начало

Съдът не видя достатъчно доказателства, че МВР-шеф е ръководил престъпна схема с мигранти Съдът не видя достатъчно доказателства, че МВР-шеф е ръководил престъпна схема с мигранти

Принуждаване за напускане по "взаимно съгласие"?

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Принуждаване за напускане по "взаимно съгласие"?

Мнениеот dikobraz » 07 Дек 2005, 00:09

значи ситуацията е следната:
работя в една фирма която се занимава с уговаряне на срещи за други фирми(кол център) и поради прекратяване на договора ни с две от фирмите намалиха обема на работа. и в момента ни предлагат нови работни схеми и часове които не ни устроиват.

преди фирмата работеше от 10 до 22 като всеки си правеше сам часовете на работа имахме право да работим от 20 до 37 часа което се води непълен работен ден. пълния беше на 40 часа седмично. примерно имахме право сутрин работиме от 10-13 и вечер от 17 до 22. и така сами си правехме графика.

но сега променят следното: работно време от 10-19. максимално 20 часа на седмица. като на ден повече от 4 часа нямаме право. при това часовете трябва да са на веднъж. не може да са разкъсани.


тези условия не устроиват 80-90% от служителите понеже сме студенти и няма как да изпълним тези изисквания. и фирмата ни предлага ако не сме съгласни да напуснем по взаимно съгласие.

но ... ако напуснем по взаимно съгласие нямаме право на обещетение... освен това няма и да може да се регистрираме на борсата защотот правим 8 месеца във фирмата едва на 15 декември а трябва да подпишем промените на 12 декември...


пред нас стои следния казус:

или подписваме новите условия и приемаме промените или напускаме по взаимно съгласие.

какво е най-добре да правим в случая?
dikobraz
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 14 Ное 2005, 20:33

Мнениеот iata » 07 Дек 2005, 09:39

Zdravej, kolega,

Spored men ti vece znaesh otgovora,samo ce te e strah da go napravish:))
Kakto ti sam kaza pri prekratjavane po vzaimno saglsaie obezshtetenie njama. Osven tova nali znaete adresa na Oblastnata inspekcija po truda. Te mislja ce shte napravjat proverka na rabotodatelja,ako ima narushenie. Osven tova sadebnite proizvodstva po trudovopravni dela sa bezplatni za sluzhitelite.
Razbira se tova sa samo pravnite motivi. Vie mozhe bi imate i drugi.
iata
Потребител
 
Мнения: 416
Регистриран на: 07 Май 2002, 16:24

Мнениеот dikobraz » 07 Дек 2005, 22:19

колега, благодаря Ви за отговора. явно че ще трябва да се чете КТ и най вероятно да изчакам решението на фирмата за да видя кака ще е формулирано.
Успех на Вас
dikobraz
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 14 Ное 2005, 20:33

Мнениеот Счетоводителка » 09 Дек 2005, 16:44

в БТ може да се регистрирате и след прекратяване на договора по взаимно съгласие, но при други условия - чл.54б, ал.3 от КСО
но за да имате изобщо право на такова обезщетение трябва да сте осигурявани за всички рискове най-малко 9 месеца през последните 15 календарни преди прекратяване на осигуряването. има значение и как сте назначени - работно време, заплата.
а колкото до изменението на трудовото плавоотношение прочетете Глава 5, Раздел Х от КТ, както и Глава 7.
Счетоводителка
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 40 госта


cron