2025-04-30 0
Проектът "Mind the Gap! Съвместни действия на организациите на работниците и служителите за преодоляване на разликата в заплащането на жените и мъжете" е партньорски проект на 11 организации от 10 различни държави (България, Италия, Северна Македония, Черна гора, Малта, Румъния, Сърбия, Словакия, Полша, Белгия). Бенефициент по проекта е Общият работнически съюз от Малта, а този грант се финансира от Европейския съюз.
Този много важен проект разглежда въпросите за разликата в заплащането на жените и мъжете в Европа както в страните членки на ЕС, така и в страните кандидатки. Mind the Gap е фокусиран върху няколко основни цели като засилване на сътрудничеството на участващите страни в мониторинга на транспонирането на Директивата на ЕС за прозрачност на заплащането, укрепване на възможностите за използване на колективното договаряне от страна на работническите организации за преодоляване на разликата в заплащането на жените и мъжете чрез онлайн и офлайн обучения, засилване на приноса на работническите организации към формирането на политиките на ЕС (препоръки въз основа на работата на екипите за мониторинг, експерти и представители на организациите на работниците), по-ефективно прилагане на Директивата за прозрачност на заплащането в участващите страни от ЕС, както и по-добро разбиране на Директивата за прозрачност на заплащането в страните кандидатки, и накрая, засилване на сътрудничеството между организациите на работниците за разработване на следващи стъпки и препоръки за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете.
Прилагането на трудовото законодателство и стереотипите, свързани с ролята на половете, остават значителни пречки за преодоляване на неравенството между половете в повечето страни. За да се подобри спазването им, са необходими по-силни механизми за прилагане и кампании за повишаване на осведомеността. Слабото участие на жените в работната сила и професионалната сегрегация продължават да съществуват; поради тази причина се препоръчват и политики, насърчаващи отпуск по бащинство и неутрални по отношение на пола класификации на длъжностите. Много често патриархалните норми възпрепятстват напредъка, а жените не са достатъчно представени на високоплатени длъжности, като за решаването на тези проблеми от решаващо значение са чувствителните към пола политики и подобреният достъп до ръководни позиции. Необходими са и културни промени към приобщаващо лидерство и справедливи политики на работното място. Разликите в заплащането в частния сектор са по-голям проблем поради слабата прозрачност на заплащането, задължителното отчитане на заплатите и ангажираността на синдикатите, както и необходимите правни рамки и механизми за отчетност на работодателите. Ключов компонент на тези усилия е Директивата на ЕС за прозрачност на заплащането от 2023 г., която изисква прозрачност на заплащането във всички държави членки, за да се намалят различията в заплащането. Въпреки че тази директива е голяма стъпка в правилната посока, за да бъде приложена ефективно, ще е необходима голяма институционална подкрепа. Малките и средните предприятия могат да срещнат трудности при изпълнението на тези нови разпоредби, което подчертава необходимостта от правителствена подкрепа за улесняване на прилагането.
Финансира се от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са единствено на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската комисия. Нито Европейският съюз, нито предоставящият ги орган могат да бъдат държани отговорни за тях.