почивките и отпуските”
Казаното в първият пост изобщо не кореспондира с текста
Чл. 9б. При сумирано изчисляване на работното време по чл. 142, ал. 2 от КТ се определя норма за продължителност на работното време за периода. Нормата се определя в часове, като броят на работните дни по календар, включени в периода на отчитане, се умножи по дневната часова продължителност на работното време, определено в трудовия договор.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2414
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Работа два на два по 12 часа - законно ли е?

Мнениеот bvoykov » 27 Апр 2022, 11:18

Не знам какво целите със задаването на въпроса по този начин с възможността работодателят да издаде за "неограничен брой пъти в годината" тази заповед. Тази заповед е чисто вътрешен документооборот и не е такава с инцидентен характер. Заповедта казва обичайно - "Въвеждам СИРВ (без да използва съкращението, разбира се) за служителите, заемащи длъжността "еди-какъв-си" с период на отчитане "еди-колко-си месеца". Не е нужно да се издава многократно, тя НЕ ВАЖИ за отчетния период, а реално докато не бъде отменена или изменена, просто нормата отработени часове се отчита на базата на работните дни в отчетния период. Важно е не толкова заповедта, колкото и авторитетно да звучи "заповед", а графиците. Обикновено едното предполага съществуването на другото.
Като бивш държавен служител работех едно време в звено с координационни и спомагателни функции спрямо работещите "на терен" служители, които работеха при СИРВ на смени, ние си бяхме на стандартен ненормиран работен ден, с разпределение на работното време в рамките на обичайното и съобразно Вътрешния правилник на цялостната държавна структура. За целта имаше издадена заповед от ръководителя на цялата държавна структура, с която се въвеждаше СИРВ за тази длъжност, която заемаха служителите "на терен". Беше въведено помесечно отчитане на СИРВ, като всеки месец се занимавахме да "натъманяваме" графици в една екселска таблица, която смяташе дните и нормите по формула, които се утвърждаваха от началника на сектора и по-висшестоящия началник - на отдела. Смятам, че в частния сектор, поне при изрядните работодатели, не би следвало да е по-различно при организацията на СИРВ и така се и прави.
Повече подробности за това как се смята и пресмята СИРВ има в Наредбата за работното време, почивките и отпуските, но там като цяло не е по-различно като алгоритъм от това, което Ви разказах в темата.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 574
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Работа два на два по 12 часа - законно ли е?

Мнениеот guest1 » 27 Апр 2022, 14:25

Съгласен съм с казаното от bvoykov, с добавките:
bvoykov написа:Обикновено едното предполага съществуването на другото.

Едното без другото е просто абсурд! Без график - няма гаранция, че работното време ще е без извънреден труд.
bvoykov написа:Смятам, че в частния сектор, поне при изрядните работодатели, не би следвало да е по-различно при организацията на СИРВ и така се и прави.

От моите наблюдения за работата на „честните частници” (документално изрядните) - точно така се процедира.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2414
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron